Informacje

23.03.2019 15:20 Miasto: będzie w 2020 roku

Miały być windy,
nie ma nawet przetargu

SERWISY:


Wraca temat wind przy moście Poniatowskiego. Obecnie to jeden z najtrudniejszych mostów do pokonania przez pieszych z uwagi na strome i wąskie schody.
Inwestycja miała być gotowa w 2017 roku, tymczasem Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nawet nie ogłosił przetargu na wykonawcę.

O sprawie przypomniała w interpelacji radna Warszawy Joanna Staniszkis (Koalicja Obywatelska). W piśmie skierowanym do Rafała Trzaskowskiego podkreśliła, że na Powiślu mieszka wiele osób starszych, niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi, które nie mają jak dostać się na most. Na całej jego długości nie ma bowiem żadnej windy ani pochylni.

- Nie wyobrażam sobie przemieszczania się tutaj z wózkiem dla dziecka. Już nie wspominając o tym, jak problematyczne jest to miejsce dla osób na wózkach inwalidzkich - potwierdza reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

W 2016 roku pisaliśmy o przedstawionej przez Zarząd Dróg Miejskich koncepcji budowy wind. Rada Warszawy zadecydowała o wpisaniu inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Na budowę przeznaczono trzy miliony złotych. Koncepcję wykonała firma YLE Inżynierowie. Rok później Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił przetarg na projekt. Windy miały się pojawić w trzech miejscach: przy ulicy Solec, stacji PKP Powiśle i w rejonie Wisłostrady.

Jak przypomniała radna Staniszkis, budowa wind planowana była na lata 2016-17, ale projekt został uzgodniony dopiero w 2018 roku. "Obecnie ZMID przygotowuje dokumentację projektową i czeka na decyzję konserwatora zabytków dla trzech lokalizacji, w których powstaną windy. Dopiero po uzyskaniu wszystkich potrzebnych dokumentów ZMID będzie mógł ogłosić przetarg i wybrać wykonawcę, najwcześniej w 2019 roku" - czytamy w interpelacji.

Radna zapytała, kiedy windy zostaną oddane do użytku i jaka kwota z budżetu zostanie przeznaczona na ich realizację.

Osiem wind

W odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Michał Olszewski potwierdził, że w obowiązującej prognozie finansowej na lata 2019-45 na budowę wind przeznaczono około trzy miliony złotych. Projekt obejmie w sumie osiem wind.

Agata Choińska-Ostrowska poinformowała nas, że ZMID wybuduje cztery windy w rejonie Wybrzeża Kościuszkowskiego. - Dwie, które umożliwią komunikację pomiędzy przystankiem tramwajowym a tunelem pod jezdnią wiaduktu oraz kolejne dwie łączące poziom jezdni Wybrzeża Kościuszkowskiego z chodnikami na wiadukcie - wyjaśniła.

Jak zaznaczyła, w styczniu 2019 roku wszczęte zostało postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę. - Przewidywany termin zakończenia prac projektowych wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę to kwiecień 2019 roku - poinformowała.

Będą też dwie windy w rejonie stacji kolejowej PKP Powiśle. - Zostaną zamontowane wewnątrz istniejących wieżyc wiaduktu i skomunikują aleję 3 Maja ze stacją PKP Powiśle oraz z chodnikiem na wiadukcie - przekazała Choińska-Ostrowska.


Postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę tych wind też zostało wszczęte w styczniu 2019 roku. - Przewidywany termin zakończenia prac projektowych wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę to maj 2019 roku - przekazała rzeczniczka ZMID-u.

Następne dwie windy powstaną w rejonie ulicy Solec. - One też zostaną zainstalowane wewnątrz istniejących wieżyc wiaduktu i skomunikują ulicę Solec z chodnikiem na wiadukcie. W grudniu 2018 roku wystąpiliśmy z wnioskiem do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie prac przy zabytku. Przewidujemy, że w kwietniu, po otrzymaniu decyzji MWKZ wystąpimy o wydanie pozwolenia na budowę również dla tych dwóch wind - wyjaśniła Choińska-Ostrowska.

Ratusz zaznaczył też w odpowiedzi na interpelację, że ostateczny koszt inwestycji zostanie określony dopiero po złożeniu ofert przetargowych przez wykonawców. Prace mają być etapowane, a przetargi na wybór wykonawcy będą obejmowały oddzielnie poszczególne rejony.

Zdaniem miasta pierwsze windy miałyby zostać oddane do użytku w połowie 2020 roku.

mp/b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • identyfikująca się jako ryba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 17:29 ~identyfiku…

  nik~nik

  Ale mamy LGBT

  ++++ nie zapominaj o tych dodatkowych, jeszcze nie nazwanych!

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2019 21:06 ~nik

  Ale mamy LGBT

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2019 15:57 ~Wyborca

  Są bardziej palące potrzeby dla Ratusza, takie jak: usuwanie knajp znad Wisły, walka o prawa LGBT+, tramwaj różnorodności. Na wszystko niestety nie wystarczy, więc trzeba się koncentrować na priorytetach.

 • oli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2019 09:00 ~oli

  Windy w tamtym miejscu nie przetrwają nawet jednej doby. Zainstalowanie ich tam to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Dla tego mądra władza nie powinna ich tam instalować.

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2019 08:35 ~marta

  A pieniądze z dostępność+ idą na urzędników...europa pełną gębą...

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2019 04:59 ~Jerry

  O co wam chodzi obecny prezydent kontynuuje politykę poprzednika. Zacznie i nie wiadomo kiedy skończy.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2019 22:05 ~wawa

  Tak naprawdę most powinien zostać w niedalekiej przyszłości rozebrany i zbudowany od nowa. Jaki jest sens utrzymywania niefunkcjonalnego obiektu, który jest gehenną dla mieszkańców, bo tramwaje niestety cicho nie są w stanie na nim jechać. Przepustowość jest też taka sobie. Obecnie ani nie da się dołożyć ścieżki rowerowej, porządnego i bezpiecznego chodnika, a nawet zapewnić bezpiecznego przejazdu dla samochodów i autobusów. Dostosowanie do współczesności chyba nie jest możliwe.
  Most jest już mocno wyeksploatowany. W swojej obecnej formie nie ma sensu. I to od strony Pragi Południe i od Powiśla. Utrzymywanie na siłę niby zabytku po prostu nie ma sensu. Zabytkowość jest ważniejsza od ludzi, którzy tam giną? To przecież bez sensu.

 • Zosia_69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2019 20:44 Zosia_69

  Barbara~Barbara

  Most Poniatowskiego i Trasa Łazienkowska to gehenna dla osób niepełnosprawnych, matek z wózkami czy starszych ludzi.
  Dziwię się że w XXI wieku , w Stolicy Polski nie mogą tego problemu rozwiązać.
  Panie Trzaskowski, zamiast zajmować się pierdołami , zająłby się Pan prawdziwym problemem.


  Doczytaj artykuł zamiast pisać pierdoły.

 • nie da się

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2019 19:19 ~nie da się

  smocza~smocza

  a ile te windy beda działać dwie , trzy a może nawt cztery godziny po uruchomieniu? wystarczy obejrzeć zniszczenia elewacji oraz wokół mostu, bydło co się tam kręci i niszczy wsystko nie zasługuje na windy.

  A nie wynaleziono Jeszce monitoringu, straży miejskiej, policji???
  Jakoś windy w urzędach i ratuszu nie mają problemów z awariami. Czyżby jednak urzędnicy wiedzieli jak wybrać bezawaryjne i o nie dbać?

 • smocza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2019 15:39 ~smocza

  a ile te windy beda działać dwie , trzy a może nawt cztery godziny po uruchomieniu? wystarczy obejrzeć zniszczenia elewacji oraz wokół mostu, bydło co się tam kręci i niszczy wsystko nie zasługuje na windy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »