Informacje

25.09.2017 18:01 rusza sezon grzewczy

Miasto kontra smog. Kupią policjantom spalinomierze

SERWISY:


Dofinansowanie wymiany kotłów węglowych, podłączenie 700 mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej, oczyszczacze powietrza w żłobkach i przedszkolach oraz zakup spalinomierzy dla policjantów - między innymi w taki sposób Warszawa chce zapobiegać smogowi w nadchodzącym sezonie grzewczym.

Co roku w okresie grzewczym Warszawa zmaga się z problemem smogu. Na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami wiceprezydent stolicy Michał Olszewski poinformował, jak Warszawa chce walczyć z zanieczyszczeniami powietrza.

Podłączą domy do sieci

Miasto na ten sezon ma pięć priorytetów: eliminacja źródeł niskiej emisji, efektywny system powiadamiania o stanie powietrza, ochrona grup wrażliwych, wzmocnienie kontroli oraz kontynuacja działań długofalowych.

Pierwszy cel ma być realizowany między innymi poprzez dofinansowanie wymiany kotłów węglowych, wnioski będzie można składać do 30 marca 2018 roku. Na wymianę pieców gospodarstwa indywidualne będą mogły uzyskać 7 tys. zł, wspólnoty mieszkaniowe - od 15 do 20 tys. zł. Na 10 tys. zł będą mogły liczyć osoby fizyczne i prowadzące działalność gospodarczą.

Olszewski powiedział, że niebawem do Rady Warszawy trafi nowelizacja przepisów w zakresie możliwości udzielania dofinansowania dla mieszkańców, którzy zdecydują się skorzystanie z systemu dopłat do wymiany pieców. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na wymianę pieca węglowego na ogrzewanie gazowe będą mogli otrzymać dofinansowanie, które pokryje różnicę między kosztem zakupy pieca na węgiel i na gaz.

Wiceprezydent zapowiedział również podłączenie ok. 700 mieszkań z miejskiego zasobu do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz podłączenie 109 budynków mieszkalnych do sieci gazowej w dzielnicy Wawer.

Warszawa zamierza także wprowadzić oczyszczacze powietrza w żłobkach i przedszkolach. Na razie w tej sprawie Rada Warszawy przyjęła na ostatniej sesji stanowisko.

Wycinacze filtrów na cenzurowanym

Olszewski zapowiedział, że do Komendy Stołecznej Policji trafią kupione przez miasto spalinomierze. Urządzenia te pozwolą policjantom na sprawdzenie podczas kontroli, czy auto ma wycięty filtr cząstek stałych. Przekazanie urządzeń ma nastąpić w najbliższy czwartek - zapowiedział wiceprezydent.

Miasto zapowiada także kontrole tego, czym warszawiacy palą w piecach. Jak poinformowano, straż miejska w 2017 roku przeprowadziła 5,8 tys. interwencji związanych z podejrzeniem spalania odpadów. Stwierdzono 567 naruszeń, wystawiono 335 mandatów o łącznej wartości 40 tys. zł.

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ghjkl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2017 07:15 ~ghjkl

  Policja powinna kontrolować wszystkie stare samochody np. poniżej 2000r. Wogole tego nie robi

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 19:46 ~miki  warszawiak~warszawiak

  Zbędny wydatek! Niech skasują BUS-PODPASKI i "ścieżki rowerowe", a "problem" zniknie! W miejsce BEZPŁATNYCH "ścieżek rowerowych" niech powstaną BEZPŁATNE PARKINGI!!!!
  bbbb~bbbb

  Rowery na ulicę.. Następny idiotyczny warszawski pomysł;)
  zabawka~zabawka

  Masz rację, rowery na wieś, tam gdzie ich miejsce!

  Jak zwykle Wieś górą:) A miasto w spalinach:)

 • jasny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 19:45 ~jasny  SEBBAXSEBBAX

  gdyby policja zwracała uwagę na dymiące diesle - to by wiele pomogło - praktycznie większość starych autobusów dowożących do Warszawy ludzi - powinna już dawno być na złomowisku. Co do wyciętych filtrów cząstek stałych - przy każdej kontroli diesla powinni sprawdzić spaliny... jeśli kontrole będą częste i codzienne - wielu kierowców jednak je kupi. dziś wycina się filtr, zmienia się oprogramowanie i się jeździ dalej...
  kkkk~kkkk

  Czy Ty w ogóle przeczytałeś artykuł i wiesz skąd jest smog czy tylko jak to warszawiak chcesz się pochwalić że masz nowe auto (a może wcale nie masz jak większość tu szczekających) ekonomiczne i czyste i oczywiście wszystko zwalić na słoików... i ich autobusy hahahaha:):) Tylko zapomniałeś o swoich kolegach którzy palą w piecach w tym mieście;)
  A powiedz mi jak masz niby nowe auto to włączasz światła w deszcz czy jedziesz jak wszyscy warszawiacy na "diodkach" z przodu tylko;) A szczeka jaki to super kierowca... No ludzie...:)
  SEBBAXSEBBAX

  Jeżdżę po ulicach miasta i widzę jak dymią diesle - czasem tak mocno, ze nie widać co to za marka samochodu... Kwestia piecy tzw śmieciuchów - to inna sprawa, o której ja nie napisalem. Poza tym i tak sie mocno poprawiło odkąd gmina odbiera wszystkie śmieci, bo ludzie przynajmniej przestali palić plastikami... Nowoczesne piece na węgiel (ekogroszek) z podajnikami - praktycznie nie dymią, bo węgiel podawany jest od spodu przez podajnik i tym samym bardzo dobrze się dopala... Stare piece jak najbardziej powinno się wymienić...

  nagadał się a światła go pokonały... pewnie czyta instrukcję i myśli o co chodzi z tymi światłami czemu się czepiają;)

 • Ewenement

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 18:17 ~Ewenement

  iza~iza

  co na to właściciele diesli?


  Cały rok jeździmy i problem pojawia się dopiero w sezonie opałowym.
  Więc chyba nie diesle są przyczyną problemu?

 • AntyPOPiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 11:06 ~AntyPOPiS  aaa~aaa


  i co to da?
  średni wiek samochodu w Polsce to ok 15lat(jak dobrze pamiętam) a to łapie się na normy EURO2/3
  a nikt nie ma prawa wymagać aby spełniać normy inne niż wymagane w momencie produkcji pojazdu. Norma EURO2 to może dymić i nikt nic mu nie zrobi.
  Tdi~Tdi


  To niech ją spełniają. Jeśli stare graty nie trzymają parametrów określonych dla swoich norm, to na złomowisko.  Właśnie o to chodzi. Analizatory spalin od lat kurzą się w stacjach diagnostycznych, a wystarczyłoby na przeglądzie weryfikować nimi kondycję silnika i jego osprzętu dla danego pojazdu stosownie do jego normy FABRYCZNEJ. Skończyłoby się kombinowanie i wycinki DPF w kilkuletnich samochodach, a właściciele starszych pojazdów, którzy o dziwo dla niektórych (wykształconych, modnych i bogatych) utrzymują je w należytej kondycji mogliby spać spokojnie.

 • Mgr inz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 11:05 ~Mgr inz

  iza~iza

  co na to właściciele diesli?

  mój spełnia normę Euro6, a Twoje auto??

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 11:01 ~Nick


  albercik36~albercik36

  Do czego zmierza wyposażenie Policji w czujniki?
  Przecież wiadomo, puki nie zaczniemy żyć jak w UE póty będzie po naszych drogach jeździło ponad 70% dymiących aut starej generacji.
  Polaków nie stać na luksus posiadania nowoczesnego auta.
  Makiks~Makiks

  W twoim poście jest kompletny brak logiki. Właśnie po to Policja będzie w posiadaniu dymomierzy, aby wyeliminować z ruchu te twoje 70 % (ciekawe jak to wyliczyłeś, ale OK). Oczywiście nie od razu, ale stopniowo i stare strucle znikną z dróg. Zarobki i życie jak w UE nic tu do tego nie mają. Czytaj ze zrozumieniem.

  Brak logiki jest w braku pomiarów spalin na przeglądach rejestracyjnych, które dla pojazdów powyżej piątego roku są coroczne.

 • izy_facet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 10:36 ~izy_facet

  iza~iza

  co na to właściciele diesli?


  nic, nie każdy diesel ma dpf/fap

 • Bill

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 10:13 ~Bill

  iza~iza

  co na to właściciele diesli?

  Diesle jeżdżą przez cały rok, ale tylko w sezonie grzewczym jest problem ze smogiem. To nie Diesle są problemem tylko stare piece opalane czym tylko się da: węglem, drewnem, śmieciami itp.

 • antyPIS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 10:11 ~antyPIS

  iza~iza

  co na to właściciele diesli?


  a właściciele benzyniaków z wypalonym katalizatorem ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »