Informacje

23.07.2013 06:12 PRZEBUDOWA MOSTU GROTA-ROWECKIEGO

Miasto i GDDKiA
przerzucają się mostem

SERWISY:


Przebudowany most Grota-Roweckiego ma być gotowy za 27 miesięcy. To wynika z podpisanej w zeszłym tygodniu umowy. Kiedy ruszy budowa i czy kierowcy będą mieli do dyspozycji tymczasowy, zastępczy most - wciąż nie wiadomo.

Most przebuduje firma Metrostav, która za swoją pracę weźmie blisko 800 mln zł. W czwartek podpisano umowę, ale prace nie zaczną się z dnia na dzień. - Wykonawca ma 120 dni na optymalizację projektu, ale może w międzyczasie zacząć inne prace, które nie są z tym związane. To jednak wyjdzie z zaproponowanego harmonogramu prac, który ma być nam przekazany jak najszybciej - informuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik warszawskiego oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przerzucanie mostu

Nim kierowcy pojadą nowym mostem, który będzie miał po 5 pasów w każdą stronę, czekają ich prawdziwy koszmar. Przeprawa będzie wprawdzie cały czas przejezdna, ale nie ma się co łudzić - najbardziej oblężony stołeczny most zostanie zwężony, a jego przepustowość znacząco spadnie.

Ulgę mogłaby stanowić tymczasowa przeprawa. Taki pomysł pojawił się już kilka miesięcy temu. Początkowo mówiło się nawet o wykorzystaniu "sprawdzonej w bojach" konstrukcji - dawnego mostu Syreny. Ten jednak służy aktualnie jako przeprawa na Bzurze, pod Kozłowem.

Tymczasową przeprawę trzeba będzie więc zbudować z innych elementów. Problemem jest też jej lokalizacja - rozmowy między ratuszem, a GDDKiA zmieniły się w typowe, urzędowe przerzucanie się odpowiedzialnością. - Chcemy wybudować tymczasową przeprawę, ale czekamy, aż ratusz podpisze z nami porozumienie w tej sprawie. Obiekt ma stanąć na gruncie miejskim - zaznacza Tarnowska.

Chodzi o lokalizację na wysokości przyszłego mostu Krasińskiego. Ratusz twierdzi jednak, że może ona być niekatualna. Problemem miał się okazać kąt, pod jakim most ustawiony był względem koryta rzeki. Planowany most Krasińskiego ma być ustawiony pod kątem 60 stopni, bez podpór w nurcie rzeki. Natomiast tymczasowa przeprawa musi mieć podpory i dlatego - według wytycznych ministerstwa transportu - powinna być zbudowana pod kątem 90 stopni.

- GDDKiA ma przygotować porównanie trzech możliwych rozwiązań: budowa mostu objazdowego w osi Mostu Krasińskiego, budowy bezpośrednio w sąsiedztwie mostu Grota lub braku przeprawy. Do dnia dzisiejszego miasto nie otrzymało informacji o zakończeniu i wynikach powyższych rozważań - informuje Marta Brzegowa z biura prasowego ratusza.

Do parametrów drogi ekspresowej

Przebudowa ma objąć odcinek od węzła Powązkowska do węzła Modlińska, w tym fragment Trasy AK na wysokości ul. Mickiewicza, który ponad miesiąc temu po ulewie znalazł się pod wodą. Prace mają objąć także system kanalizacyjny.

Przebudowane zostaną między innymi węzły: Powązkowska, Broniewskiego, Marymoncka, Wisłostrada i Modlińska, wybudowane zostaną chodniki, ciągi pieszo-rowerowe oraz ekrany akustyczne.

Most Grota-Roweckiego w docelowym układzie będzie miał po dwa pasy dla ruchu tranzytowego i po trzy pasy dla ruchu lokalnego.

Trasa AK po ulewie:


Jarosław Jóźwiak, wiceszef gabinetu prezydent Warszawy o planowanej przebudowie trasy:

ran/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2013 19:50 ~karol

  FAGO~FAGO

  Dla mnie ten artykuł to jakiś bełkot i tyle w temacie..


  tvn wwa nigdy nie grzeszył stylem ani słowem wysokich lotów, ale tym razem chyba stażystę posadzili do klawiatury..

 • kix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2013 12:42 ~kix

  Budowa "prowizorki" jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.
  Na północy Wwy są 3 mosty: Gdański, Grota i Północny. Na południu - żadnego! Najbliższy - za Siekierkowskim - jest w ... Górze Kalwarii. 40km dalej!!!
  T.zw. STRATEGIA rozwoju Warszawy jest KARYKATURĄ tego pojęcia.

 • kix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2013 12:40 ~kix

  Budowa "prowizorki" jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.
  Na północy Wwy są 3 mosty: Gdański, Grota i Północny. Na południu - żadnego! Najbliższy - za Siekierkowskim - jest w Górze Kalwarii. 40km dalej!!! T.zw. STRATEGIA rozwoju Wwy jest KARYKATURĄ tego pojęcia.

 • maxi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2013 11:24 ~maxi

  Zamykajcie Grota jak najszybciej. Wreszcie będzie można normalnie przejechać Prymasem 1000 lecia.

 • Kaczki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2013 10:55 ~Kaczki


  umm~umm

  5 pasów w każdą stronę? A gdzie droga rowerowa?
  motocyklista~motocyklista  Droga rowerowa po mostem,wpław hehee  przebudowa do parametrów drogi eksperowsej, czyli 120km/h
  a rowerem to pedałować możesz na drogach do 60km/h
  na innych jak widzę to spycham do rowu lub dzwonię na policję

 • Waszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2013 08:10 ~Waszawa

  Wawerakk - ty gamoniu - gdybyś nie wiedział, to referendum odbędzie się w lokalach komisji wyborczych, blisko domów wyborców. Chyba, że masz na myśli wszystkie słoiki skrzyknięte przez prezesa jarka do warszawy, których mało obchodzi los Warszawy, ale jest to okazja do zamanifestowawania ślepego posłuszeństwa chorym ideom pisuarów.
  Pilnuj swojego podwórka i nie wpierniczaj sie tam, gdzie nie pasujesz...


  z PIS

  wawerakk~wawerakk

  Hanna Gronkiewicz-Korek-Waltz znowu sparaliżuje całe miasto. Wszystko po to, aby ludzie nie mogli dojechać na referendum...
  ech~ech


  Jezu skąd się biorą tacy bezmyślni ludzie?
  Pik~Pik • g29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2013 06:57 ~g29

  Tyle było czasu na podjęcie decyzji odnośnie tymczasowego mostu oraz jego lokalizacji.
  I co i znowu nic, sądząc na podstawie artykułu - dopiero będą radzić gdzie i jaki, czyli zajmie Im to jakieś pół roku następnie będzie trzeba ogłosić przetarg na dostawę mostu tymczasowego to znów potrwa pół roku, następnie przetarg na wykonawcę mostu tymczasowego pół roku, następnie budowa tegoż mostu tymczasowego na pewno wypadnie w okresie zimowym oraz na wiosnę kiedy rzeka wylewa i w ten sposób osiągnęliśmy około 2,5 roku czyli tyle ile trzeba trzeba czasu zgodnie z kontraktem na wykonanie modernizacji Mostu Grota do parametrów drogi expresowej.
  Z TEGO WYNIKA, ŻE WYGRA WARIANT TRZECI CZYLI MOST TYMCZASOWY NIE JEST POTRZEBNY.
  Mam pytanie do kogo mam się zgłosić po kasę za opracowanie ekspertyzy w zakresie potrzeby budowy mostu tymczasowego na okres modernizacji mostu Grota Roweckiego.?

 • motocyklista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 18:03 ~motocyklista

  umm~umm

  5 pasów w każdą stronę? A gdzie droga rowerowa?  Droga rowerowa po mostem,wpław hehee

 • Zastęp bobrów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 17:19 ~Zastęp bobrów

  wujcio zbujcio~wujcio zbujcio

  Zamiast tymczasowego mostu lepiej zainwestować w dezorientujące znaki drogowe. Wtedy wszystkie lubelskie słoje zostaną na Pradze i do Warszawy nie dojadą.

  Takie znaki świetnie się sprawdzają na A2 od strony Poznania. Słoje zjeżdzają do centrum w Konotopie zgodnie z instrukcją i do Warszawy droga jest pusta.

  Jak byłem mały, chodziłem do lasu i tam, gdzie harcerze bawili się w podchody, przekładałem im strzałki z gałęzi w przeciwnym kierunku. Fajnie było. To może być dobry sposób na słoiki.

 • WUWUA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 15:29 ~WUWUA

  To teraz dopiero widać dlaczego każda inwestycja w Polsce jest opóźniona i kosztuje kilka razy więcej niż w cywilizowanych krajach. Urzędasy - nieudacznicy nie potrafią niczego sprawnie przygotować, dlatego Wykonawcy wliczają sobie koszty ryzyka. Ta umowa miała być podpisana prze Euro, a zaraz po mistrzostwach miały ruszyć prace. A tu widać na razie poślizg 12 mies. ...NA RAZIE :-)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »