Informacje

13.05.2011 06:08 decyzja w czerwcu

Miasto przejmie EuRoPol Gaz?
Decyzja dopiero w czerwcu

SERWISY:

Władze Warszawy dopiero w czerwcu podejmą decyzję w sprawie ewentualnego przyjęcia niecodziennej darowizny - wartego 150 mln złotych budynku EuRoPol Gazu przy ulicy Literackiej.

O darowiźnie, którą chce przekazać miastu gazowy potentat, napisaliśmy na początku tego tygodnia. Miasto analizuje prawne zawiłości wokół niszczejącego od lat pustostanu.

– Sprawdzamy czy są jakieś roszczenia wobec tej nieruchomości czy gruntu, nie chcemy tego robić w pośpiechu tylko na spokojnie – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Andrzej Jakubiak, wiceprezydent Warszawy. – Ostateczną decyzję podejmiemy w czerwcu – deklaruje.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvnwarszawa.pl miasto, jest skłonne nieruchomość przejąć. Ma nawet bardzo wstępne koncepcje zagospodarowania obiektu, według których nie będzie tam jednak miejsca na działalność kulturalną.

Wiceprezydent Warszawy nie chciał potwierdzić tych informacji.

Świątynia sztuki

Tymczasem to właśnie z myślą o kulturze budynek EuRoPol Gazu miał być przejęty. Pomysł wyszedł od mieszkańców Bielan, którzy proponowali, by w niszczejącym budynku ulokować Europejską Akademię Sztuk Pięknych. Według pomysłodawców, na Bielany mogłyby się przenieść stołeczne uczelnie artystyczne - Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Teatralna i Uniwersytet Muzyczny.

W gmachu wystarczyłoby miejsca na akademiki, dom aukcyjny, galerie czy nowoczesną bibliotekę.

Prezent za 150 mln złotych

Budynek od 2002 roku stoi w stanie surowym. Rozpoczętej dwa lata wcześniej budowy nigdy nie udało się zakończyć, a EuRoPol Gaz od blisko dziesięciu lat ponosi koszty utrzymania gmachu, ale nie czerpie z niego żadnych dochodów. W końcu zapadła decyzja o jego sprzedaży.

To jednak okazało się trudne. Potencjalni inwestorzy szacowali wartość nieruchomości na 70 milionów złotych - firma chciała dwa razy więcej. Do żadnej transakcji nie doszło. W końcu udziałowcy firmy zdecydowali, że bardziej opłaca się go oddać.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 20:54 ~obserwator

  Jeśli w czasie ciężkiego kryzysu finansowego Minister Kultury Bogdan Zdrojewski daje do zrozumienia,
  że należałoby zawiesić budowę Muzeum Historii Polski nad Trasą Łazienkowską a za 400 milionów złotych
  to może władze Warszawy powinny zrezygnować z ultra drogiej budowy betonowego bunkra nad metrem
  za 500 000 milionów złotych z przeznaczeniem na Centrum Sztuki Współczesnej. Za połowę tej kwoty czyli 250 000 milionów złotych można by dostosować budynek „Europolgazu” do potrzeb ekspozycji sztuki współczesnej i teatru. Dodatkowy plus, że Centrum Sztuki nie spaskudziłoby jako betonowa pralka placu Defilad.
  Za 250 milionów złotych któryby zostały można wybudować wiele szkół, przedszkoli czy żłobków.
  Dlatego warto wykorzystać ofertę darowizny „Europolgazu” i wykorzystać na potrzeby mieszkańców miasta kubaturę 35 000 m2 powierzchni.

 • biel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 20:34 ~biel

  Jeśli w czerwcu Warszawa wygra tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 to jak pisała Gazeta Wyborcza pani prezydent obiecała na kulturę 200 mln zł. Może warto poza festynami, piknikami i festiwalami zrobić coś bardziej trwałego co zostanie na dziesiątki lat np. wspólnie z Ministrem Kultury stworzyć kampus artystyczny na wzór Juliard School w Nowym Jorku. Świątynia Sztuki to m.in. stworzenie w stolicy państwa warunków edukacji godnych XXI wieku dla niezwykle zasłużonych dla kultury narodowej i renomowanych uczelni warszawskich (Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Teatralna, Uniwersytet Muzyczny). Chodzi o dodatkowe szanse rozwoju uczelni na następne kilkadziesiąt lat, ale z zachowaniem dotychczasowych siedzib. Już 10 lat temu planowano na Bielanach zintegrowany kampus artystyczny, ale szybciutko tereny na Młocinach przejęło za pól darmo lobby ATK obecnie UKSW.

 • nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 20:33 ~nikt

  Podobno obecna oferta darowizny budynku „Europolgazu” leżała w ratuszu schowana w biurku od lutego tego roku a poprzednia oferta właścicieli budynku z 2007 roku pozostała nawet bez jakiejkolwiek pisemnej odpowiedzi.

 • mik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 20:33 ~mik

  Działania w Warszawie nie mają nic wspólnego z samorządnością jeśli radni Rady Warszawy oraz władze dzielnicy Bielany i mieszkańcy są całkowicie ignorowani i pomijani w sprawach które ich dotyczą.

 • autor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 20:32 ~autor

  Jeśli w czasach ciężkiego kryzysu finansowego budżetu miasta nie codziennie dostaje się propozycję prezentu za 150 mln zł jak mówi wiceprezydent Andrzej Jakubiak więc tym bardziej wypada szanować „inicjatorów” tego daru. Jeśli chcesz zobaczyć film jak się negocjuje darowiznę 150 mln zł wejdź na Facebooka – Europejska Akademia Sztuk Pięknych. http://www.facebook.com/pages/Europejska-Akademia-Sztuk-Pi%C4%99knych/279118709528

 • grudek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 17:22 ~grudek

  Uważam, że pustostan stojący tyle czasu jest bardzo zniszczony a gdzie jeszcze dokończenie (wykończenie) budynku. Czy miasto sprawdziło stan tego obiektu i czy wyliczyli ile jest potrzebnej forsy na wykończenie. Gdy buduje się dom to stan surowy to tlko ok 30% całej inwestycji. Jeżeli obliczono, że obiekt jest warty 150 mln zł to widać ile jeszcze należy wyłożyć.

  Czy stać nasze Miasto na takie wydatki, gdy brak w kasie mieskiej pieniędzy i szykowane są dla nas podwyżki biletów.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 14:33 ~obserwator

  Pewnie miasto zrobi mieszkania komunalne a potem przyzna krewnym i znajomym krolika

 • Ambasador Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 12:38 ~Ambasador Bielan

  Historia Polski jest w dużej części uhonorowana na warszawskich Powązkach. Tuż obok może być Muzeum Historii Polski w wielkim (35 000 m2) biurowcu "Europolgazu" na rogu Maczka i Powązkowskiej. Budynek stoi jest do wzięcia praktycznie od zaraz bo właściciel właśnie zaproponował darowiznę na rzecz miasta. Projekt budynku przewidywał restauracje, kawiarnie, wielki holl i atrakcyjne przeszkolone atrium przy wejściu. Wykończenie tego nowoczesnego w kształcie budynku na potrzeby kultury narodowej kosztowałoby max. 200 milionów zł które można wziąć z 400 milionów szacowanych na bardzo skomplikowane przykrycie Trasy Łazienkowskiej i budowę muzeum w starym miejscu. W zamian za to dostaje się trzykrotnie większą powierzchnię budynku. Dla wycieczek m.in. szkolnych byłoby to naturalne powiązanie. Po obejrzeniu ekspozycji hołd przy grobach narodowych bohaterów. Wokół infrastruktura turystyczna i tereny zielone w Fortach na Bemowie oraz miejsca na autokary z całej Polski (2 ha) w przeciwieństwie do całkowitego braku miejsc wzdłuż Trasy Łazienkowskiej. Dodatkowo 400 miejsc parkingowych pod ziemią.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 10:12 ~Warszawiak

  Widac ze miasto sie zaraz wpakuje w jakas pulapke... czemu oddawac cos niby warte 150mln za darmo???

  Moze dlatego ze nie jest to warte 150mln. Jak widac, nawet 70mln. Dodac do tego koszty utrzymania, etc., wychodzi na to ze przez kilka lat sie wrzec doplaci do tego interesu.

 • >.>

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 09:05 ~>.>

  ta, straszy duch guzowatego :P

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »