Informacje

20.04.2015 12:33 społecznicy interweniowali w ratuszu

Miasto chce odkupić zabytkowe traktory. Gdzie trafi kolekcja?

SERWISY:


Władze Warszawy chcą odkupić kolekcję ok. 400 eksponatów z byłej fabryki Ursus od Polskiego Holdingu Obronnego i stworzyć z nich stałą wystawę. W poniedziałek społecznicy warszawscy złożyli w ratuszu petycję ws. ochrony pamiątek po dawnej fabryce.

Społecznicy z Ursusa i Warszawy złożyli petycję na ręce wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka. Apelują w niej o zachowanie w dzielnicy eksponatów z kolekcji Muzeum Historii Ursusa, utworzonej przy byłej fabryce Ursus. Zbiory obejmują m.in. zabytkowe traktory rolnicze, motocykl "Sokół", pojazdy prototypowe oraz pamiątki pracownicze - filmy, medale i dokumenty.

Hanna Gronkiewicz-Waltz za odkupieniem kolekcji

Obecnie są one własnością Polskiego Holdingu Obronnego, a w 2012 r. zostały wystawione na sprzedaż. Inicjatorzy akcji chcą, by władze Warszawy pomogły w zatrzymaniu kolekcji w dzielnicy i utworzyły placówkę kulturalno-edukacyjną, w której wszyscy chętni mogliby oglądać zabytkowe pojazdy i pamiątki z fabryki.

"Celem placówki będzie upamiętnienie stuletnich dziejów przemysłu w dzielnicy Ursus oraz prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących historii dzielnicy" - napisali autorzy petycji skierowanej do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Jóźwiak od razu po otrzymaniu petycji zadeklarował, że miasto będzie chciało od Polskiego Holdingu Obronnego odkupić kolekcję.

- W zeszłym tygodniu miałem spotkanie z dzielnicą Ursus, która zadeklarowała, że w ramach domu kultury Arsus chciałaby taką placówkę poprowadzić. Pani prezydent podjęła decyzję, że siadamy do negocjacji z holdingiem, mamy tę kolekcję odkupić i zabezpieczymy na to środki finansowe - powiedział.

Kolekcja trafi do dzielnicy

W rozmowie z dziennikarzami dodał, że obecnie umówione jest już spotkanie z przedstawicielami holdingu.

- Po zakupie kolekcja trafi do dzielnicy, która, w ramach współpracy z deweloperami, którzy budują się na terenie dawnej fabryki Ursus, będzie chciała takie docelowe miejsce dla tej kolekcji wygospodarować. Jeden z deweloperów zaoferował, że taką przestrzeń w jednej z dawnych hal zapewni - przekazał Jóźwiak.

Dodał, że przed negocjacjami nie chce mówić, za jaką kwotę miasto zakupi kolekcję.

- W ciągu tygodnia, półtora negocjacje uda się zamknąć. Będziemy chcieli zakupić wszystkie eksponaty i dać wsparcie merytoryczne ze strony Muzeum Warszawy - poinformował wiceprezydent.

Pod petycją ws. zachowania zbiorów fabryki podpisali się m.in.: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, organizacje i grupy nieformalne wchodzące w skład koalicji Miasto – wspólna sprawa, twórcy projektu "Zakłady. Ursus 2014" oraz organizacje wchodzące w skład Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego w dzielnicy Ursus.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kollo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2015 17:36 ~Kollo

  W Ursusie facet razem z proboszczem tamtejszej parafii, przeprowadzili nielegalną ekshumacje pięciu osób ,nie pytając o zgodę najbliższej rodziny Jeden zrobił to dla widzi misie ,drugi dla pieniędzy. Czy to można nazwać profanacją ?

 • orzech55

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2015 01:35 orzech55

  Boom~Boom

  Ja proponuję wybudowanie muzeum w centrum miasta, koniecznie na bardzo drogim gruncie. Może obok muzeum sztuki nowoczesnej? Jak szaleć to szaleć, a te 10% zawsze w kieszeń wpadnie.  Neon był super,zwłaszcza kręcące się koła

 • zonk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2015 20:53 ~zonk

  Krzemień to krzemień - relikt epoki kamienia łupanego

 • vox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2015 19:44 ~vox

  Ex burmistrzowi Krzemieniowi w Ursusie wiele rzeczy się nie podobało i nadal nie podoba. Ale wiadome że to "flanca" a nie rodowity Ursusiak. Przybył tu dopiero w latach 80-tych i nigdy nie czuł klimatu tej dzielnicy

 • warka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 21:03 ~warka

  U mnie na wsi ta co drugi gospodarz taką trzydziestke ma, toć to nie jest jeszcze muzeum tylko normalny traktor.
  Tani w utrzymaniu.

 • Pan_motorek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 15:16 ~Pan_motorek

  Warszawa to powinna dostać te traktory za darmo jako ODSZKODOWANIE za zadymy organizowane przez Wrzodaka i związkowców zdychającego Ursusa

 • monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 14:59 ~monia

  Ciekawe co stało się z neonami w kształcie traktorów, które znajdowały się dachu Urzędu Dzielnicy Ursus (dawniej był to budynek dyrekcji ZPC Ursus)? Podobno były Burmistrz Krzemień kazał je usunąć bo nie pasowały mu do wizji nowoczesnej dzielnicy Ursus, nie chciał aby Ursus był kojarzony z fabryką i rolnictwem.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 14:35 ~Boom

  Ja proponuję wybudowanie muzeum w centrum miasta, koniecznie na bardzo drogim gruncie. Może obok muzeum sztuki nowoczesnej? Jak szaleć to szaleć, a te 10% zawsze w kieszeń wpadnie.

 • oloski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 12:59 ~oloski

  Postawić przed Pałacem Prezydenckim to swojaki będą czuli się jak u siebie :)

 • Kr1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 12:52 ~Kr1

  Skończą jak Muzeum Kolejnictwa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »