Informacje

01.08.2013 06:31 69. rocznica powstania warszawskiego

Miasto w hołdzie Powstańcom. Plan wydarzeń

SERWISY:

Od chwili zadumy w miejscach pamięci po grę miejską, przejazd rolkarzy i wspólne śpiewanie. W czwartek rano zaczynają się obchody 69. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Wszystko o 69. rocznicy w raporcie tvnwarszawa.pl

GŁÓWNE OBCHODY

Uroczystości rozpocznie Marsz Mokotowa. O godzinie 10.00 przy pomniku "Mokotów Walczący 1944" w parku Dreszera zostaną złożone wieńce. Później uczestnicy przemaszerują ulicą Puławską do Dworkowej.

SPRAWDŹ UTRUDNIENIA W RUCHU.

Następnie o godz. 13:00 wieńce zostaną złożone przed pomnikiem generała Stefana Roweckiego "Grota" u zbiegu ulicy Chopina i Alei Ujazdowskich.

Godzinę później, o 14.00 w uroczystościach przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskiej weźmie udział marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Kulminacją obchodów będzie tradycyjnie godz. 17.00. Moment, w którym 69 lat temu wybuchło powstanie, przypomną miejskie syreny. Następnie warszawiacy oddadzą hołd walczącym przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przy grobie gen. Antoniego Chruściela ("Montera") składane będą kwiaty.

O 19:30 będzie można wziąć udział w modlitwie przy pomniku Polegli Niepokonani na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy.

O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone ognisko pamięci. Ogień zostanie zgaszony - jak co roku - 2 października, w rocznicę kapitulacji Powstania.

Zobacz reportaż o obchodach wyemitowany w programie "Fakty po południu" TVN24:

 

Prezydent Warszawy o Powstaniu:

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

1. Rekonstrukcja w godzinę W

W rejonie kościoła św. Anny przed godziną 17.00 będziemy świadkami rekonstrukcji historycznej.

Na początku zobaczymy zwykłe życie uliczne: kapelę grającą "zakazane piosenki", spacerujących mieszkańców okupacyjnej Warszawy i patrole niemieckie, legitymujące cywili.

Później odegrany zostanie moment godziny W – wyjące syreny, wybuch Powstania, oddziały Powstańcze rozbrajają patrole niemieckie, atakują i przejmują posterunek.

Zobaczymy również zainscenizowany przemarsz jeńców niemieckich, prowadzonych przez Powstańców uliczkami Starego Miasta.

2. Wspólne śpiewanie to już tradycja

Punktualnie o godzinie 20.00 na placu Zamkowym rozpocznie się tradycyjny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI".

Specjalnie przygotowane i rozdawane przed koncertem śpiewniki, i telebim wyświetlający teksty ułatwią zebranym udział.

Tak wyglądał koncert dwa lata temu:


3. Rolkarze śladem powstańczych walk

Po godzinie 20.30 sprzed pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu wyruszy nocny przejazd rolkarzy. Trasa będzie wiodła ulicami, na których toczyły się najcięższe walki w trakcie Powstania.

- Przejedziemy obok takich miejsc jak Muzeum Powstania Warszawskiego, budynek PASTy, więzienie na Pawiaku oraz "Prudential" - czytamy na stronie organizatorów przejazdu.

Trasa:

Krakowskie Przedmieście – Królewska – Grzybowska – Siedmiogrodzka – Skierniewicka – Wolska – Okopowa – Al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Krasińskiego – Mickiewicza – Gen. Andersa – Anielewicza – Al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – Koszykowa – Piękna – Krucza – Szpitalna – Mazowiecka – Królewska – Krakowskie Przedmieście.

4. Powstańcza trasa tramwajowa

W czwartek na tory wyjadą dwa zabytkowe tramwaje; jeden z 1925 roku, drugi z 1940 roku. Pojazdy oznaczone literą W pojadą powstańczym szlakiem z Woli na Ochotę.

Tramwaje kursować będą pomiędzy pl. Starynkiewicza a cmentarzem Wolskim. Dzięki temu połączą Muzeum Powstania Warszawskiego z Cmentarzem Powstańców Warszawy.

Odjazdy planowane są, co 45 minut w godzinach 14.00 - 20.00.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

UROCZYSTOŚCI W DZIELNICACH

Tego podniosłego dnia obchody zaplanowano również w dzielnicach. Będzie składanie kwiatów w miejscach upamiętniających powstanie, odprawione zostaną msze święte.

Na Bemowie o godzinie 17.30 spod ratusza wyruszy Marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przejadą ulicami Górczewską i Redutową pod Cmentarz Wolski.

W Ursusie o godzinie 18.30 w muszli koncertowej Parku Czechowickiego mieszkańcy będą mogli posłuchać koncertu zespołu wokalnego Young Ursus Voices pod kierunkiem Krzysztofa Matuszaka.

Z kolei na Pradze Południe przed godziną 20.00 w muszli koncertowej parku Skaryszewskim rozpocznie się koncert zespołu Fabryka.

Jak czytamy na stronie urzędu: "Fabryka to oryginalne połączenie melodyjnej poezji, klasycznego rocka oraz brzmień elektronicznych. Oprócz muzyki do własnych słów, grupa przygotowała oprawę polskich poezji (Wyspiański, Baczyński, Gajcy). Fabryka nagrała płytę "Sierpień" poświęconą poezji Kolumbów i Poetów Powstańców".

Również Ursynów zaplanował wydarzenia związane z kolejną rocznicą. O godzinie 10.00 przed urzędem dzielnicy otwarta zostanie wystawa "Powstańcza Kwatera" ukazująca walkę i życie codzienne uczestników Powstania Warszawskiego.

O godzinie 17.00 w domu sztuki przy ulicy Wiolinowej 14 ruszy pokaz filmów dokumentalnych opartych na autentycznych relacjach świadków, którym udało się przeżyć Powstanie.

Z kolei o 19.00 przy stacji metra Ursynów ruszy gra miejska.

Kliknij w nazwę dzielnicy, żeby sprawdzić szczegóły obchodów:

Bemowo;

Białołęka;

Bielany;

Ochota;

Rembertów;

Targówek;

Wola;

Wesoła;

Wilanów;

Włochy.

UROCZYSTOŚCI ŚRODOWISK POWSTAŃCZYCH

Przez cały czwartek w wielu miejscach w stolicy będą odbywały się również uroczystości środowisk związanych z oddziałami powstańczymi.

Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta.

Tak prezydent Bronisław Komorowski o powstańcach mówił w przeddzień 69. rocznicy Powstania Warszawskiego:

bf/mz/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 20:30 ~tomek

  69 rocznica Powstania Warszawskiego - oczami powstańca ! na ostro
  cała prawda bez idealizowania!
  http://www.youtube.com/watch?v=OZM8yV8pnPs

 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 18:56 ~Polka  myślący nie po polsku~myślący nie po polsku

  Prosze nie pisać że wszyscy oddadzą hołd powstańcom,bo ja akurat nie zamierzam
  sebo~sebo


  ludność cywilna napewno wiedziała czym grozi taki zryw, a po za tym oni walczyli nie tylko o wolnośc warszawy ale o wolności całej polski, więc oddaj im hołd albo w ogóle nic nie pisz na tym forum

  irekwjirekwj

  ludność Warszawy nic nie wiedziała o zrywie. Kiedy zryw nastąpił lixczyła zabitych w swoich rodzinach. Ludność Warszawy kilkudziesięciu powstańców zamordowała. Ludność Warszawy chowała się w piwnicach i tam ginęła. Ludność Warszawy była we władzy powstańców. Została jej tylko rozpacz widząc beznadziejność swego położenia. To nie zginęło 220 000 powstańców i ok 14000 ludnmości tylko odwrotnie. Wojsko jest po to by ludność cyweilną chronić i za nią ginąć a nie odwrotnie. Tak tylko ginęła ludność Stalinogrodu ale wygrała i to łagodziło ból po poległych. Tu początek był beznadziejny a koniec tragiczny.

  Cywile gasili pożary, stawiali barykady, przenosili rannych i żywność, grzebali zabitych i zmarłych. Dzięki poparciu cywilów powstanie mogło trwać o wiele dłużej niż planowano.

 • Paranoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 17:56 ~Paranoja

  POlak~POlak

  "warszawiacy...."
  hahahahahhahaha :D

  Owszem, warszawiacy. Odbiło ci ?

 • Stan1976

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 17:19 Stan1976

  myślący nie po polsku~myślący nie po polsku

  Prosze nie pisać że wszyscy oddadzą hołd powstańcom,bo ja akurat nie zamierzam czcić"bohaterów" którzy doprowadzili do masakry ludności cywilnej ,200 000 zabitych kobiet ,dzieci, starców,bohaterem to się jest na własne a nie cudze ryzyko,kto nawet w słusznej sprawie doprowadza do masakry niewinnych ludzi dziś nie jest nazywany bohaterem tylko terrorystą,piszecie że gdyby nie powstanie to bym dziś nie mógł pisać na forum-marny argument,w Krakowie,Pradze Czeskiej ,Paryżu powstań nie było a ludzie dziwnie i tam wolni ,ja wam powiem co by było gdyby powstania nie było-ponad 200tys ludzi zachowało by życie,Warszawa miała by dziś autentyczne zabytki a nie ich atrapy i makiety,sowieci nie mieli by gdzie budować pałacu kultury bo miasto by istniało,jesteśmy chyba jedynym na świecie narodem który hucznie świętuje swoje klęski,czemu nikt nie świętuje powstania wielkopolskiego?czy dlatego że zakończyło się zwycięstwem?

  Akurat w Paryżu powstanie było, ale dlatego się udało, że nikt wojsk nie zatrzymywał. Kraków nie został zniszczony, ponieważ Stalin nie zatrzymał Koniewa, tak jak to zrobił z Rokosowskim w Warszawie, a piszę w Warszawie, a nie pod Warszawą bo jego wojska zajęły Pragę i przyglądały co się dzieje po drugiej stronie Wisły.
  Proszę czasem zajrzeć do książek historycznych.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 16:37 ~Jacek

  sebo~sebo

  ludność cywilna napewno wiedziała czym grozi taki zryw, a po za tym oni walczyli nie tylko o wolnośc warszawy ale o wolności całej polski, więc oddaj im hołd albo w ogóle nic nie pisz na tym forum


  Poucz się trochę historii człowieku, bo jak się potem czyta takie pseudopatriotyczne mądrości rodem z demotywatorów to oczy od tego bolą.

 • irekwj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 16:18 irekwj


  myślący nie po polsku~myślący nie po polsku

  Prosze nie pisać że wszyscy oddadzą hołd powstańcom,bo ja akurat nie zamierzam czcić"bohaterów" którzy doprowadzili do masakry ludności cywilnej ,200 000 zabitych kobiet ,dzieci, starców,bohaterem to się jest na własne a nie cudze ryzyko,kto nawet w słusznej sprawie doprowadza do masakry niewinnych ludzi dziś nie jest nazywany bohaterem tylko terrorystą,piszecie że gdyby nie powstanie to bym dziś nie mógł pisać na forum-marny argument,w Krakowie,Pradze Czeskiej ,Paryżu powstań nie było a ludzie dziwnie i tam wolni ,ja wam powiem co by było gdyby powstania nie było-ponad 200tys ludzi zachowało by życie,Warszawa miała by dziś autentyczne zabytki a nie ich atrapy i makiety,sowieci nie mieli by gdzie budować pałacu kultury bo miasto by istniało,jesteśmy chyba jedynym na świecie narodem który hucznie świętuje swoje klęski,czemu nikt nie świętuje powstania wielkopolskiego?czy dlatego że zakończyło się zwycięstwem?
  sebo~sebo


  ludność cywilna napewno wiedziała czym grozi taki zryw, a po za tym oni walczyli nie tylko o wolnośc warszawy ale o wolności całej polski, więc oddaj im hołd albo w ogóle nic nie pisz na tym forum


  ludność Warszawy nic nie wiedziała o zrywie. Kiedy zryw nastąpił lixczyła zabitych w swoich rodzinach. Ludność Warszawy kilkudziesięciu powstańców zamordowała. Ludność Warszawy chowała się w piwnicach i tam ginęła. Ludność Warszawy była we władzy powstańców. Została jej tylko rozpacz widząc beznadziejność swego położenia. To nie zginęło 220 000 powstańców i ok 14000 ludnmości tylko odwrotnie. Wojsko jest po to by ludność cyweilną chronić i za nią ginąć a nie odwrotnie. Tak tylko ginęła ludność Stalinogrodu ale wygrała i to łagodziło ból po poległych. Tu początek był beznadziejny a koniec tragiczny.

 • zadra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 15:44 ~zadra

  Dziejów historii się nie zmieni, fakty na zawsze pozostaną faktami. Bez względu na to, co kto myśli o Powstaniu Warszawskim, czy było potrzebne czy nie, jaka była w tymtych czasach rola rządu w Londynie, jaka była reakcja Stalina, aliantów z krajów zachodnich itd, itd., to moim zdanem, my jako następne pokolenia tych ludzi, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę, jesteśmy winni POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM wieczną pamięć, szcunek i coroczne, godne rocznicowe obchody.

 • irekwj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 15:44 irekwj

  kiedy znajdą jakiś zardzewiały granat, ewakuują mieszkańców w promieniu kilometra. Tamci rozpoczęli walkę w mieście zaludnionym ze świadomością, że samoloty nie będą polować na powstańca ale będą burzyć wszystko w promieniu kilometra od śladu powstańca. Promień zaludnionego kilometra.

 • sebo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 15:32 ~sebo

  myślący nie po polsku~myślący nie po polsku

  Prosze nie pisać że wszyscy oddadzą hołd powstańcom,bo ja akurat nie zamierzam czcić"bohaterów" którzy doprowadzili do masakry ludności cywilnej ,200 000 zabitych kobiet ,dzieci, starców,bohaterem to się jest na własne a nie cudze ryzyko,kto nawet w słusznej sprawie doprowadza do masakry niewinnych ludzi dziś nie jest nazywany bohaterem tylko terrorystą,piszecie że gdyby nie powstanie to bym dziś nie mógł pisać na forum-marny argument,w Krakowie,Pradze Czeskiej ,Paryżu powstań nie było a ludzie dziwnie i tam wolni ,ja wam powiem co by było gdyby powstania nie było-ponad 200tys ludzi zachowało by życie,Warszawa miała by dziś autentyczne zabytki a nie ich atrapy i makiety,sowieci nie mieli by gdzie budować pałacu kultury bo miasto by istniało,jesteśmy chyba jedynym na świecie narodem który hucznie świętuje swoje klęski,czemu nikt nie świętuje powstania wielkopolskiego?czy dlatego że zakończyło się zwycięstwem?


  ludność cywilna napewno wiedziała czym grozi taki zryw, a po za tym oni walczyli nie tylko o wolnośc warszawy ale o wolności całej polski, więc oddaj im hołd albo w ogóle nic nie pisz na tym forum

 • nero21

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 14:21 nero21

  Powstanie......to kolejny niewypał polskiej prawicy okraszony krwią cywilów. Ktoś za to powinien beknąć i to zdrowo. Po wojnie w ramach hasła "cały Naród buduje stolicę odbudowano ją na nowo dla "pseudo warszawiawiaków" typu "zbierający podpisy w sprawie referendum"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »