Informacje

18.02.2019 17:11 propozycje ratusza

Miasto podpowiada, gdzie szukać informacji przed wyborem szkoły

SERWISY:

Zniesienie ograniczenia liczby szkół, do których można składać dokumenty, Warszawskie Dni Doradztwa Zawodowego, a także targi edukacyjne. To możliwości, na które w tym roku szkolnym mogą liczyć przyszli absolwenci warszawskich podstawówek i gimnazjów. Władze Warszawy chcą w ten sposób złagodzić skutki reformy edukacji.

- Tegorocznemu wyborowi szkół towarzyszą ogromne emocje w związku z przeprowadzaną reformą szkolnictwa - zwróciła uwagę wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska na poniedziałkowej konferencji prasowej. Jej zdaniem są one "zazwyczaj negatywne – to obawy rodziców, czy dzieci dostaną się do wymarzonych szkół, jak będzie wyglądał system rekrutacyjny, jak będą wyglądały egzaminy".

Spotkania z doradcami i targi edukacyjne

Kaznowska poinformowała, że w związku z tym stołeczne władze postanowiły wprowadzić dodatkowe działania, które wesprą warszawską młodzież i rodziców w wyborze szkoły.

- Wśród tych działań jest zniesienie ograniczenia dotyczącego liczby szkół, do jakich można składać papiery - poinformowała Kaznowska. Sprecyzowała, że warszawska młodzież będzie mogła wybrać dowolną liczbę szkół i oddziałów.

Kaznowska dodała też, że w Warszawie jest 161 szkół publicznych: 95 liceów ogólnokształcących, 45 techników i 21 branżowych szkół I stopnia. - To duży wybór, ale równie duża jest konkurencja, do szkół aplikował będzie podwójny rocznik - wskazała wiceprezydent.

Pomocne mają być także Warszawskie Dni Doradztwa Zawodowego. Potrwają przez dwa weekendy: 23-24 lutego i 30-31 marca w Ogrodzie Zimowym Pałacu Kultury i Nauki w godz. 10.00-15.00. Tam uczniowie będą mogli odbyć indywidualne rozmowy z doradcami. Będzie też punkt informacji o szkołach, zawodach, o harmonogramie rekrutacji i o jej zasadach.

Ponadto 5-9 marca, również w PKiN, odbędą się warszawskie targi edukacyjne. 5-6 marca przeznaczone będą dla ósmoklasistów, 7-8 marca dla gimnazjalistów, a 9 marca dla uczniów i rodziców.

Inne formy pomocy

Kaznowska zachęcała również do korzystania z platformy projektu "Bliżej rynku pracy". - Uczniowie mogą za pomocą platformy skorzystać z oferty spotkań z pracodawcami, poznać uwarunkowania na rynku pracy, a także przygotować się do udziału w różnego rodzaju konkursach - wyliczała wiceprezydent.

Kolejnym stołecznym działaniem, mającym ułatwić wybór szkoły uczniom i rodzicom, jest poradnik "Jak mądrze wybierać i wspierać?". Zawarte w nim zostały informacje o rekrutacji, ważnych terminach i możliwości wyboru ścieżki edukacyjnej. Znajdują się tam również rady, jak wesprzeć dziecko i pomóc mu w dokonaniu właściwego wyboru.

Reforma edukacji

Zgodnie z reformą edukacji od września 2017 r. zmieniana jest struktura szkół. Nauka w szkołach podstawowych została wydłużona z sześciu do ośmiu lat. Nauka w trzyletnich do tej pory liceach i 4-letnich technikach została wydłużona o rok. Zasadnicze szkoły zawodowe są zastąpione przez szkoły branżowe.

Od 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć. Zmianie struktury szkół towarzyszy stopniowe wprowadzanie nowej podstawy programowej.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, jak władze Warszawy radzą sobie z problemem podwójnego rocznika:

Kanał Video (Podwójny rocznik w liceach): 28723

PAP/mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • matka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 10:10 ~matka

  erw~erw

  Najlepiej wybrać najbliższą, jeżeli nie jest na samym końcu rankingu.

  mam w promieniu 1 km 0k. 10 liceów (srodmiescie) Problem w tym, ze są tak oblegane, ze raczej nie ma szans, bo kazdy słój będzie sie pchał metrem do nich. Powinni dawać 1 punt za rejonizację w poblizu, a nie, ze dzieciaki jezdzą godzinami, bo pół Polski i Podlasia dojezdza kolejką i metrem, a ich szkoły podwyzszają im stopnie i srednia, podczas kiedy szkoły w Warszawie walą po dzieciach trójami.

 • Sarkastyczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 09:55 ~Sarkastyczny

  uczeń Jody~uczeń Jody

  Powiedzieć dziecku już w piątej klasie - skończysz 18 i idziesz na swoje.

  Zacznij już teraz myśleć i odkładać, bo rodzice nie dadzą, tylko pożyczą na weksel i przysłowiowe sześć procent, żeby się Urząd Skarbowy nie czepiał.

  Majątek rodziców nie jest majątkiem dziecka - to trzeba jasno rozdzielać.

  W przeciwnym razie hoduje się niezaradne karykatury ludzi sukcesu.

  Ah jaki z ciebie doradca życiowy, wspaniały.

 • uczeń Jody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 00:06 ~uczeń Jody

  Powiedzieć dziecku już w piątej klasie - skończysz 18 i idziesz na swoje.

  Zacznij już teraz myśleć i odkładać, bo rodzice nie dadzą, tylko pożyczą na weksel i przysłowiowe sześć procent, żeby się Urząd Skarbowy nie czepiał.

  Majątek rodziców nie jest majątkiem dziecka - to trzeba jasno rozdzielać.

  W przeciwnym razie hoduje się niezaradne karykatury ludzi sukcesu.

 • erw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 17:36 ~erw

  Najlepiej wybrać najbliższą, jeżeli nie jest na samym końcu rankingu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »