Informacje

02.03.2011 23:08 ruszyła kampania informacyjna

Miasto walczy o nowych podatników

SERWISY:

Jeden nowy podatnik, to nawet trzy tysiące złotych więcej w budżecie miasta. Nic więc dziwnego, że urzędnicy chcą przekonać jak najwięcej osób, które pracują i mieszkają w stolicy, do płacenia także tu podatków. Pod hasłem "To do ciebie wróci. Rozliczaj PIT w Warszawie" ruszyła właśnie kolejna kampania informacyjna.

- Ludzie, z którymi rozmawialiśmy oczekiwali przede wszystkim informacji, na co są wydawane ich pieniądze - tłumaczy Łukasz Pawłowski, wicedyrektor centrum komunikacji społecznej w Ratuszu.

Dlatego w tym roku kampania zachęcająca do płacenia podatków w stolicy skupia się na informacjach. - Ważne jest, żeby ludzie dowiedzieli się, że ich pieniądze wydajemy na transport, komunikację, czy edukację - dodaje Pawłowski.

To właśnie na transport i komunikację przeznaczane rocznie jest 5,2 mld złotych, na edukację 2,4 mld, a dwa razy mniej idzie na obsługę mieszkańców w urzędach miejskich. Z kolei na mieszkalnictwo komunalne idzie 1,1 mld złotych, a o 100 mln mniej przeznaczane jest na zdrowie i pomoc społeczna. Na kulturę i ochronę środowiska ratusz przeznacza po pół miliarda. W 2011 roku sport pójdzie 200 mln złotych, a na bezpieczeństwo o 100 mln więcej.

Ponadto obsługa długu miasta kosztuje 400 mln. Warszawa musi tez zapłacić 900 mln janosikowego.

Jeden PIT to 3 tysiące złotych

Miasto walczy o każdego nowego płatnika. Jak się okazuje od jednego z nich do budżetu miasta wpływa średnio trzy tysiące złotych rocznie. Co zrobić, aby rozliczyć się w stolicy? Jak przekonuje Pawłowski, cały proces zmiany miejsca płacenia podatków jest prosty. Wystarczy do formularza PIT załączyć NIP-3.

POBIERZ FORMULARZ NIP-3

W ramach akcji promocyjnej w całym mieście zostanie rozdanych 15 tysięcy ulotek. Ponadto w autobusach, tramwajach i SKM będą wyświetlane krótkie filmy zachęcające do płacenia podatków.

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rotshild

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 19:14 ~Rotshild

  To niech urzędnicy zaczną od siebie. Wystarczy iść do pierwszego lepszego urzędu (można i na Pl. Bankowy) i popatrzeć na obsadę. Nie wiem czy znajdzie się kilka procent warszawiaków. Większość to przyjezdni po licencjacie zaocznym, a brak wiedzy i kompetencji nadrabiają arogancją. Nie czują totalnie tego miasta.

 • tyle w temacie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 10:16 ~tyle w temacie

  Najgorszą plagą są urzędnicy , którzy nie lubią tego miasta ale panoszą się tu bo dostali stanowiska " za zasługi" np. p. Gawor , bodajże główny komendant policji- przez co Warszawa jest miastem niebezpiecznym , podobnie z p. Trepką która jest dla władz wygodna a resztki zabytków są dewastowane i wyburzane. I tu według mnie tkwi problem "przyjezdnych".

 • Przemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 09:33 ~Przemo

  Cała ta akcja jest marnowaniem czasu i pieniędzy. Z przepisów wynika gdzie należy się rozliczać z podatków. A przepisy mówią że urzędem właściwym jest ten na terenie którego mieszkał podatnik w dniu 31 grudnia roku ubiegłego czyli jeśli 31 grudnia 2010 mieszkałem w Warszawie to zeznanie podatkowe za ten rok składam w Warszawie. I tyle.
  Kilka razy w życiu zmieniałem miejsce zamieszkania i zawsze to US informował mnie o konieczności wypełnienia odpowiedniego formularza.

 • Asyt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 00:08 ~Asyt

  Szczerze, to obłuda ratusza jakoś mnie nie przekonuje. Mają przerost zatrudnienia, pomimo to zatrudniają na umowy zlecenia znajomych (o przepraszam nie wiadomo kogo bo tajemnica). Dodatkowo, komunikacja miejska jest coraz gorsza (ruta vel przesiadka), choć teoretycznie coraz więcej gmin współfinansuje przejazdy. Miejsc w przedszkolach i żłobkach brak. Można wspomnieć o głupawych inwestycjach typu stadion, czy muzeum ordynariatu polowego. Na co dzień miasto łupie swoich mieszkańców na opłatach wieczystych, z gruntów, które tak naprawdę nie są ich ale przez ich ślamazarność nie można dokonać procesu przekształceń własnościowych.
  Więc o ile jakiś czas temu mogłem mieć argumenty aby przekonać kolegów aby zamieszkali w na 100% w Warszawie to teraz.. jakoś mi argumentów brak…

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »