Informacje

28.04.2015 07:19 Dzielnica organizuje konsultacje

Miały zmniejszyć ruch, zwiększyły hałas. Co dalej z progami zwalniającymi?

SERWISY:

Zdemontować, a może zostawić tylko w wybranych miejscach? Władze Targówka pytają mieszkańców, co zrobić z progami zwalniającymi na trzech ulicach. Miały one pomóc w ograniczeniu ruchu, tymczasem mieszkańcy narzekają na hałas. Konsultacje społeczne w tej sprawie ruszą 6 maja.

Na położonych na skraju Zacisza ulicach powinien odbywać się głównie ruch osiedlowy, jednak tak jest tylko w teorii. Dla wielu kierowców ciąg ulic Jórskiego - Samarytanka - Gilarska to szybki sposób na przejazd między Radzymińską a św. Wincentego.

We wrześniu ubiegłego roku, po staraniach mieszkańców i nauczycieli z pobliskiej szkoły, drogowcy zamontowali w tym rejonie progi zwalniające, tzw. wyspowe. Tłumaczyli, że zdecydowali się na taką konstrukcję, ponieważ umożliwia ona łatwy przejazd autobusów.

Miało być wolniej, jest głośniej

Kierowcy znaleźli sposób na ominięcie przeszkody - jeżdżą środkiem jezdni. Ci, którzy na ten manewr nie znajdą miejsca, najeżdżają na progi z hukiem - skarżą się mieszkańcy.

"Po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu niektórzy mieszkańcy zaczęli skarżyć się na zwiększony hałas i drgania budynków, jak również na omijanie progów przez kierowców pojazdów osobowych. Ponadto pojazdy parkujące na jezdni przy progach uniemożliwiają bezkolizyjny przejazd autobusów oraz pozostałych pojazdów" - pisze Sławomir Antonik, burmistrz Targówka. Dlatego zarząd dzielnicy zdecydował, że zorganizuje konsultacje społeczne.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Od 6 do 18 maja będzie można w anonimowej ankiecie podpowiedzieć urzędnikom, co zrobić z progami zwalniającymi w ciągu ulic Gilarskiej, Samarytanka i Jórskiego.

Urzędnicy proponują trzy rozwiązania:

- pozostawienie wszystkich progów spowalniających,
- zdemontowanie progów,
- pozostawienie progów jedynie w rejonie Szkoły Podstawowej nr 52, tj. na ul. Gilarskiej przy posesji nr 91 oraz na Jórskiego przy posesji nr 58 i zdemontowanie pozostałych.

Jak podkreśla burmistrz, władze dzielnicy są także otwarte na inne pomysły.

Ankiety będą dostępne na stronie internetowej dzielnicy. Mają być także wrzucane do skrzynek pocztowych. Ponadto 6 maja, o godz. 18, w Szkole Podstawowej nr 52 przy ul. Samarytanka 11a,  odbędzie się spotkanie z władzami Targówka.

Czy progi zwalniające są dobrym rozwiązaniem na ograniczenie prędkości w mieście? Piszcie w komentarzach!


jk/lulu

 


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tommyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2015 00:30 ~tommyd

  Te plastikowe progi mają stromą krawędź, prędkość przy której można bez dużych wstrąsów i rozwalania zawieszenia to jakieś 10-15km/h. Tuż obok na ul. Samrytanka są progi z kostki brukowej po których można przejechać z prędkością dozwoloną znakimi (30km/h) bez dewastowania samochody. Nic dziwnego, że kierowcy omijają te tandetne progi wyspowe skoro żeby przejechać ponich normalnie trzeba się prawie zatrzymać.

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2015 10:07 ~Ewa

  Dobrze ze progi sie pojawiły, niestety kierowcy nie stosują sie do ograniczeń do 30 i większość z całym impetem na nie najeżdża stad jest większy hałas i wstrząsy w domach. Oczywiście połowa cwaniaków omija je tez środkiem. Hanna Gronkiewicz Waltz juz w 2006 roku zapewniała o szybkim wybudowaniu Nowotrockej, która miała rozwiązać problem ruchu tranzytowego na wąskich uliczkach tego osiedla. Niestet ta obietnica podobnie jak inne nie została zrealizowana, a koszmar mieszkańców zacisza trwa.

 • Kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2015 09:55 ~Kamil

  oczywiście ze progi powinny zostać, bezpieczeństwo jest ważniejsze od wygody tanzytowych kierowców pędzących ile fabryka dała. Byłaby nowotrocka to teraz nie byłoby problemu.

 • Bananowa81

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2015 00:07 ~Bananowa81

  Witam!
  Uważam że progi zwalniające na tej ulicy są wykonane w niewłaściwej technologii. Auta omijające progi środkiem jezdni stwarzają zagrożenie dla innych pojazdów. Dość niepewnie się jedzie tą ulicą.
  Dziwię się ze w ogóle tam powstały.
  Zwalnianie, przyśpieszanie i znowu zwalnianie jest koszmarem.
  Niestety te ulice stały się skrótem dla kierowców. Droga jest do tego aby jej używać. Mieszkańcy Zacisza uważają chyba że to ich własna ulica i wydaje się że mają nas kierowców głęboko w d... Teraz narzekają. Niestety mamy 21 wiek i miasto się zagęszcza. Ilość ludzi się też zwiększa. Trzeba się dostosować albo wynieść w Bieszczdy. Tam jest na pewno cicho :)
  Wypełnię ankietę. Często tamtędy jeżdżę. Szkoda auta na tych progach.
  Pozdrawiiam Zaciszan :)
  Miasto jest wspólne a nie prywatne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • AKR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2015 12:37 ~AKR

  Progi nie zdały egzaminu, domy drżą bardziej. Ulica nie jest dostosowana do takiego obciążenia!

 • DeVeDe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2015 20:48 ~DeVeDe

  Zadamy progow na trasie torunskiej, s8, radzyminskiej i moscie lazienkowskim!! By zylo sie lepiej!

 • mieszkanka Gilarskiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2015 18:22 ~mieszkanka…

  na gilarskiej jest ograniczenie do 30km/h oraz ograniczenie tonażowe, oba te ograniczenia nie sa respektowane przez kierowcow, tutaj ruch poza godzinami szczytu to 600 aut na godzine!!! PROGI SA POTRZEBNE lub FOTORADAR
  z bramy wyjechac nie mozna, isc chodnikiem malo komfortowe - nikt tedy nie jezdzi 30!!!! a w nocy autobusy przejazd techniczny i zjazd do zajezdni, kiedy wybuduja Nowotrocka!?!>??!?!
  zamiast progow moglby byc odcinkowy pomiar predkosci to za mandaty zwrociloby sie za progi!!!!

 • zaciszak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2015 13:00 ~zaciszak

  Trzeba to wybudować wreszcie Nowotrocką a nie dziwić się że dużo ludzi jeździ osiedlówkami.
  ZAKAZAĆ, ZAMUROWAĆ! Typowe myślenie niewolnika. Trzeba szukać takich rozwiazań aby ludzie bez przymusu nie stwarzali zagrożeń/strat.

  A jeśli progi to pełne i sięgające krawężnika. Trzeba zwolnić i tyle - nie da się ominąć. Autobus też musi zwolnić - można je zastosować w okolicahc przystanku,

 • warszawiak spod grójca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2015 11:12 ~warszawiak…

  Specjalnie zwalniam i ruszam z piskiem.Robię to zawsze ok 1 w nocy jak wszyscy śpią a ja jade z pracy do domu.Wszystko przez pachołki.Najgorzej robi to moja żona bo jak spanikuje to trąbi.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2015 09:41 ~ech

  obiektywny~obiektywny

  Zainstalujcie kolczatki najlepiej, matoły! :) Po to zrobili jezdnie, zeby nią jeździć, a nie dla ozdoby. Jak komuś ruch uliczny nie pasuje to niech się przeprowadzi w Bieszczady i won z miasta :)


  Są drogi, tak. Ale skoro matołom nie można inaczej wbić do głowy ograniczenia do 50km/h niż młotkiem i łopatą to progi muszą być.

  Ja proponuję ustawiać je w formie szachownicy - przed i za wyspą ustawiać taki sam kwadrat po środku ulicy - żeby nie dało się ominąć jadąc środkiem jezdni.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »