Informacje

09.06.2016 22:28 Spór z deweloperem

Miasto w sprawie Teatru Żydowskiego: mamy dwie alternatywne lokalizacje

SERWISY:


- Zastanawia nas, dlaczego deweloper podejmuje tak agresywne kroki w sprawie Teatru Żydowskiego - mówi wiceprezydent Warszawy. Ratusz liczy, że firma pozwoli placówce dalej działać przy placu Grzybowskim. Jeśli nie, ma dwie alternatywne propozycje. Materiał programu "Polska i Świat".

Jarosław Jóźwiak twierdzi, że uwagi dewelopera na temat stanu technicznego teatru są "trochę na wyrost". - Byłem w tym budynku niejednokrotnie i nie wygląda on tak, jak przedstawia to deweloper, że lada moment się rozpadnie albo spłonie - mówi wiceprezydent.

Przypomina też, że między właścicielem, a dyrekcją teatru zawarto porozumienie. Zakłada ono, że placówka będzie mogła normalnie funkcjonować przez cały okres inwestycji. - To porozumienie cały czas jest ważne i liczymy, że właściciel budynku się z niego wywiąże - mówi Jóźwiak.

Jeśli jednak tak się nie stanie, ratusz ma w zanadrzu dwie alternatywne lokalizacje. Wiceprezydent na razie nie chce zdradzać szczegółów. - Rozpatrujemy je, sprawdzamy z punktu widzenia możliwości umieszczenia tam teatru - mówi krótko.

Teatr zamknięty

Ghelamco planuje budowę nowej siedziby. Jakiej? Szczegóły nie są znane. - Deweloper nie zgłosił żadnego wniosku. Warunki zabudowy nie zostały wydane. Wiemy tylko, że ma w planie budynek wysokościowy, mniej więcej podobny do sąsiedniego budynku już dziś istniejącego - informuje Jóźwiak. - O możliwości realizacji tej inwestycji przesądzi plan miejscowy albo warunki zabudowy, ale to dopiero wtedy, kiedy deweloper złoży wniosek - dodaje.

W czwartek właściciel budynku ogrodził teatr i zabronił wpuszczać widzów do środka. - Jak zwierzę w klatce. Jesteśmy tutaj zamknięci bezprawni. Możemy oczywiście wyjść, ale na pewno później nie wejdziemy. Działamy z literą prawa. Jesteśmy przygotowani na spektakl. Scena jest gotowa. Jesteśmy po próbach. A w tej chwili stanął płot, żółty - powiedziała Izabella Rzeszowska, aktorka teatru.

- Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś uniemożliwił dzisiaj normalne funkcjonowanie teatru. A jeśli tak się stanie, to będzie złamanie prawa. Teatr ma prawo korzystać z budynku - zadeklarował wiceprezydent Jóźwiak.

Skrzypek na placu

Spełnił się jednak najczarniejszy scenariusz. Zaplanowany na wieczór "Skrzypek na dachu", zamiast na scenie został zaprezentowany… na placu, przed budynkiem teatru.

Deweloper powołuje się między innymi na ekspertyzę Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ten z powodu złego stanu technicznego, nakazał zamknięcie teatru. Kilka dni później wojewódzki inspektor uznał, że jego kolega po fachu przesadził i wstrzymał wykonanie jego decyzji.

- Nakaz opróżnienia budynku jest możliwy do wydania wyłącznie  w sytuacji, kiedy jest bezpośrednie zagrożenie zawalenia się tego budynku - mówi Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

Właściciel podkreśla jednak, że decyzja inspektora to jedno, odpowiedzialność za bezpieczeństwo budynku to drugie.

22 czerwca władze Warszawy spotkają się z deweloperem by zastanowić się jak rozwiązać konflikt. Słysząc jak bardzo atmosfera jest napięta można spodziewać się kolejnego spektaklu.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obserw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2016 12:33 ~obserw

  Autor." Zeby Polska byla Polska" nie ma żadnej alternatywy od 1989

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 16:14 ~ddd

  Małgorzata~Małgorzata

  Alternatywa może być tylko jedna.


  Albo trzy:)

 • Małgorzata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 14:55 ~Małgorzata

  Alternatywa może być tylko jedna.

 • Zajednymzamachem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 14:45 ~Zajednymzamachem

  Proponuje przenieść teatr do muzeum żydów i po sprawie, jest nowy duży budynek i wszystko będzie w jednym miejscu. I Historia i kultura.

 • dziadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 11:45 ~dziadek

  Kto rządzi Polska?-m.innymi deweloperzy a nazywa się to neoliberalizm...i tak to ma być: 1% ma rządzić 99%.Średniowiecze się kłania.....

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 11:22 ~gość

  Teatr został sprzedany przez TSKŻ!! Teatr nie wziął za to żadnych pieniędzy. A pogłoski o zagrożeniu życia w budynku to bzdura, najaktualniejsza opinia pochodzi od MWPINB wstrzymująca decyzję PINB mówiącą o zagrożeniu. Proste.

 • Kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 11:15 ~Kot

  Teatr nie był właścicielem budynku! TSKŻ sprzedało budynek Ghelamco, Teatr nie miał z tego żadnych pieniędzy.

 • Rdzenny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 10:59 ~Rdzenny

  HGW będzie chciała swoim teatr za miejskie pieniądze fundować. Przecież to hucpa. Już Janda pokazała jak się teatralne biznesy robi z dopłatami milionowymi z budżetu a teraz kolejne Mośki próbują ugrać coś dla siebie za pieniądze podatników.

 • iberiber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 10:51 iberiber

  coś tu śmierdzi....
  mają dostać nowoczesną scenę i jej nie chcą
  jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ........

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 10:50 ~lol


  duńczyk~duńczyk

  Uczta sie jak sie robi interesy. Sprzedac obecna lokalizacje developerowi zachowac kase i dostac za free nowa od miasta.
  Mój nick jest zajęty~Mój nick jest zajęty


  Teatr jako instytucja nie był właścicielem budynku. Wynajmował. Poprzedni właściciel sprzedał budynek deweloperowi i teatr teraz wynajmuje od dewelopera.

  czlowieku a kto był poprzednim włascielem ? czy nie jakies Towarzystwo Żydowskie? poco ciemnote wciskasz???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »