Informacje

11.05.2016 16:30 zwrot działki na placu Defilad

Miasto straciło miliony, władze nie mają sobie nic do zarzucenia

SERWISY:

Dziennikarskie śledztwo wykazało, że błędy przy reprywatyzacji gruntów mogły narazić Warszawę na wielomilionowe straty. Hanna Gronkiewicz-Waltz ma się odnieść do zarzutów na czwartkowej sesji rady miasta. Na razie jej pracownicy nie umieli nawet ustalić wspólnej "linii obrony".

Sprawa reprywatyzacji to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w Warszawie. Mieszkańców bulwersują sytuacje, gdy miasto oddaje budynki, w których dziadkowie zdążyli odchować wnuki, osobom, które z rzeczywistym spadkobiercami mają niewiele wspólnego. Oddaje też szkoły, boiska i parki.

Władze zasłaniają się obowiązującym prawem. Opozycja przekonuje jednak, że wykazują mało determinacji w walce o swoje tereny. Że nie reprezentują interesów mieszkańców. Że przy dobrych chęciach wiele spraw można było wygrać i nie oddawać cennych terenów w prywatne ręce.

Zaangażowanie trudno mierzyć. O poszczególnych przypadkach reprywatyzacji też pisać niełatwo, bo są zwykle grą wybitnych prawników na archiwalne dokumenty, a stawki sięgają milionów złotych. Skazani jesteśmy często na domysły, przypuszczenia i plotki.

Wydawało się, że w tej sytuacji śledztwo "Gazety Stołecznej" może wstrząsnąć opinią publiczną. Dziennikarzom udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość, że miasto oddało w 2012 roku cenną działkę w sercu Warszawy, choć miało podstawy, by tego nie robić.

"Największa afera reprywatyzacyjna w historii Warszawy"

Wstrząsu nie było, a władze stolicy ani myślą, by uderzyć się w piersi. Gdy po serii publikacji gazety, jedynymi reakcjami urzędników były średnio przekonujące próby tłumaczeń, redaktor naczelny "Gazety Stołecznej" Michał Wybieralski stracił cierpliwość i opublikował komentarz w którym bardzo ostro ocenił ratusz. Skarży się, że przez ostatnie dwa tygodnie władze Warszawy robiły wszystko, by przekonać opinię publiczną, że nie popełniły błędu. O zwrocie działki pisze wprost: "to bodaj największa afera reprywatyzacyjna w historii Warszawy". I dziwi się, jak to możliwe, że "dwie dziennikarki są w stanie ustalić więcej niż armia urzędników".

W czwartek sprawy tej reprywatyzacji nie da się jednak przemilczeć. Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie się z niej tłumaczyć na sesji rady miasta. Na razie przypominamy, co udało się ustalić dziennikarzom.

Oddał i odszedł z ratusza

Jak wszystkie reprywatyzacyjne historie, i ta zaczyna się przed II wojną światową. Właścicielem działki położonej między nieistniejącymi już fragmentami ulic Chmielnej i Złotej (dawny adres to Chmielna 70), a dziś tuż obok Sali Kongresowej, był Holger Martin, obywatel Danii. To ważne, bo to jedno z państw, którym Polska Ludowa wypłaciła odszkodowania związane z tzw. dekretem Bieruta. W 1953 roku Dania otrzymała 5,7 mln koron i przejęła zobowiązania wobec swoich obywateli, pozbawionych majątku w Polsce. Polska nie jest im już nic winna, a działka powinna należeć do miasta.

"Stołeczna" dotarła do aktów notarialnych, w tym umowy sprzedaży, która potwierdza duńskie obywatelstwo Holgera Martina. Zdobyła też stanowiska ministerstw finansów i spraw zagranicznych, które potwierdzają, że rząd polski spłacił wszelkie odszkodowania, co "w sposób ostateczny załatwia sprawy roszczeń".

Mimo to, działka obok PKiN do miasta już nie należy. Jak relacjonuje "Stołeczna", jesienią 2012 roku do ratusza zawitał adwokat Robert Nowaczyk, który twierdził, że odnalazł spadkobierców Duńczyka i z powodzeniem zreprywatyzował działkę. Decyzję o zwrocie miał podpisać Jakub Rudnicki - ówczesny wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami, którego – jak pisze "Stołeczna" – z mecenasem Nowaczykiem łączyły interesy; konkretnie wspólna nieruchomość na Podhalu.

Rudnicki odszedł z BGN w 2013 roku, a zwrot działki przy PKiN miał być jedną z ostatnich spraw, którymi zajmował się w ratuszu. "Stołeczna" przypomina, że on sam również jest beneficjentem reprywatyzacji. Miał przejąć kamienicę przy ul. Kazimierzowskiej na Mokotowie. Roszczenia mieli wcześniej wykupić rodzice, a pół roku po odejściu z pracy Rudnicki miał je przejąć i zreprywatyzować kamienicę wraz z lokatorami.

Według "Gazety" odzyskane przez Nowaczyka grunty nie trafiły bynajmniej w ręce spadkobierców Duńczyka - działka ma dziś trzech właścicieli, którzy niedługo przed zwrotem wykupili roszczenia. Jeden jest współpracownikiem Nowaczyka, drugi to jego siostra (pracująca w ministerstwie sprawiedliwości), a trzeci to prezes sądu dyscyplinarnego warszawskiej Rady Adwokackiej - wylicza "Stołeczna".

Na tym nie koniec. W 2013 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz sprzedała im siedem działek sąsiadujących z gruntem odzyskanym po Duńczyku. Zostały wycenione na 21 mln złotych. Nowi właściciele zapłacili wówczas jedynie 6 milionów - w kolejnych latach mają zaś płacić ratuszowi po 3 proc. całej kwoty rocznie.

Warto dodać, że mniejsze działki sprzedano w trybie bezprzetargowym, co jest jednak zgodne z prawem. Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami mówi, że działki, które same w sobie nie mogą być wykorzystane do inwestycji (bo są za małe lub nie mają dostępu do drogi publicznej), można sprzedawać bez przetargu.

Zdaniem cytowanych przez "Stołeczną" ekspertów, tereny nabyte przez trójkę właścicieli - działka po Duńczyku i siedem skrawków od ratusza - są dziś warte 160 milionów złotych. Można na nich postawić 245-metrowy - najwyższego w Polsce - wieżowiec. Zapewne teren kupi jakiś deweloper. - Chętnych nie brakuje - przyznał gazecie jeden z właścicieli.

Sprzeczne tłumaczenia

Zanim wieżowiec powstanie, minie wiele lat. Tymczasem warto zapytać, dlaczego "zwrócono" działkę, za którą rząd polski już raz zapłacił? W ratuszu dziennikarze usłyszeli sprzeczne wyjaśnienia. Nadzorujący reprywatyzację wiceprezydent Jarosław Jóźwiak zapewniał, że w aktach sprawy "nie ma śladu po duńskim obywatelu". Dyrektor miejskiego biura gospodarki nieruchomościami Marcin Bajko wiedzę o Duńczyku jednak posiadał. Stwierdził, że umowy odszkodowawcze między PRL i innymi krajami nie mają mocy wiążącej, bo "nie zostały ratyfikowane i prawidłowo opublikowane w Dzienniku Ustaw".

Jeszcze inną wersję podała Hanna Gronkiewicz-Waltz. W "Faktach po faktach" na antenie TVN24 powiedziała: - Duńczyk był też obywatelem polskim, bo urodził się w Królestwie Polskim i mieszkał w Polsce do końca lat 40. Miał więc dwa obywatelstwa: duńskie i polskie. I dodała, że umowy rządu PRL dotyczą tylko części obcokrajowców i części działek, które miałyby się znajdować w spisie prowadzonym przez Ministerstwo Finansów.

Słowa prezydent szybko sprostowali dziennikarze "Stołecznej". Powołując się na wniosek o paszport udowodnili, że Holger Martin miał tylko jedno obywatelstwo - duńskie.

Ratusz, nie dość, że nie potrafi ustalić wspólnej wersji wydarzeń, stale zrzuca winę na inne instytucje. Urzędnicy przekonują, że obowiązków nie dopełniło m.in. ministerstwo finansów, które nie dostarczyło informacji o Duńczyku. BGN faktycznie pytało resort o działkę przy PKiN. Ten przekazał, że nie ma informacji, ale zwrócił się o pomoc do ministerstwa spraw zagranicznych. Na odpowiedź MSZ, jak pisze "Stołeczna", ratusz już jednak nie czekał. Zwrócił grunty.

Kolejną instytucją, którą zasłania się miasto, jest Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Ono także zajmowało się reprywatyzacją działki w centrum. Prezes SKO Tomasz Podlejski nie ma wątpliwości: - Sprawę powinien badać urząd miasta - mówi i na potwierdzenie swoich słów przesyła odpowiedni wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. W sobotę, w wywiadzie dla "Stołecznej" Podlejski dodał: - Ratusz, który ma wieloletnie doświadczenie w reprywatyzacji, doskonale zdaje sobie sprawę, że zawinił sam.

Oczekujemy jawności

Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie się tłumaczyć w czwartek, na sesji rady miasta. Jarosław Jóźwiak zapowiedział na Twitterze, że prezydent warszawy przedstawi "pełną informację na ten temat". Happening na ten dzień zapowiedziało z kolei stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które od dawna stara się nagłaśniać patologie towarzyszące reprywatyzacji. "Pani Prezydent od 24 kwietnia milczy na ten temat. Przyjdźmy wysłuchać Hanny Gronkiewicz-Waltz i zamanifestujmy przeciwko nieprawidłowościom w warszawskim ratuszu" - zachęcają w mediach społecznościowych. Apelują, by przynieść ze sobą wałki do ciasta i do malowania, które mają posłużyć "jako symbol walki z łamaniem prawa".

Plac Defilad to nie pierwszy zwrot, który budzi duże kontrowersje. Nie dalej jak miesiąc temu informowaliśmy o reprywatyzacji boiska przy ul. Foksal. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, ratusz chciał spłacić ten teren działkami na placu Defilad. Transakcja zmierzała do końca, ale okazało się że reprywatyzacja boiska jest zawieszona. Urzędnicy nabrali wątpliwości co do zwrotu, bo okazało się, że jeden z jego dawnych właścicieli (obywatel USA) dostał już odszkodowanie.

Na ostatniej sesji Rady Warszawy wspólny głos w sprawie reprywatyzacji zabrała opozycja. Zgodnie zarzuciła władzom miasta brak sumienności i jawności w rozpatrywaniu roszczeń. Przypomniała, że miasto każdego roku oddaje szkoły, parki, boiska czy kamienice. Dzika reprywatyzacja niesie za sobą nie tylko milionowe straty, ale też dziesiątki ludzkich tragedii wyrzucanych z kamienic lokatorów. My też oczekujemy od ratusza większej jawności, dlatego zdecydowaliśmy się opisać szczegóły śledztwa "Gazety Stołecznej" na łamach tvnwarszawa.pl.

ZOBACZ TAKŻE: CBA w ratuszu. Gronkiewicz-Waltz: "To atak za prawdę"

CZYTAJ TAKŻE: Reprywatyzacja. Rząd zabrał miastu 200 milionów na odszkodowania

CZYTAJ TEŻ: Spadkobiercy odzyskali grunt. Mieszkańcy boją się, że trafią na bruk

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • R28

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 06:25 ~R28

  Przecież kolesie się nachapali a niektórzy działkę dostali wszystko jest OK nie takie przekręty widocznie robili

 • Kijowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 16:42 ~Kijowski
  heheheh~heheheh

  Gdzie sa kodowcy, no gdzie?
  Tam są~Tam są

  Są tam gdzie powinni. A co oni mają z tym wspólnego, za przeproszeniem ?
  wwiak~wwiak

  Państwo prawa to podstawa demokracji. W dodatku mówimy o samorządzie, który tym bardziej powinien dbać o interesy obywateli. To przecież działka KODu. Tyle że on nie jest za demokracją, a przeciw PISowi. I za takim właśnie kumoterstwem - idą bark w bark z PO, które jako pierwsze w historii wolnej Polski zrobiło skok na demokrację i TK. Przeprosili? Haha Przeprosić to można za coś co się zrobiło niechcący, a nie np. za morderstwo z premedytacją
  vtr~vtr

  Wskaż mi proszę gdzie ratusz naruszył demokrację. Może nakradł, ale nie to jest przedmiotem waszych zarzutów. Jeśli nie potrafisz wskazać naruszenia demokracji (bo tylko o to walczy KOD) to przestań jazgotać, bo myślenie nie jest twoja najmocniejszą stroną.

  KOD walczy z wynikiem wyborów.

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 14:10 ~vtr  heheheh~heheheh

  Gdzie sa kodowcy, no gdzie?
  Tam są~Tam są

  Są tam gdzie powinni. A co oni mają z tym wspólnego, za przeproszeniem ?
  wwiak~wwiak

  Państwo prawa to podstawa demokracji. W dodatku mówimy o samorządzie, który tym bardziej powinien dbać o interesy obywateli. To przecież działka KODu. Tyle że on nie jest za demokracją, a przeciw PISowi. I za takim właśnie kumoterstwem - idą bark w bark z PO, które jako pierwsze w historii wolnej Polski zrobiło skok na demokrację i TK. Przeprosili? Haha Przeprosić to można za coś co się zrobiło niechcący, a nie np. za morderstwo z premedytacją

  Wskaż mi proszę gdzie ratusz naruszył demokrację. Może nakradł, ale nie to jest przedmiotem waszych zarzutów. Jeśli nie potrafisz wskazać naruszenia demokracji (bo tylko o to walczy KOD) to przestań jazgotać, bo myślenie nie jest twoja najmocniejszą stroną.

 • CHGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 13:33 ~CHGW

  Przecież Wawa to w większości zaKODowane tłuki. Dodatkowo pretendują do nich pseudo nowobogackie słoiki z kredytami na mieszkanie po 500tys, stąd HGW panoszy się już tyle lat na stanowisku prezydenta tego miasta przywłaszczając sobie właśnie kamienicę, więc daleko szukać :/

 • wak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 12:19 ~wak

  zwykła granda, złodziejstwo w biały dzień przez ludzi w białych kołnierzykach!!!!!!!!!!!

 • Eliza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 10:32 ~Eliza

  Sprawa tak oczywista że nie da się jej przykryć. Powiązania i naruszenie prawa widać na pierwszy rzut oka.... I to jest właśnie urząd miasta pod rządami HGW. Złodziejtwo i afery na setki milionów a Warszawa traci najlepsze tereny na rzecz ..... Dlatego jak najszybciej trzeba unieważnić nielegalne przekazanie teraneów a winnych osądzić, ale nie jak Sawicką czy innych POwców którzy są bezkarni a sądy to parodia - dlatego PO i KOD tak bronią tego układu

 • Wwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 10:23 ~Wwiak
  heheheh~heheheh

  Gdzie sa kodowcy, no gdzie?
  Tam są~Tam są

  Są tam gdzie powinni. A co oni mają z tym wspólnego, za przeproszeniem ?
  wwiak~wwiak

  Państwo prawa to podstawa demokracji. W dodatku mówimy o samorządzie, który tym bardziej powinien dbać o interesy obywateli. To przecież działka KODu. Tyle że on nie jest za demokracją, a przeciw PISowi. I za takim właśnie kumoterstwem - idą bark w bark z PO, które jako pierwsze w historii wolnej Polski zrobiło skok na demokrację i TK. Przeprosili? Haha Przeprosić to można za coś co się zrobiło niechcący, a nie np. za morderstwo z premedytacją
  waws~waws

  miasto powinno oddać każdy grunt jeżeli został komuś zabrany w sposób nieprawny lub rekompensatę. . Tu nie ma co dyskutować nie ważne jakie to by były kwoty - to jest czyjaś własność.
  Z drugiej strony powinna tępić wszystkich tych co chcą bezprawnie przywłaszczyć sobie te grunty.

  Grunty tak, ale nie budynki. Jeśli na działce jest budynek odbudowany przez społeczeństwo, to spadkobierca musi za niego zapłacić. Odszkodowania może się domagać od Niemiec. Nie może być tak, że właściciele uciekli, inni za nich walczyli, inni za nich wszystko odbudowa li, a ci teraz to zabierają. To była największa wojna w dziejach ludzkości - w związku z tym prawo własności też nie może być tak traktowane jak za pokoju:

  http://i.wp.pl/a/f/jpeg/31091/manila_1945_wikimedia_commons_640.jpeg

 • h42

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 09:56 ~h42

  lntr~lntr

  Pani Haniu, Pani się nie boi,
  240 tysięcy ludzi za Panią stoi,
  Pani Haniu, Pani się nie boi,
  Trzech prezydentów murem za Panią stoi...  Leków przepisanych przez stosownego specjalistę to kolega chyba dziś nie brał ?

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 09:39 ~waws  heheheh~heheheh

  Gdzie sa kodowcy, no gdzie?
  Tam są~Tam są

  Są tam gdzie powinni. A co oni mają z tym wspólnego, za przeproszeniem ?
  wwiak~wwiak

  Państwo prawa to podstawa demokracji. W dodatku mówimy o samorządzie, który tym bardziej powinien dbać o interesy obywateli. To przecież działka KODu. Tyle że on nie jest za demokracją, a przeciw PISowi. I za takim właśnie kumoterstwem - idą bark w bark z PO, które jako pierwsze w historii wolnej Polski zrobiło skok na demokrację i TK. Przeprosili? Haha Przeprosić to można za coś co się zrobiło niechcący, a nie np. za morderstwo z premedytacją

  miasto powinno oddać każdy grunt jeżeli został komuś zabrany w sposób nieprawny lub rekompensatę. . Tu nie ma co dyskutować nie ważne jakie to by były kwoty - to jest czyjaś własność.
  Z drugiej strony powinna tępić wszystkich tych co chcą bezprawnie przywłaszczyć sobie te grunty.

 • blaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 09:30 ~blaaa

  Zapytuję~Zapytuję

  Co się pytasz jak dziecko ? Widziałeś kiedykolwiek uczciwego prawnika ?

  sama śmietanka, ktoś powinien opublikować zdjęcia i adresy tych "uczciwych"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »