Informacje

29.11.2016 11:59 Przegląd prasy

Miasto umorzyło im długi.
Teraz zapłacą... podatek

SERWISY:

Zła wiadomość dla blisko 30 tys. mieszkańców stolicy, którym ratusz umorzył długi. Będą musieli zapłacić podatek od tego, co zaoszczędzili. O sprawie poinformowało Radio Zet.

Chodzi o długi z tego roku. Sprawa dotyczy blisko 30 tys. mieszkańców Warszawy, którym ratusz  umorzył niezapłacony czynsz lub mandat za brak biletu w komunikacji miejskiej. Podatek trzeba będzie zapłacić, bo zmieniła się interpretacja przepisów przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów. "Urzędnicy stwierdzili, że dłużnicy zaoszczędzili na wydatku, więc ich majątek wzrósł" - informuje Radio Zet.

Okazuje się, że fiskus złupi także tych najbardziej potrzebujących. Opodatkowanych zostanie trzy tysiące najbiedniejszych rodzin objętych w 2015 roku kilkuletnim programem pomocy. Jak podaje Radio Zet, miasto umorzyło im połowę zadłużenia za niepłacone czynsze, a resztę rozłożyło na raty. Za umorzenia z tego roku rodziny będą musiały zapłacić podatek.

Nowa interpretacja

Stołeczny ratusz już otrzymał stosowny dokument o nazwie Zmiana Interpretacji Indywidualnej. Dotarli do niego dziennikarze stacji. 

"Dłużnik zaoszczędził na wydatku, który musiałby zostać przez niego poniesiony, gdyby nie został mu umorzony dług. W wyniku takiego świadczenia w majątku dłużnika nie pojawił się wprawdzie realny dochód, ale zaoszczędzenie wydatków musi być traktowane na równi z przyrostem majątku” – napisał z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów Naczelnik Wydziału MF.

Wcześniej obowiązywała wykładnia, że Dyrektora Izby Skarbowej z sierpnia 2015 roku. Według niej umorzenie długów nie powodowało powstania przychodu, który powinien zostać opodatkowany.

Jak informuje Radio Zet, w ubiegłym roku stołeczny ratusz umorzył 31 tysiącom osób fizycznych długi o wartości ponad 12 mln złotych. Najwięcej dotyczy zwolnienia z opłaty mandatów za brak biletu w komunikacji miejskiej.

Ratusz: rząd łata dziurę w budżecie

Decyzja resortu finansów oznacza, że ratusz do lutego przyszłego roku będzie musiał wystawić PIT-8C wszystkim, którym umorzył długi.

Ratusz podaje, że w 2015 roku dwa razy wystąpił do ministerstwa finansów o interpretacje przepisów. Obie były pozytywne.

- Teraz, już po "dobrej zmianie", ministerstwo wycofało się z poprzednich interpretacji i poinformowało nas o tym. To ewidentne szukanie pieniędzy na łatanie dziury budżetowej - powiedział Radiu Zet Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta Warszawy. - Taka interpretacja uderzy w najbardziej potrzebujących, którzy wpadają w spiralę długu, nie radzą sobie z opłatami za czynsz - skomentował.

skw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lotnik89

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 13:03 ~lotnik89

  - A gdyby tu było przedszkole w przyszłości... i wasz synek mały przechodził... w przyszłości... A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości, którego jeszcze nie macie, więc nie mówcie mi, że siedzi z tyłu!

 • lotnik89

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2016 12:35 ~lotnik89

  - A gdyby tu było przedszkole w przyszłości... i wasz synek mały przechodził... w przyszłości... A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości, którego jeszcze nie macie, więc nie mówcie mi, że siedzi z tyłu!

 • zygmunt_s

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2016 10:42 ~zygmunt_s

  ja bezczelnie korzystam z toalety w miejscu pracy i dodatkowo pudełka po jedzeniu też myję w kuchni w pracy
  w domu podgrzewam wodę (wyciągniętą wiadrem ze studni - wiadomo, prąd do hydroforu też kosztuje) na kominku, żeby nie korzystać z czajnika elektrycznego!!!
  a fiskus nawet nie wie ile dzięki temu zaoszczędziłem! :)

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2016 09:23 ~piotr

  Oj biedni, umożyli im czynsz i jeszcze płaczą, że muszą zapłacić podatek. Mi nikt nic nie daje za darmo.

 • Tramp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 23:25 ~Tramp

  Niech się cieszą, że nie płacą podatku od podatku. Macie swoją Dobrą Zmianę.

 • Cbc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 21:30 ~Cbc

  Kraina absurdu! Rozumiem, że w związku z taką interpretacją wydatki, które ponoszę co miesiąc na chleb, czynsz itp. powinnam odliczać od podatku, bo to mój koszt?

 • ddrw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 20:56 ~ddrw

  prawda jest taka, ze zgodnie z przepisami miasto ktore zrzeklo sie kasy tez musi podatek zaplacic od przychodu ktorego nie osiagnelo a moglo osiagnac. i co panowie na to? podeslac skan interpetacji?

 • sonik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 20:52 ~sonik

  Biorę kredyt 30 lat na 500 tys i odsetek mam około 350 tys, spłacam po miesiącu czyli powinienem opłacić podatek od 350 tys bo przecież mam korzyść, ten kraj jest chory.....

 • Carollo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 20:08 Carollo

  Walcz o swoje~Walcz o swoje

  Z całą odpowiedzialnością oświadczam: BZDURY!!! Byłem w tej samej sytuacji i walczyłem z Urzędem Skarbowym po umorzeniu długów za mieszkanie moim rodzicom. Otrzymałem po wymianie korespondencji pismo z (w uproszczeniu) taka oto wykładnią: Umorzenie JEST zyskiem dla przedsiębiorcy (prowadzącego działalność) ale NIE JEST ZYSKIEM DLA OSOBY PRYWATNEJ. Nie zapłaciłem ani grosza.


  Człowieku..co ty piszesz?? nie wiesz że każdy us może interpretować przepisu po swojemu??? to że tobie nie naliczyli nie oznacza że innym nie naliczą. A takim zostaje tylko walka w sądzie.
  US jest świętą krową która może wszystko. Nie jednego już zniszczyli przez swoje błędne decyzje. I nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 19:11 kubat

  przemek~przemek

  to niech teraz te pajace z ministerstwa i ratusza płaca za błędy. Jak nie znaja przepisów to wywalic na zbity pysk nieudaczników i obciażyc. Przeciez za złe decyzje pasożyt urzędas odpowiada. Prawo w państwie prawa nie działa wstecz. Widocznie Polska nie jest państwem prawa.

  "...Prawo nie działa wstecz...", mało kolki ze śmiechu nie dostałem, jak przypomniałem sobie kto jest przy korycie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »