Informacje

25.07.2018 21:10 pomysły na miejską zieleń

Miasto Jest Nasze o drzewach:
Warszawa straciła 2 miliardy

SERWISY:

Ruchy miejskie skupione wokół Miasto Jest Nasze przedstawiły w środę postulaty dotyczące zieleni miejskiej. Społecznicy chcą nasadzeń szpalerów drzew wzdłuż wszystkich głównych ulic Warszawy.

- Naszym zdaniem Warszawa w ciągu ponad 10 lat, czyli tak naprawdę wszystkich trzech kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz, straciła ponad dwa miliardy złotych na wycinkach drzew - oświadczył na poniedziałkowej konferencji Jan Mencwel, prezes MJN.

Obliczenia te - jak zaznaczył - opierają się o oficjalne dane miejskie, według których w latach 2007-2016 "wycięto w Warszawie ponad 200 tysięcy drzew". - Badania profesor Haliny Szczepanowskiej z SGGW w 2009 roku przedstawiły metodologię, jak wyliczać wartość drzew miejskich na podstawie Pragi Północ. Pani profesor w swojej pracy wyliczyła średnią wartość drzewa na 8663 złotych - tłumaczył szef MJN.

Społecznicy, korzystając z tej metodologii, pomnożyli tę kwotę przez liczbę wyciętych legalnie drzew. - I to właśnie dało nam sumę dwóch miliardów, które Warszawa straciła na wycinkach drzew przez te lata. To duża część kosztów budowy drugiej linii stołecznego metra - dodał Mencwel.

Dodatkowe nasadzenia

Podczas konferencji aktywiści zapowiedzieli, że będą dążyć do przeprowadzenia inwentaryzacji i wyceny wartości wszystkich warszawskich drzew, a także stworzenie portalu internetowego, na którym publikowane będą informacje na temat planowanych wycinek.

Jak mówiła Justyna Glusman, która jest kandydatką ruchów miejskich na prezydenta stolicy, drzewa w mieście to nie tylko kwestia estetyki, ale również "zdrowia, jakości życia i realnego majątku mieszkańców". - Drzewa usuwają cząsteczki zanieczyszczeń z ulicy, produkują tlen, a redukują dwutlenek węgla. Zmniejszają ilość wody opadowej, która przenika do gruntu, a tym samym mamy oszczędności w kanalizacji - wyliczała kandydatka.

Przekonywała też, że drzewa są "bardzo ważne dla zdrowia psychicznego mieszkańców" i "zwiększają wartość nieruchomości".

- Wszyscy chcemy mieszkać w pobliżu parków i zieleni. Świadczą o tym chociażby bardzo intensywne protesty społeczne w przypadku wycinek drzew. Dlatego my postulujemy, aby miasto także zaczęło liczyć i wprowadzimy taki system po wygranych wyborach: obliczania realnej wartości drzew, opartej na wartości usług, które te drzewa świadczą - mówiła Glusman.

Jak zaznaczyła, podobne systemy "funkcjonują już w innych miastach świata", a zaczęły je także wdrażać miasta polskie.

PAP/kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • GOŚĆ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2018 13:48 ~GOŚĆ

  To nie tylko stare i schorowane drzewa. Większość drzew to wycinki pod developerów.

  Do czasu lex Szyszki nasadzeń nowych drzew było na porównywalną ilość, co tych usuniętych. Dopiero potem polecieli z tematem. Mieszkając na obrzeżach miasta, w promieniu 15min piechotą od siebie naliczyłem ok 100 wyciętych drzew z różnych działek. Najczęściej nie z prywatnych posesji, ale będących zaraz obok, bo komuś pyliło/zasłaniało.

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2018 11:04 ~Zawiedziony

  Warszawa ma aż 34% terenów zielonych, a ci jako jedyny problem miasta widzą brak drzew. Skąd oni się urwali?

 • Zibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2018 10:52 ~Zibi

  Kasjer~Kasjer

  Co się stało z drewnem po tych wycinkach? Spory las został wycięty, więc drewna też było sporo. Kto wziął pieniądze za drewno?


  Misiu... te drzewa to w dużej mierze było próchno, które jak wiadomo nie nadaje się na cele gospodarcze czy nawet opał. Polecam się zainteresować, jak wyglądają przekroje pni drzew po wycince - wielka pustka w środku, 5cm po obwodzie.

 • Mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2018 10:08 ~Mieszkanka

  Te drzewa to stare topole i drzewa innych gatunków w złym stanie zdrowotnym, które w przypadku silniejszego wiatru, opadów śniegu itp. zagrażały ŻYCIU mieszkańców dlatego zostały wycięte! Ogarnijcie się zamiast pisać takie populistyczne bzdury... mieszkańcy nic nie stracili na wycince drzew tylko ZESKALI bezpieczne otoczenie!
  Zamiast sadzić drzewa wzdłuż ulic może zamiast budować kolejne zamknięte, wybetonowane osiedla zrobić PARKI, w których będa mogły bawić się i spacerować dzieci... w cieniu drzew wzdłuż ulic nikt raczej w piłkę z dzieckiem nie pogra...

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2018 06:45 ~aaaa

  wystarczy spojrzeć na nazwiska tych "polityków" i już wszystko wiadomo

 • Kasjer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2018 06:27 ~Kasjer

  Co się stało z drewnem po tych wycinkach? Spory las został wycięty, więc drewna też było sporo. Kto wziął pieniądze za drewno?

 • adams

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 23:36 ~adams

  super pomysł... na 5-10 lat... tylko co potem... znając Polską mentalność to będą trzymane takie badyle aż komuś się krzywda nie stanie...

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 21:27 ~miki

  Weście się za łopaty i zacznijcie w końcu sadzić te drzewa a nie tylko gadanie gadanie i gadanie, sam sadze drzewa w mojej okolicy z sadzonek wyhodowanych na tarasie, dąb, buk, sosna, kasztan itd. a ci tylko gadają że ktoś coś im wycina to oni powinni sadzić wszędzie gdzie jest ku temu możliwość wykopania dołka na sadzonkę....

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 21:26 ~miki

  Weście się za łopaty i zacznijcie w końcu sadzić te drzewa a nie tylko gadanie gadanie i gadanie, sam sadze drzewa w mojej okolicy z sadzonek wyhodowanych na tarasie, dąb, buk, sosna, kasztan itd. a ci tylko gadają że ktoś coś im wycina to oni powinni sadzić wszędzie gdzie jest ku temu możliwość wykopania dołka na sadzonkę....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »