Informacje

29.09.2018 16:39 proponują zmiany

Miasto Jest Nasze: rewitalizacja Pragi to PR, nie prawdziwe działania

SERWISY:

W procesie rewitalizacji Pragi w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o osoby, które są w złej sytuacji mieszkaniowej - powiedział w sobotę lider stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel. Dodał, że lepiej powinny być wykorzystywane przepisy ustawy o rewitalizacji.

"Powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności o mieszkańców Pragi, którzy przez wiele lat byli w złej sytuacji - mieszkali w zaniedbanych kamienicach, bez centralnego ogrzewania. Miasto nigdy nie starało się poprawić ich sytuacji" - mówił podczas konferencji prasowej lider MJN.

Działaczka społeczna i mieszkanka Pragi Maria Dąbrowska-Majewska podkreśliła, że rewitalizację Pragi obserwuje od początku, czyli od 2015 r., kiedy Rada m. st. Warszawy uchwaliła Zintegrowany Program Rewitalizacji na lata 2015-2022. "Wokół rewitalizacji toczyło się wiele dyskusji i sporów. Większość ludzi na Pradze w ogóle nie ma pojęcia, że mieszka na obszarze rewitalizowanym. Czy w związku z tym mamy nazwać ten proces sukcesem? Raczej nie" - powiedziała.

Dąbrowska-Majewska dodała, że "ludziom rewitalizacja kojarzy się z dużymi hasłami i z niewielkimi działaniami". "Myślę, że największym problemem jest chaos, który funkcjonuje wokół tego pojęcia. Brak odpowiedzialności i komunikacji w urzędzie. Nie wiadomo, kto za co odpowiada i do kogo zwykły mieszkaniec ma się zwrócić z zapytaniem" - oceniła.

Nie działanie, a PR

Według innego mieszkańca Pragi, socjologa Jana Sowy, dotychczas podjęto "jednorazowe działania nastawione jedynie na marketing i PR". Jako przykład podał rewitalizację dawnej fabryki wódek "Koneser".

"Nie ma całościowego podejścia do tematu rewitalizacji. Nie ma pomysłu, co zrobić z ulicami Pragi. Dalej są ludzie mieszkający w budynkach komunalnych, w których klatki są w strasznym stanie, nieremontowane od dziesięcioleci. Ludzie nie mają też centralnego ogrzewania" - zaznaczył.

Lider Miasto Jest Nasze zwrócił uwagę, że stowarzyszenie brało udział w konsultacjach nad programem rewitalizacji i zgłaszało uwagi. "Chcielibyśmy, żeby miasto zaczęło stosować przepisy ustawy o rewitalizacji, które pozwalają na to, by prywatny inwestor, który na terenie rewitalizacji buduje nowe budynki, część swoich inwestycji oddał na cele społeczne. To mogą być mieszkania komunalne lub lokale dla organizacji pozarządowych" - zaproponował.

Jak dodał, mimo zapisów w ustawie miasto dotychczas nie korzystało z takiej możliwości. "Warszawa pozwala deweloperom na Pradze na wszystko. Wydaje pozwolenia na budowę, w których występują braki formalne. Pozwala, by budowano wielkie inwestycje, które nie wiadomo, czy będą otwarte dla mieszkańców. Bo plac zabaw otwarty pół roku temu na terenie +Konesera+ jest dostępny tylko dla dzieci mieszkających na terenie budynku, w bardzo drogich apartamentach" - powiedział lider MJN.

PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jantasak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2018 13:02 ~jantasak

  Czytam komentarze i jestem zdumiony: podstawą mieszkania w społeczności nie jest prywata! W cywilizowanym świecie najem komunalny jest podstawą. Wystarczy nadać każdej kamienicy osobowość, aby pieniądze z opłat trafiały do konkretnego budynku. Jeśli raz się wyporządzi, można rozliczać utrzymanie porządku przez każdego najemcę. Wcale nie musi tam być wspólnota, która zawsze powoduje wyłonienie "wodza" i fanaberie w wymyślaniu i rozdawaniu pieniędzy; wystarczy, aby pieczę miała odpowiednia komórka w wydziale mieszkalnictwa, rozliczana z efektów dbania o standardy budynku i mieszkań. Spółdzielnie sobie jakoś radzą, już nigdy do wspólnoty!

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2018 09:29 ~aaa

  Jakob~Jakob

  Mieszkania komunalne motywują ludzi do lenistwa Jak im się nie podobają to niech znajda prace i wezma kredyt na mieszkanie tak jak robi kazdy komu miasto nie dalo w uzytkowanie mieszkania prawie za darmo. godz. 12:00 sklep na skrzyzowaniu Stalowej z Czynszowa. Wnuczek pewnie ledwo pelnoletni i dziadek. Kupuja 6 browarow i peto kielbasy. Nie wygladalo jakby mial jakies cele w zyciu poza tymi browarami z zasilku dziadka.

  Bo w cywilizowanych krajach typu Brazylia czy Meksyk już dawno żyli by w favelach, do których wstępu nie ma policja, a u nas żyją na terenie metropolii. Czyli kierunek Płochocińska.

 • Jakob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2018 21:20 ~Jakob

  Mieszkania komunalne motywują ludzi do lenistwa Jak im się nie podobają to niech znajda prace i wezma kredyt na mieszkanie tak jak robi kazdy komu miasto nie dalo w uzytkowanie mieszkania prawie za darmo. godz. 12:00 sklep na skrzyzowaniu Stalowej z Czynszowa. Wnuczek pewnie ledwo pelnoletni i dziadek. Kupuja 6 browarow i peto kielbasy. Nie wygladalo jakby mial jakies cele w zyciu poza tymi browarami z zasilku dziadka.

 • Mar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2018 10:29 ~Mar

  Rewitalizację powinno się zacząć od zwykłego sprzątania ulic Pragi. Dawno nie widziałam tyle śmieci, butelek itp.Spacery ulicami Kosmowskiej, Grodzieńską, Solidarności przy torach PKP, czy nawet Okrzei powinny być obowiązkowe dla urzędników miejskich.. Czy nikomu to nie przeszkadza? Nikt nie widzi? To przecież nie wymaga dużych nakładów finansowych. Czerwona kartka dla obecnych władz Prago Północ!

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2018 08:55 ~Jacek

  Wczoraj zorganizowano na terenie Konesera coś w rodzaju jarmarku. W zasadzie trudno nazwać to po imieniu bo uważam, że to była co najwyżej promocja lokali do wynajmu, których pustych było mnóstwo. Pseudo - galerie artystyczne gdzie na wielkich przestrzeniach umieszczono coś co miało być w zamyśle sztuką(?)... Czego było dużo? Piwa i food trucków. Scena Konesera z trzema wyjcami bo nie był to żaden wokal... W ulicy Białostockiej - Bangladesz komunikacyjny, z którym nikt nie robi nic, a wyglądało to jak co dzień kiedy mieszkańcy Marek i Ząbek porzucają na Białostockiej swoja samochody byle gdzie i przesiadają się do metra. Straż Miejska pilnuje interesów konesera i zakład blokady tylko tym, którzy parkują przy Koneserze, natomiast tym, którzy parkują na trawnikach po drugiej stronie Białostockiej - nic już nie grozi. Czy to jest normalne?
  Dzisiaj jacyś pokręceni biegacze sparaliżują nam życie na cały dzień. Korzeniowski się podnieca w telewizji bo to dla niego interes a dla mieszkańców Pragi blokada na cały piękny, słoneczny dzień.
  I co tu mówić o rewitalizacji Pragi...

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2018 22:27 ~wawa

  MJN też robi PR. Czy dadzą gwarancję, że po wyremontowaniu klatek ich stan nie wróci piorunem do stanu aktualnego? Fakt, strasznie nie podoba mi się takie myślenie, ale rzeczywistość strasznie weryfikuje dobre intencje.
  Remonty są teoretycznie możliwe, ale wtedy czynsz za takie mieszkanie powinien pokrywać koszty utrzymania wyremontowanej kamienicy. I powinien być całkowity zakaz sprzedaży mieszkań w takich budynkach przez przynajmniej 20 lat. Lokatorzy pójdą na to? Wątpię.
  Poza tym serio "frajerzy", którzy muszą tyrać na swoje skromne mieszkania, mają utrzymywać ludzi, którzy niejednokrotnie są bardziej majętni i wykorzystują sytuację, bo im się należy albo "odziedziczyli" mieszkanie. Dlaczego lokatorzy torpedują zmiany systemu? Mieszkanie komunalne bardzo często jest u nas "dziedziczone". A jaki jest argument? Bo im się należy... To chore.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »