Informacje

21.03.2013 18:25

"Miasto nie złamało prawa wybierając wykonawcę wiat"

SERWISY:

Władze Warszawy nie złamały prawa wybierając konsorcjum AMS/Stroer na wykonawcę 1580 wiat na przystankach miejskich autobusów i tramwajów - orzekł w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Sprawa sięga 2010 r., kiedy to miasto ogłosiło, że szuka firmy, która wykonałaby i eksploatowała wiaty przystankowe. Jednym z warunków udzielenia koncesji było wykonanie wiat z ławką na całej jej długości, łącznie z miejscem, gdzie znajdują się gabloty reklamowe, z wyłączeniem jedynie gabloty informacyjnej z rozkładami jazdy itp.

Zwycięzca miał wykonać wiaty na własny koszt, miał mu się on zwrócić z wynajmowania powierzchni reklamowych na wiatach.

Oferta AMS/Stroer sprzeczna z prawem?

Wnioski o zawarcie koncesji złożyło pięć firm, które następnie zostały zaproszone do negocjacji. Ostatecznie oferty złożyły dwa podmioty: konsorcjum dwóch firm - AMS i Stroer oraz konsorcjum firm CAM Polski Outdoor i CAM Media. W listopadzie 2012 r. miasto wybrało ofertę konsorcjum AMS/Strer.

Zanim doszło do zawarcia umowy koncesji konsorcjum CAM złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W skardze napisało, że miasto nie powinno było w ogóle dopuścić oferty AMS/Stroer, bo jest ona sprzeczna z prawem i nie odpowiada warunkom koncesji.

Na poparcie swoich zarzutów CAM przedstawiło wizualizację wiaty przygotowaną przez AMS/Stroer. Wskazało, że wyraźnie widać na niej, że ławka nie jest na całej długości wiaty i nie obejmuje gablot reklamowych, a zatem jest krótsza niż przewidywały to warunki koncesji. CAM podkreśliło, że rysunki nie mogły być dowolnie uproszczone w porównaniu do zasadniczej treści oferty, a sama oferta nie może już być zmieniona.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę

CAM twierdziło także, że konsorcjum AMS i Stroer jest kartelem, czyli zakazaną zmową, której celem było ograniczenie konkurencji, co z kolei narusza ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów. Wskazywało, że obie te firmy to potężni uczestnicy rynku nośników reklamowych - AMS ma ok. 45 proc. polskiego rynku, a Stroer 20 proc.

W odpowiedzi na skargę CAM, miasto wyjaśniło, że wizualizacja miała charakter wyłącznie poglądowy i w żadnym stopniu nie przesądzała o atrakcyjności oferty. Władze miasta podkreślały, że zwycięskie konsorcjum będzie musiało wykonać wiaty zgodnie z warunkami koncesji, a więc ławki będą na całej długości. Istotne jest oświadczenie, w którym każdy oferent musiał potwierdzić, że wykona wiaty zgodnie z warunkami - podkreśliło miasto.

Miasto uważało też, że nie ma obowiązku badania konsorcjów przy udzielaniu koncesji. Nie leży to w jego kompetencjach, tylko prezesa UOKiK - twierdziło.

W czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę CAM (sygn. VI SA/ Wa2670/12). Zgodził się z miastem, że wizualizacja była tylko poglądowa i jej rozbieżność z wytycznymi nie może być traktowana jako wadliwość całej oferty. Sąd podkreślił, że wizualizacja nie była też głównym kryterium wyboru ofert, ani przedmiotem szczegółowej analizy na tym etapie. Dopiero po wyborze oferty musi powstać projekt seryjny, który musi być w pełni zgodny z wytycznymi - wyjaśnił sąd.

Miasto może nie podpisać umowy

WSA nie odpowiedział, czy oferta konsorcjum była niedozwolonym porozumieniem. Wyjaśnił, że taka ocena należy do sądów powszechnych i prezesa UOKiK. Sąd dodał jednak, że ustawa o koncesjach nie ogranicza formy, w jakiej firmy mogą uczestniczyć w postępowaniu o udzielenie koncesji.

Po ogłoszeniu wyroku pełnomocnik reprezentująca miasto wyjaśniła w rozmowie z PAP, że w trakcie trwania postępowania przed WSA konsorcjum AMS/Stroer ponownie złożyło oświadczenie, że wykona wiaty zgodnie z warunkami koncesji, a dokładny projekt wiaty będzie wymagany dopiero w dalszym etapie zawierania umowy.

Pełnomocnik podkreśliła, że miasto nie podpisało jeszcze umowy i nadal może jeszcze jej nie podpisać.

Wyrok WSA jest nieprawomocny, a wiceprezes CAM Media Paweł Orłowski zapowiedział, że CAM złoży skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

PAP, band//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wersal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2013 14:08 ~wersal

  Jak wszystko nalezy do PO i jest skorumpowane, a wszystkie urzedy w rekach władzy, to trudno o obiektywizm, kiedy na czerwonej słuchawce sekretarza PZPO jest tusk, który nie przestrzega prawa, a podatnicy płaca odszkodowania z winy władzy niby demokratycznej i niby obywatelskiej.

 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2013 09:14 ~lolo

  A czy jakiś mondrala pomyślał w końcu, aby wiata zaczynała się od samego chodnika a nie wisiała 20 cm nad nim? Ja wiem, że oni sami nie jeżdżą autobusami, ale warto pomyśleć, że w zimie ciągnie po nogach wszystkich stojących i siedzących pod taką wiatą!

 • mar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2013 08:03 ~mar

  Ciekawe gdzie te wiaty postawią, we Włochach sa miejsca gdzie są wiaty stare przeciekające, mają chyba ze 40 lat...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2013 06:53 ~warszawiak

  Te wiaty dobre są w Rzymie , a nie mroźnej Warszawie. Wieje, ławeczki krótkie,wiaty wąskie. Ktoś bez pomyślunku je akceptował. Tylko i tak za to nie odpowie.

 • rage_material

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2013 04:46 ~rage_material

  @Nieżyt - Naprawdę z tego tekstu tak trudno zrozumieć, że one jeszcze nie powstały?

 • jjjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 22:06 ~jjjj

  a myslisz, ze jakis urzednikow to obchodzi? Wzieli kase i maja Cie w d....

 • Nieżyt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 20:02 ~Nieżyt

  Jeżeli to te wiaty, które obecnie poustawiano zamiast dawnych, to są one beznadziejne. Nie dość, że ławki nie są na całej długości, to cała wiata jest dużo krótsza i mieści się w niej dużo mniej osób siedzących. Radosna twórczość tego konsorcjum spowodowała, że parę osób siedzi, a reszta, jak za komuny, stoi pod gołym niebem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »