Informacje

20.06.2012 22:03 Za 7 milionów złotych

Miasto kupi działki pod muzeum

SERWISY:

Rada Warszawy w środę udzieliła zgody na nabycie przez miasto praw do wieczystego użytkowania dwóch działek pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Miasto zapłaci za nie łącznie ok. 7 mln zł.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 41 radnych, sześciu było przeciwnych, 13 wstrzymało się od głosu. Dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko poinformował, że miasto wkrótce będzie właścicielem wszystkich działek potrzebnych pod budowę muzeum. Dodał, że wycena ostatniej, trzeciej działki, którą miasto kupi, trwa i powinna zakończyć się w ciągu miesiąca.

10 tys. za metr

Na razie, za zgodą Rady Warszawy, miasto może kupić prawa do wieczystego użytkowania dwóch działek o łącznej powierzchni 674 m kw. Działki staną się własnością miasta. Bajko zaznaczył, że ich wycena: 10 tys. zł za m kw. jest prawidłowa. Dopytywany przez radnych powiedział, że miasto zapłaci za nie ok. 7 mln zł.

Wcześniej należało uregulować ich status prawny. Do nieruchomości istniały bowiem roszczenia spadkobierców właścicieli, którym nieruchomoci odebrano dekretem Bieruta w 1945 r. Miasto nie może skupować roszczeń.

Muzeum w Emilii

Zgoda Rady Warszawy na nabycie nieruchomości jest konieczna, jeśli wysokość transakcji przekracza kwotę 2,5 mln zł. Środki na nabycie praw do działek pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej zarezerwowano w budżecie na 2012 r. Rokowania z właścicielami praw do działek w obszarze pl. Defilad prowadzi Komisja Negocjacyjna.

Obecnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej funkcjonuje w budynku przy ul. Pańskiej. Niebawem ma przenieść się do pobliskiego pawilonu meblowego Emilia przy ul. Emilii Plater. Docelowo ma się mieścić w obiekcie, którego budowę zaplanowano na pl. Defilad. Nie wiadomo jednak czy i kiedy miasto ogłosi nowy konkurs na jego projekt. Dwa poprzednie zakończyły się fiaskiem, drugi niedawno, po tym jak ratusz zerwał umowę z architektem Christianem Kerezem.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r. jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa.

PAP/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2012 09:15 ~aha

  Spoko, Muzeum pozostanie w Emilce na zawsze, a dzialeczke sie sprzeda pod komercje za grube miliony, przeciez to o to chodzi caly czas...
  Swoja droga niezla kaska przypadnie miastu za sprzedaz tej dzialki inwestorowi... a potem jeszcze podatki od niego...

 • konsument

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2012 08:43 ~konsument

  Zobaczcie i przeanalizujcie codzienne "oblężenie" w galerii Złote Tarasy > wnioski nasuwają się same. A muzeum w Emilii - idealne rozwiązanie.

 • gaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2012 08:42 ~gaz

  NA kit nam to muzeum, jest zachęta, pałac pod blachą. Nikt po za celebrytami i dziennikarzami nie będzie tam chodził. Lepiej by ufundowali stypendia dla lekarzy, inżynierów, ociemniałemu dziecku psa kupili.

 • TOM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2012 08:16 ~TOM

  CHCIAŁ BYM ABY POWSTAŁO TE MUZEUM KTÓRE BYŁO W PLANACH

 • Seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2012 08:00 ~Seba

  Fajnie, teraz zamiast do stołówek to dzieciaczki do muzeum chodzić będą...

  Dziękujemy...

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2012 06:52 ~nick

  " Miasto nie może skupować roszczeń". A co miasto zrobiło? Skupiło roszczenia czy kupiło działki już zwrócone? Z tymi zwrotami i kupowaniem roszczeń to tylko szwindle odchodzą. Dlaczego mamy polegać na "przeczuciu" dyr. Bajki, że nie może powiedzieć komu płaci 10.000 zł za m2? To nasze miasto kupuje działkę za nasze pieniądze. Mamy prawo wiedzieć i tyle. To nie wygrana w lotto. To zakup działki.Czy muszę badać księgi wieczyste, żeby dowiedzieć sie co robi za moje pieniądze ta transparentna władza?

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2012 03:37 Anty PiS

  Kasa wyrzucona w błoto!
  Po co nam kolejne muzeum, przez nikogo nieodwiedzane?
  Muzea są nierentowne!

 • djyu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2012 02:17 ~djyu

  Te muzeum jest potrzebne Warszawie jak dziura w moście.

 • romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 23:51 ~romek

  Brawo, to się obudzili z tym wykupywaniem gruntów... miliony wyrzucili w błoto robiąc Kereza w konia, to i kolejne pójdą na kolejny bzdurny konkurs... ;(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »