Informacje

19.07.2017 08:01 policja: było 3,5 tys. osób

Miasteczko przed Sejmem. Protestowali przez całą noc

SERWISY:

Część protestujących zdecydowała się zostać przed Sejmem całą noc. Mają namioty i karimaty. Większość rozeszła się jednak po północy, gdy Sejm zakończył obrady. Wcześniej niektórzy próbowali blokować drogi wyjazdowe z parlamentu. Nie dopuściła do tego policja.

W środę rano funkcjonariusze podali dane o frekwencji. - W ocenie policjantów, w momencie kulminacyjnym wtorkowych protestów w okolicach Sejmu było około 3,5 tys. osób. Protesty przebiegły spokojnie - powiedział rzecznik KSP Sylwester Marczak.

Policjanci wylegitymowali 52 osoby, wystawili dwa mandaty i jeden wniosek do sądu o ukaranie w związku z próbą zablokowania jezdni na rondzie Sedlaczka nieopodal Sejmu - u zbiegu ulic Myśliwieckiej, Rozbrat i Łazienkowskiej.

Ratusz nie podał danych o frekwencji.

Miasteczko namiotowe

Protesty przed Sejmem trwały do późnej nocy. - Na tę chwilę tylko metalowe zapory i wetknięte w nie białe róże przypominają, co się działo tutaj minionej nocy - opisywał w środę rano reporter TVN 24 Łukasz Wójcik, który był na Wiejskiej. Demonstrujący w większości rozeszli się do domu po północy. Została niewielka grupa.

- Jest garstka tych, którzy byli tu na całą noc, część jest zresztą już od dawna w miasteczku zorganizowanym przez Obywateli RP - powiedział Wójcik.

W rozmowie z reporterem manifestujący przekonywali, że noc "była bardzo przyjemna". - To jest taka energia i przeżycie, że nie da się z niczym porównać. Nigdy bym takiej nocy nie zamieniła, nie zrezygnowała z bycia tutaj - mówiła jedna z protestujących.

Próbowali blokować Sejm

W nocy sytuację na miejscu śledziła Olga Bierut, reporterka TVN 24. - Powoli ten tłum, który przyszedł na ulicę Wiejską, topnieje. Ale cały czas są osoby, które postanowiły pokazać swój sprzeciw wobec tego. co było dzisiaj w Sejmie. Mimo że te obrady zostały wstrzymane, to KOD informuje, że mają kawę, mają wodę i proszą wszystkich tych którzy przyszli protestować, żeby zostali tutaj na noc, nawet do godziny 9 - relacjonowała przed godz. 1.

Wcześniej reporterka TVN24 informowała, że zgromadzeni próbowali otoczyć Sejm, aby nie dopuścić do wyjazdu polityków. Zbierali się głównie w okolicy ulic Górnośląskiej, Pięknej i Myśliwieckiej, gdzie znajduje się boczne wyjście z Sejmu. To miejsce zabezpieczali jednak funkcjonariusze, którzy nie dopuszczali do blokady.

Policja potwierdza, że kilka osób próbowało blokować wyjazd z Sejmu. - Policjanci usunęli ich z jezdni. Nie możemy dopuścić do tego, żeby wyjazd został zablokowany. Na ulicy są funkcjonariusze, którzy kierują ruchem - powiedział tvnwarszawa.pl rzecznik stołecznej policji Sylwester Marczak.


Liderzy opozycji przez barierki

Do zgromadzonych przed Sejmem wychodzili posłowie opozycji i przemawiali ze sceny. O godz. 22.40 na scenie przed Sejmem pojawili się Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru.

- Będziemy walczyć całą noc, ale mieliśmy świadomość tego, że mamy formalnie rzecz biorąc mniej głosów niż oni, w zawiązku z tym będziemy wydłużać (obrady - red.) - mówił Petru.

- Liczymy się, że dziś będziemy całą noc w Sejmie, ale będziemy z wami, będziemy silni waszą siłą, jutro będziemy pod Pałacem Prezydenckim wieczorem, będziemy tam wszyscy, będzie cała Warszawa - dodał Schetyna.

Przedstawiciel organizatorów wezwał by nie odnosić się źle do policjantów. - To nie jest ZOMO, ci ludzie dobrowolnie przyszli do policji, a teraz są wykorzystywani jako narzędzia - mówił.

 

"Łańcuch światła" przed pałacem

Wcześniej, przez prawie dwie godziny protestujący zajmowali Krakowskie Przedmieście od ulicy Karowej do skweru Hoovera. Przynieśli ze sobą świece i znicze. O 21 zapalono je w tzw. łańcuchu światła. To kolejny tego typu protest związany ze zmianami w sądownictwie (pierwszy odbył się w niedzielę przed Sądem Najwyższym w Warszawie i innych miastach).

Manifestujący przed pałacem skandowali głównie dwa hasła: "Chcemy weta" i "Wolne sądy".

Organizatorzy - ze sceny ustawionej na miejscu - odczytali preambułę Konstytucji RP. Później odegrano i odśpiewano hymn Polski oraz "Warszawiankę", po której - jak mówił Maciej Warsiński, z TVN24 - odczytywano kolejne rozdziały ustawy zasadniczej RP.

Dlaczego spotykali się właśnie przed pałacem? Bo na biurku Andrzeja Dudy czekają do podpisania dwie ustawy zmieniające sądownictwo: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Poprzez swój protest chcieli przekonać prezydenta, aby ich nie podpisywał.

O godzinie 22 zgromadzeni zaczęli rozchodzić się sprzed Pałacu Prezydenckiego, część z nich ruszyła w kierunku Sejmu.

Policja informowała, że zgromadzenie przebiegało spokojnie. - Do tej pory nie było incydentów - powiedział nam około 21.40 Sylwester Marczak. Co potwierdził również po 22, kiedy zakończył się protest przed pałacem.

Danych na temat frekwencji rzecznik wieczorem nie podawał.

Zamknięte Krakowskie Przedmieście

"Światłem chcemy odpędzić widmo złej reformy sądownictwa, która pozbawi nas prawa do apolitycznych, wolnych od nacisków sądów" - zapowiadali jeszcze przed wydarzeniem przedstawiciele Akcji Demokracji, współorganizatora wydarzenia. Zachęcali do przyniesienia świeczek i niezabierania żadnych transparentów politycznych czy partyjnych.

Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Te zaczęły się chwilę po 18, kiedy zamknięto Wiejską i Matejki w bezpośrednim otoczeniu Sejmu.

Chwilę po 20 natomiast ZTM poinformował o utrudnieniach dla autobusów jadących Wiejską i Traktem Królewskim. Początkowo występowały jedynie opóźnienia. Przed 21 zamknięto dla ruchu Krakowskie Przedmieście, ale tylko na odcinku Miodowa - Królewska. Przed 22 z kolei - zamknięto cały Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. "Autobusy są kierowane według objazdu weekendowego" - informował Zarząd Transportu Miejskiego.

O możliwych utrudnieniach w poruszaniu się na stołecznych ulicach mówił jeszcze przed protestami Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Będziemy obserwować sytuację na bieżąco. Jeśli zajdzie konieczność, jeśli ciężko będzie przejechać i ze względów bezpieczeństwa nastąpi wyłączenie z ruchu ciągów komunikacyjnych, to będziemy kierować autobusy na najbliższe przejezdne objazdy - uprzedzał.

Zbiórka przed Sejmem

We wtorek Sejm obraduje nad ustawą o Sądzie Najwyższym. W związku z tym od rana na Wiejskiej protestowała grupa przeciwników zmian w sądownictwie. Organizatorem protestów są Komitet Obrony Demokracji i Akcja Demokracja.

Budynek parlamentu został otoczony metalowym płotem. Na nim wiszą transparenty, na których możemy przeczytać takie hasła jak: "Tu są granice przyzwoitości" czy "Zostajemy aż się nie cofną".

Zbiórka manifestujących z Komitetem Obrony Demokracji wyznaczona była o godzinie 17 przed Sejmem. Wśród protestujących pojawili się m.in. Władysław Frasyniuk czy Bogdan Borusewicz. - Co jakiś czas wychodzą tutaj również politycy opozycji, którzy relacjonują, co dzieje się na sali sejmowej - mówił Dariusz Prosiecki, reporter "Faktów" TVN, który był przed Sejmem.

Zmiany w sądownictwie

Przypomnijmy krótko, zmiany wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość zakładają m.in. przerwanie dotychczasowej kadencji sędziów Krajowej Rady Sądownictwa i zastąpienie ich nowymi. Ci zaś zostaną wybrani przez posłów.

Natomiast omawiany we wtorek w Sejmie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada m.in. zastąpienie obecnych czterech izb trzema oraz przejście w stan spoczynku wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem tych, których wskaże minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

SZCZEGÓŁACH PROJEKTU CZYTAJ NA STRONIE TVN24.PL

Zobacz jak wyglądał niedzielny łańcuch światła na pl. Krasińskich:

kw/md/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wolny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2017 17:16 ~Wolny

  A co powiedział Michnik. To norma?

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 09:13 ~Wprost

  Honor i Ojczyzna~Honor i Ojczyzna

  Nie ma zgody na PRL bis. 64% Polaków przy Urnie powiedziało "nie" fałszywej ideologii TW Jarosłaffa. Nie ma zgody i nie będzie na zmianę ustroju Państwa! Nie ma zgody na neokomunę w RP. Patrioci nie sprzedali się za 500+. Część narodu mentalnie dalej tkwi w komunie i od tego się nie oderwali. Lista z pis jest tu bardzo długa, jak i część elektoratu. Co za wstyd. Hańba.

  Nieźle próbujesz manipulować faktami...
  Na PiS głosowało 37,58%. To nie znaczy, że 62,42% powiedziało PiSowie NIE.

  A jeśli chcesz odwalić taką chałę to proszę. PO i .N - sprawcy zadym - razem wzięci dostali 31,69% głosów (24,09+7,6). To oznacza, że... 68,31% POWIEDZIAŁO NIE dla PO i .N

  Co ty miałeś z matematyki!? :D

 • notak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 05:13 ~notak


  haha~haha

  Słoiki to pod namioty to jadą sobie na d jezioro, na Mazury, i inne ciekawe miejsca, a Warszawiacy pod sejm:) Super wakacje, pod namiotem na ulicy;)
  marcepan~marcepan

  Prawie jak RODOS (Rodzinne Ogródki Działkowe Otoczone Siatką)

  hahaha:):)

 • Pissss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 05:11 ~Pissss


  mikimouse~mikimouse

  Nie jestem PISowcem, na przykład nie zgadzam się z bezpośrednią tezą o zamachu ale nigdy w życiu nie poprę kogoś takiego jak Budka, Schetyna, Kopacz, Komorowski, Petru i reszta towarzystwa z tej opcji. Jak dla mnie to jest totalne dno, zakłamanie, obłuda, fałsz... ludzi wredni, wyrafinowani... nie dbający o interes naszego kraju tylko o swój. Jestem w stanie wybaczyć PIS wiele, ponieść pewne koszty finansowe różnych podwyżek i podatków aby tylko PO i im podobni nie wrócili do władzy. AMEN.
  Tyberiusz~Tyberiusz

  Wszystkie pisowskie trolle tak samo piszą , " Nie jestem pisowcem , albo , nie jestem za pisem "

  A Ty jesteś PO-wy troll i co? Ja jestem za PiSem i się tego nie wstydzę:)

 • mdp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2017 22:56 ~mdp

  Ciekawa forma spędzania urlopu, ale mimo wszystko znam lepsze formy aktywności.
  No chyba, że to bezrobotni.

 • Żurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2017 22:09 ~Żurek

  Skoro sędzia Żurek zapisał się już do KOD, to doprowadzi chociaż do skazania obecnych tam typów od handlu kobietami i ściemnionych faktur?

 • Honor i Ojczyzna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2017 20:35 ~Honor i Ojczyzna

  Nie ma zgody na PRL bis. 64% Polaków przy Urnie powiedziało "nie" fałszywej ideologii TW Jarosłaffa. Nie ma zgody i nie będzie na zmianę ustroju Państwa! Nie ma zgody na neokomunę w RP. Patrioci nie sprzedali się za 500+. Część narodu mentalnie dalej tkwi w komunie i od tego się nie oderwali. Lista z pis jest tu bardzo długa, jak i część elektoratu. Co za wstyd. Hańba.

 • Tyberiusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2017 19:28 ~Tyberiusz

  mikimouse~mikimouse

  Nie jestem PISowcem, na przykład nie zgadzam się z bezpośrednią tezą o zamachu ale nigdy w życiu nie poprę kogoś takiego jak Budka, Schetyna, Kopacz, Komorowski, Petru i reszta towarzystwa z tej opcji. Jak dla mnie to jest totalne dno, zakłamanie, obłuda, fałsz... ludzi wredni, wyrafinowani... nie dbający o interes naszego kraju tylko o swój. Jestem w stanie wybaczyć PIS wiele, ponieść pewne koszty finansowe różnych podwyżek i podatków aby tylko PO i im podobni nie wrócili do władzy. AMEN.

  Wszystkie pisowskie trolle tak samo piszą , " Nie jestem pisowcem , albo , nie jestem za pisem "

 • mikimouse

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2017 18:20 ~mikimouse

  Nie jestem PISowcem, na przykład nie zgadzam się z bezpośrednią tezą o zamachu ale nigdy w życiu nie poprę kogoś takiego jak Budka, Schetyna, Kopacz, Komorowski, Petru i reszta towarzystwa z tej opcji. Jak dla mnie to jest totalne dno, zakłamanie, obłuda, fałsz... ludzi wredni, wyrafinowani... nie dbający o interes naszego kraju tylko o swój. Jestem w stanie wybaczyć PIS wiele, ponieść pewne koszty finansowe różnych podwyżek i podatków aby tylko PO i im podobni nie wrócili do władzy. AMEN.

 • marcepan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2017 18:14 ~marcepan

  haha~haha

  Słoiki to pod namioty to jadą sobie na d jezioro, na Mazury, i inne ciekawe miejsca, a Warszawiacy pod sejm:) Super wakacje, pod namiotem na ulicy;)

  Prawie jak RODOS (Rodzinne Ogródki Działkowe Otoczone Siatką)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »