Informacje

09.12.2010 20:27 zima w mieście

Miasto szuka nowych sposobów walki z zimą

SERWISY:

Odśnieżanie miasta podczas tegorocznej zimy pochłonęło już 18 milionów złotych. – Sytuacja jest bardzo poważna. Wydajemy stanowczo za dużo, musimy ograniczyć wydatki – mówią miejscy urzędnicy. W jaki sposób? Chcą zapytać o to ekspertów i mieszkańców.

Odśnieżanie ponad tysiąca kilometrów dróg i chodników pochłania coraz więcej pieniędzy. - Wydaliśmy już 18 milionów złotych – przyznaje w "Miejskim Reporterze" Leszek Drogosz, dyrektor stołecznego biura infrastruktury.

Rosnące koszty spowodowały, że ratusz poważnie zaczął myśleć o ograniczeniu wydatków na ten cel. Hanna Gronkiewicz-Waltz zasugerowała, że jezdnie zamiast solą powinny być posypywane żwirem. - W innych krajach śniegu nie sprzątają śniegu i ludzie się do tego przyzwyczajają - mówiła w radiu TOK FM.

- Na razie nie oszczędzamy. Przyjmujemy zasadę czarnej jezdni. Sypiemy taką ilość środków chemicznych, żeby jezdnia była czarna – zastrzegła jednocześnie.

Pomogą analizy

Warszawiaków uspokaja także Drogosz. - Jeśli ktoś wyobraża sobie miasto nie odśnieżone z problemami komunikacyjnymi to jest w błędzie – zapewnia Drogosz.

Dodał jednak, że warto podpatrywać miasta, które radzą sobie z zimą minimalizując usuwanie śniegu. - Tak się dzieje w miastach skandynawskich - mówi.

Zanim miasto podejmie jakiekolwiek decyzje w sprawie nowych metod odśnieżania wypowiedzą się eksperci i mieszkańcy. – Współpracujemy z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów, który pomoże nam w przygotowaniu dokładnych analiz i ekspertyz. Ważny będzie również głos mieszkańców miasta – przekonuje dyrektor biura infrastruktury w ratuszu.

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • epitomo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 17:42 ~epitomo

  Argument że w Skandynawii jeżdżą na kolcach jest prawdziwy, ale idiotyczny - w Niemczech też sypią żwir, a na kolcach nie jeżdżą. ZA TO OBOWIĄZKOWO STOSUJĄ ZIMÓWKI!

 • hanka do bufetu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 12:55 ~hanka do bufetu

  Haniu kochana Ci co na Ciebie NIE głosowali doskonale o tym wiedzą co tu napisałaś.. gorzej z tymi drugimi (niestety)

 • lila

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 12:48 ~lila

  to i kiedy nie ma śniegu odpuśćmy sobie sprzątanie chodników.. przecież wiatr rozwieje śmieci akoszenie trawników.. to juz przesada! przeciez i tak w zime je śnieg pokryje i na wiosne odrosną!
  TAK TRZYMAĆ BRAWO DLA WSZYSTKICH OGRANICZONYCH GŁOSUJĄCYCH NA BUFETOWĄ!!!!

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 12:30 ~Jaro

  Najgłośniej krzyczą i narzekają na stan dróg odśnieżania oraz jakośc komunikacji miejskiej Ci z Was co sie z zabitej dechami wioski niedawno przeprowadzili do stolicy i żyją w przekonaniu " płace to wymagam " tylko co płaicsz i co wymagasz i dlaczego u siebie na wsi takim wielkim kozakiem nie byłeś.Bo teraz jak ojce hektery sprzedali i mi mieszkanie na strzeżonym osiedlu kupili to ja wielki krzykacz jestem i będe wszystkim mówił co mają robić bo jestem wszystko wiedzący pan google-mądrala.

 • Hanna Groniwkie Waltz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 12:26 ~Hanna…

  Wybraliście mnie to się bujajcie, 4 lata będę robiła co się da żeby się nachapać. Za paręnaście tygodni będzie wiosna śnieg się roztopi i będzie więcej pieniędzy w kasie na premie za tą wspaniałą walkę ze śniegiem, które przyznam sobie i kolegom. Za to na roztopy zafunduje wałszawie wysoką falę powodziową ale tym razem zabezpieczę dobrze wilanów żeby tam nie zalało. a reszta dzielnic niech sobie radzi sama za swoje pieniądze.

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 12:17 ~jacek

  kali,
  to nie są takie kolce jak sobie wyobrażasz. Nikt nie mówi o metalowych wystających kolcach, nazwa jest myląca. Wujek google na pewno dobrze wyjaśni temat.

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 12:11 ~jacek

  Żadna forma walki ze śniegiem nie jest idealna. Wysypanie żwiru zwiększa przyczepność, ale - jak już ktoś wspomniał - u nas nie można jeździć na oponach z kolcami. Poza tym w krajach skandynawskich ze żwirem wysypywany jest jednocześnie podgrzany gres, który wtapia się trochę w śnieg i całe sypanie nie idzie na marne. Kolejny problem to studzienki kanalizacyjne, które po odwilży mogą nie dać rady. Obecnie śnieg jest jakoś rozgarniany i wywożony, gdy nagromadzi się go zbyt wiele. Część się roztapia po posypaniu różnymi chlorkami, więc odpływ tego śniegu następuje systematycznie. I ostatni problem - czy nasze miejskie autobusy dadzą sobie radę...
  Nie zmienia to faktu, że i tak chętnie zamieniłbym obecny system na żwir. Może nie od razu w całym mieście, Warszawa jest na to za duża. Jedna dzielnica pilotażowo? Jak się nie sprawdzi, wracamy do sypania soli.

 • krzychoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 11:53 ~krzychoo

  A będzie Muchomorek, skoro ma być Żwirek?

 • Kali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 11:46 ~Kali

  Tacy mądrzy niemal wszyscy jesteście, a ja się pytam-po co odśnieżać drogę do czarnej jezdni?! Przecież i tak samochody to rozjadą, śnieg nie będzie leżał wiecznie. Roztopi się i po sprawie.

  Żwir na drogi? Hm...Czemu tego nie wypróbować. Ten co już chce lecieć do sądu po odszkodowanie niech najpierw pójdzie do lekarza ;) Przecież wiadomo, że to nie będzie zwykły żwir...

  W Skandynawii jeżdżą na oponach z kolcami?! :D Bez żartów-chyba się za dużo filmów naoglądaliście.

  Reasumując-JEST ZIMA TO MUSI BYĆ ZIMNO!

 • GP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 11:35 ~GP

  W dzisiejszych czasach kiedy pogodę na najbliższy dzień można przewidzieć, i zapowiada się obfite opady śniegu powinno się zarządzić dzień wolny od pracy i dzień wolny w szkołach aby ruch był mniejszy. Wtedy służby mają szanse usunąć śnieg a nie tkwić w korkach. Duży plus dla pomysłu nie sypania soli a używania innych środków np. żwiru. Odśnieżona jezdnia posypana żwirkiem na pewno jest bezpieczniejsza niż niepewna mokra a miejscami oblodzona ale czarna... Jeżeli nie będziemy widzieli czarnego asfaltu może bezpieczniej będziemy jeździć, dostosowując prędkość do panujących wrunków. Oczywiście opony zimowe muszą być obowiązkowe za ich brak lub zły stan wysoki mandacik i zabrany dowód. Pozostaje jeszcze kwestia płynnego ruszania, którego nasz naród musi się nauczyć abyśmy nie tkwili w korkach...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »