Informacje

01.08.2015 16:57 71. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Miasto pamięta. Godzina "W"

SERWISY:

Tylko raz w roku, 1 sierpnia o godzinie 17. Warszawa wstrzymuje oddech. Zamiera ruch uliczny, wyją syreny, rozbrzmiewają dzwony. Stolica w godzinę "W" oddaje hołd bohaterom sprzed 71 lat.

"Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów.(...) Dnia 31.7. godz. 19. Nakazuję W dnia 1.8. godzina 17.00." - ten rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego wydany przez gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", a podpisany przez pułkownika Antoniego Chruściela "Monter",  zmienił życie tysięcy warszawiaków.

Godzina "W" to kulminacyjny moment obchodów rocznicy wybuchu powstania. Jak co roku, punktualnie o godzinie 17.00, o rocznicy przypomniały syreny i kościelne dzwony, na ulicach na minutę zatrzymali się przechodnie, ustał ruch uliczny. Tak stolica oddaje hołd powstańcom, którzy podjęli nierówną walkę z okupantem latem 1944 roku. Jak co roku bardzo wielu warszawiaków przyszło na rondo Dmowskiego, sporo osób pojawiło się też przed Masztem Wolności na rondzie Radosława.

O to, aby jak co roku 1 sierpnia, w godzinę "W" warszawiacy uczcili minutą ciszy pamięć o zrywie apelowali przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i władze stolicy.

- Powstanie warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta (...). 1 sierpnia o godz. 17 w stolicy rozlegną się syreny. Zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 71 lat temu walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu - napisano w wystosowanej przez nich odezwie.

 

"Pojawiła się znienacka"

Jak opowiada Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, powstanie zaczęło się kilka godzin przed godziną "W" pierwszymi walkami na Żoliborzu. - To były pojedyncze incydenty, sama godzina "W" to taki moment, w którym czterdzieści kilka tysięcy powstańców wystąpiło przeciwko Niemcom, niemieckiemu okupantowi, terrorowi i temu, jak wyglądała okupacja w Warszawie przez pięć lat - mówi.

- Gdy na ulicach pojawiły się polskie flagi, żołnierze z opaskami, wszyscy, którzy to widzieli, mówili o tym, że są wstrząśnięci tym, że znienacka na ulicach Warszawy pojawiła się Polska. Po pięciu latach tej okrutnej okupacji oni wszyscy odczuwali fizyczną ulgę, niektórzy porównywali to do euforii, jak po wypiciu szampana - podkreśla.

Ołdakowski przypomina, że "życie każdego Polaka pod okupacją było stale narażone na to, że w każdej chwili może zginąć, szczególnie w Warszawie, ten terror był przerażający".

- Nagle pojawia się Powstanie Warszawskie, godzina "W" i ta powszechna radość, że Polacy są u siebie. W wielu aspektach pojawia się państwowość polska - mówi dyrektor muzeum.

- Gdyby Powstanie Warszawskie wygrało, to, co wtedy ujawniono, byłoby zalążkiem nowej Polski, kiedy czyta się ustawy widać, że to państwo miało być nowoczesne, bardzo demokratyczne, zupełnie inne niż sanacyjna Polska. Tym bardziej żałujemy, że Powstanie przegrało - nie tylko dlatego, że poległo tylu wspaniałych ludzi, że zniszczono Warszawę, ale również dlatego, że przepadł również intelektualny pomysł setek czy tysięcy ludzi na to, jak powinna wyglądać nowa wolna Polska - podkreśla Ołdakowski.

Stanęli do walki

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

jb/PAP//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 16:05 ~Warszawiak

  Bardzo ładny i podniosły moment! Cześć i Chwała Bohaterom!

 • hops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 14:05 ~hops

  ttomekttomek

  Na Świętojańskiej przed archikatedrą, niedaleko Pl. Zamkowego ledwo było słychać syreny. Gdyby to była sytuacja kryzysowa i faktycznie alarm byłby potrzebny, tam by nie dotarł. I miały dzwonić dzwony, a nie dzwoniły ;(

  Najpierw to trzeba mieć pojęcie co syreny znaczą, więc bez dramatyzowania jak to jest niebezpiecznie, bo idę o zakład, że może z 10% mieszkańców potrafi rozpoznać ogłaszany syreną alarm...

 • marta_b

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 10:04 ~marta_b

  Widzę, że wśród prawdziwych Polaków przyjął się nazistowski (bo polscy faszyści przed wojną tego go nie znali) zwyczaj palenia pochodni. Powstańcy nie byliby chyba zachwyceni, ale on nie żyją i nie mają nic do gadania...

 • Gtfo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 00:37 ~Gtfo

  ~Polski Biedaczek
  "super powstanie dzieki niemu jestem biednym polaczkiem niz bogatym niemcem"

  Nigdy byś nie był bogatym Niemcem, tylko niemieckim parobkiem o ile w ogóle Twoja babka urodzilaby Twoją matkę.
  A jesteś biedny bo jesteś głupi. Gdybyś wziął sie za naukę w czasie kiedy należało ją zdobywać zamiast pić piwo i narzekać jak jest źle, a poźniej miałbyś ambicje poszukać satysfakcjonującej pracy zamiast pierwszej lepszej do której Cię przyjęli to byłbyś dumy że mieszkasz w Polsce.
  Tylko nygusy i nieudaczniki narzekają zamiast coś zrobić aby lepiej żyć.

 • PikPok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 00:28 ~PikPok

  Szkoda, że duza część z tych ktorzy stali na rondzie Dmowskiego i okolicach Rotundy, oddajac hołd zmarłym przez minutę nie pomyślało o żyjących i wypalone tutki po flarach, butelki, kubki i pełno innych śmieci zostawili tam gdzie stali.
  Bydło udające patriotów na pokaz zostawiające po sobie syf.

 • PAa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 23:37 ~PAa

  Polski Biedaczek~Polski Biedaczek

  super powstanie dzieki niemu jestem biednym polaczkiem niz bogatym niemcem

  Nikt Ci nie każe siedzieć w Polsce, won do Szwabow jak tam takim bogaczem będziesz

 • Polski Biedaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 20:15 ~Polski Biedaczek

  super powstanie dzieki niemu jestem biednym polaczkiem niz bogatym niemcem

 • powtórka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 17:45 ~powtórka


  WAF~WAF

  Cisza, cisza, cisza... Bo coraz mniej rdzennych warszawiaków w Warszawie. A słoiki - chodzą i się dziwią, dlaczego tak trąbią... Przykro.
  z Mokotowa~z Mokotowa


  I dobrze, że cisza. Bo co tu świętować. Niepotrzebną śmierć 200 000 Warszawiaków? Śmierć, która spotkała ich, bo garstka durnych polityków z Londynu kazała garstce naiwnych konspiratorów ruszyć z procami na czołgi? I nie martw się o rdzennych Warszawiaków. Oni tu są, w tym mieście. Żyją. Tylko w odróżnieniu od ciebie, używają mózgu.

 • sisi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 17:04 ~sisi


  rozsądek~rozsądek

  Ciekawe czy idioci zgromadzeni na rondzie pomyśleli o drodze dla karetki albo straży pożarnej...
  polak~polak

  czego Ty wymagasz od bandy debili?  Nazywanie bandą debili ludzi, dzieki którym nie zginie pamięć o tamtych dniach? Kim ty jesteś?

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 15:06 ~Warszawiak

  Czy ktoś widział p prezydent HGW jak rozdawała flagi narodowe tak jak rozdawała żonkile na rocznicę powstania żydowskiego

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »