Informacje

17.11.2011 17:36 Po wyburzeniu koszar i parowozowni

Miasto chce lepiej chronić zabytki

SERWISY:

Po rozbiórce zabytkowych koszar przy Łazienkach, radni miasta domagają się skuteczniejszej ochrony warszawskich zabytków i obiektów o dużej wartości historycznej. W tej sprawie zaapelowali do prezydent miasta. W odpowiedzi usłyszeli, że do końca roku konserwator zabytków przygotuje plan działania. Ratusz wystąpi też na drogę sądową przeciwko firmie, która koszary rozebrała.

- Warszawiaków nie stać na kolejne straty dziedzictwa historycznego. Rada apeluje do Prezydent m.st. Warszawy o pilne podjęcie działań w celu zapewnienia skutecznej ochrony zabytków znajdujących się na terenach należących do osób prywatnych i podmiotów niepublicznych - to fragment stanowiska przyjętego dziś przez Radę Warszawy.

Bez użytkowania wieczystego?

 

Radni od razu usłyszeli obietnicę ze strony ratusza.

- Do końca roku przedstawimy plan działania w ramach obowiązującego prawa, który zapewniłby lepszą ochronę przed nielegalnymi rozbiórkami - mówiła Ewa Nekanda-Trepka, konserwator zabytków.

Radni przypominali też, że jeżeli użytkownik wieczysty nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków nie wywiązuje się z obowiązków nałożonych w umowie, można nawet od niego żądać rozwiązania umowy.

Zwrócili też uwagę, że "w świetle obowiązujących przepisów, korzystniejsze byłoby wprowadzenie terminu "zabytek" do kodeksu karnego". I przypominają, że przestępstwa pozakodeksowe „uznawane są za mniej ważne, wobec czego postępowanie w takich sprawach często są umarzane".

Miasto idzie do sądu

Co prawda koszary przy ul. 29 Listopada do rejestru zabytków nie były wpisane, ale Ratusz poinformował:

- Miasto wystąpi do sądu o rozwiązanie umowy o użytkowanie wieczyste gruntu z firmą na terenie której stały rozebrane koszary - mówił podczas sesji Marcin Bajko, dyrektor Biura Gospodarowania Nieruchomościami.

Nie pierwszy raz

Rozbiórka koszar rozpoczęła się 22 października. Okazało się, że pracownicy nie mieli pozwolenia na jej przeprowadzenie. Dysponowali jedynie kopią zgłoszenia rozpoczęcia prac. Jednak do urzędu dzielnicy Śródmieście trafiło dzień przed rozbiórką, a urząd ma 30 dni na ewentualne uwagi. W końcu deweloper wywiózł też prawie cały gruz i zniszczył ostatnią ocalałą ścianę.

Do tej pory dwa razy próbowano wpisać koszary do rejestru zabytków. Za każdym razem wnioski były oddalane z powodów formalnych. Ostatni raz decyzję wojewódzkiego konserwatora ministerstwo kultury unieważniło 21 października, a sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście rozpatruje już sprawę samowolnej rozbiórki dawnych koszar huzarskich, po zawiadomieniu od stołecznego konserwatora zabytków.

Znikające zabytki

W ostatnich latach z mapy Warszawy zniknęło więcej historycznych obiektów.

Taki los spotkał m.in. praską parowozownię, zbudowaną w 1860 roku. Była najstarszym budynkiem kolejowym w Warszawie. Jej unikalna konstrukcja stalowa została zniszczona przez właściciela, firmę Budrem, w maju 2009 r. Obiekt także nie był jeszcze w rejestrze zabytków, ale rozpoczęła się procedura jego wpisywania.

Z kolei w maju 2010 r. rozebrano fabrykę Kamlera przy ul. Dzielnej 72. Stołeczny konserwator nakazał wstrzymanie prac i wpisał budynek do rejestru zabytków, bo przedstawia dużą wartość historyczną. W tym miejscu przez tydzień mieściła się kwatera Komendy Głównej AK, w której stacjonował gen. Tadeusz Bór-Komorowski.

ec/ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AdKo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 20:19 ~AdKo

  Lepiej późno niż później! Może niech przy okazji uchwalą jasno jakie kary będą płacili bezczelni dorobkiewicze niszczący dziedzictwo miasta. Jasna informacja - najlepiej bardzo wysokie kary finansowe plus nakaz odbudowy zniszczonego obiektu.
  Inaczej deweloperowi bedzie sie oplacalo zaplacic kilkanaście tysiecy kary i po krzyku a na budowie biurowca czy apartamentowca zarobi dziesiatki albo setki milionow.
  Przede wszystkim jaki jest plan Miasta na odbudowe zrujnowanych kamienic i innych obiektow? Np kamienicy przy Alejach Jerozolimskich, gdzie obecnie znajduje się British Counsil - trzeba ja nadbudować do wysokości sprzed wojny i podrasować elewacje. Nie wspominajac juz o calej Pradze gdzie możnaby było odtworzyć calą starą warszawę!

 • !!!!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 10:37 ~!!!!

  Nekanda Trepka- precz szkodniku!!!

 • kpina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 09:50 ~kpina

  Tych ludzi "od zabytków i dziedzictwa narodowego" trzeba w końcu ukarać a nie czekać aż w do końca wszystko zniszczą . Przecież oni śmieją się nam w nos.

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 09:10 ~CityCenter

  Srutu tutu pęczek drutu - najpierw Hajka dała przyzwolenie na wyburzenie takich perełek jak Parowozownia, koszary, czy browar Haberbusha, a teraz chce niby chronić zabytki.
  Ale ściema Hajka, ściema...
  Wieśniactwo, które głosowało na Hajkę zrobiła to tak naprawdę na złość warszawiakom.

 • piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 08:50 ~piękny Roman

  ~pablosox
  Na szczęście nie każdy ma tak durne podejście do tematu jak ty.

  Trzeba być chorym bezguściem, aby woleć szklane kloce, od pięknych architektonicznych zabytków, które wymagają tylko odrestaurowania, aby przyciągały turystów i stanowiły o wyjątkowości miasta.

 • dziękuję

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 08:26 ~dziękuję

  pablosox- trollujesz , czy tak naprawdę ? Zamek Królewski został właśnie odbudowany- tam mało co z nie go zostało . I co wstydzisz się tego , że jest jego kopia? Teraz urzędaski postawiłyby tam hipermarket z apartamentowcami.

 • ta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 08:16 ~ta

  Ewa Nekanda-Trepka MUSI ODEJŚĆ!

 • Mateusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 07:29 ~Mateusz

  Podobnie sie teraz dzieje z Fortem Blizne na Bemowie. Jesli faktycznie chcecie ratowac zabytki mysle ze bylby to swietny temat

 • pablosox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 02:21 ~pablosox

  rudery to nie zabytki,takie cos powinno sie burzyc,swiat idzie do przodu.zabytkiem jest zamek krolewski łazienki cała reszta to slamsy.TYle w temacie

 • akuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 01:25 ~akuku

  "Miasto wystapi do sadu o rozwiazanie umowy o uzytkowanie wieczyste gruntu z firma na terenie, ktorej staly rozebrane koszary- mowil podczas sesji Marcin Bajko, dyrektor Biura Gospodarowania Nieruchomosciami."
  To co teren teraz czysty, uprzatniety tylko sie budowac legalnie gdy miasto odzyska posesje.To napewno bylo ukartowane z tym rozwalaczem deweloperem Parkview Terrace.Ile Kedzierski za ten przekret wzial.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »