Informacje

15.12.2018 15:34 powróci w niedzielę

Miał promować różnorodność,
zepsuł się przed pierwszym kursem

SERWISY:

"Tramwaj Różnorodności", który miał jeździć w sobotę po warszawskich ulicach, nie uniknął kłopotów. Przed pierwszym kursem potrzebne było wsparcie obsługi technicznej.

W weekend 15 i 16 grudnia po Warszawie miał jeździć "Tramwaj Różnorodności" - wagon pokryty grafikami przedstawiającymi m.in. kobietę w stroju muzułmańskim, mieszkańca Indii, parę staruszków, a także chłopaka z irokezem i kolczykiem w uchu. Według inicjatorów akcji, czyli spółki Tramwaje Warszawskie, wygląd pojazdu miał nieść przesłanie, że "warszawskie tramwaje są miejscem, gdzie każdy pasażer, bez względu na swoją płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, a także wiek czy niepełnosprawność ma czuć się dobrze i bezpiecznie".

Przedsięwzięciu patronuje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W czasie bezpłatnych kursów w pojeździe mają się odbywać debaty o tolerancji, m.in. z udziałem Mahmouda Khalifa, ambasadora Palestyny w Polsce, Tomasza Raczka, krytyka filmowego, Henryki Krzywonos, opozycjonistki z czasów PRL, posłanki.

Awaria przed pierwszym kursem

Pierwszy sobotni kurs zaplanowany został na godzinę 11. Jak relacjonowała PAP, tramwaj wyjechał z placu Narutowicza i po przejechaniu około sześciu kilometrów zakończył przejazd. - Mieliśmy kłopoty techniczne, ale szybko opanowaliśmy problem - poinformował agencję rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz.

W rozmowie z tvnwarszawa.pl Dutkiewicz sprecyzował, że do usterki doszło jeszcze przed rozpoczęciem przejazdu. - Bardzo szybko wsparła nas nasza opieka techniczna, która przyjechała na miejsce. Pierwszy kurs rozpoczął się z pewnym opóźnieniem - przyznał Dutkiewicz.

Zaprzeczył natomiast, jakoby tramwaj zakończył trasę w alei Zielenieckiej i wrócił na plac Narutowicza pusty, gdzie - według PAP - miał czekać na odholowanie. - Trasa całego przejazdu była orientacyjna. Mogliśmy ją wybrać, bo nie był to tramwaj liniowy. Uzależnialiśmy ją od tego, jak zachowają się pasażerowie. W alei Zielenieckiej motorniczy wykonał zawrotkę na pętli. Zrobiliśmy pełne koło i razem z pasażerami wróciliśmy na plac Narutowicza - dodał.

Osoby, które chciały pojechać tramwajem i wsiadły do pojazdu, otrzymały od obsługi wiatraczki w tęczowych barwach i zostały poczęstowane krówkami. Rzecznik stwierdził, że mimo awarii pojazdu "cele akcji zostały osiągnięte". - Rozmawialiśmy z pasażerami na tematy przeciwdziałania dyskryminacji - zapewnił.

"Tramwaj Różnorodności" ponownie wyruszy na trasę w niedzielę o godzinie 11. Przystanek początkowy jest na placu Narutowicza. Stamtąd pojazd ma przejechać ulicą Grójecką, Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, aleją księcia Poniatowskiego, al. Zieleniecką, Targową, mostem Śląsko-Dąbrowskim do pl. Bankowego, Marszałkowską do pl. Zbawiciela, Nowowiejską, Krzywickiego i Filtrową.

Jak czytamy na stronie Tramwajów Warszawskich, kolejne kursy zaplanowane są orientacyjnie na 12.10, 13.20 i 14.30 i mogą ulec niewielkiemu przesunięciu.

PAP/kk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kij

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2018 09:01 ~kij

  Maryjo ratuj nas przed ta pożogą i błogosław mechaników z Tramwajów Warszawskich. Chłopaki, Naród Polski jest z was dumny.

 • WWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2018 12:34 ~WWA

  Trzaskowski uczeń Geremka

 • B28

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2018 10:56 ~B28

  tom~tom

  Przecież tęcza to nie różnorodność tylko manifestacja konkretnej ideologii i preferencji. Jeśli chcieliby być różnorodni powinni wymyślić coś naprawdę neutralnego i wiatraczek w innych neutralnych kolorach.


  Dokładnie tak. A kolejna sprawa, to dlaczego w ramach promowania różnorodności nie można było umieścić na tramwaju również katolickiego elementu? Chcecie szacunku i tolerancji - OK, ale niech one będą obustronne.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2018 10:25 ~wawa


  nick~nick

  Muzułmanie to niech jeżdżą sobie tramwajami u siebie po pustyni. Ja sobie nie życzę z nimi podróżować bo ci ludzie nie nadają się do życia w Europie.
  stonka~stonka

  Zamiast pasków TVP proponuję sięgnąć do książek i nieco poszerzyć horyzonty. Zdrowia na nadchodzące pożydowskie święta.

  Zamiast słuchania tokfm proponuję ubrać się w rurki i tęczową torbę i odwiedzić Paryskie przedmiścia.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2018 09:39 ~Adam

  Zmarł Polak po zamachu w Strasburgu. Jego bohaterski czyn ocalił wielu ludzi.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2018 09:31 ~stonka

  nick~nick

  Muzułmanie to niech jeżdżą sobie tramwajami u siebie po pustyni. Ja sobie nie życzę z nimi podróżować bo ci ludzie nie nadają się do życia w Europie.

  Zamiast pasków TVP proponuję sięgnąć do książek i nieco poszerzyć horyzonty. Zdrowia na nadchodzące pożydowskie święta.

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2018 09:20 ~tom

  Przecież tęcza to nie różnorodność tylko manifestacja konkretnej ideologii i preferencji. Jeśli chcieliby być różnorodni powinni wymyślić coś naprawdę neutralnego i wiatraczek w innych neutralnych kolorach.

 • tosabotaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2018 09:18 ~tosabotaz

  Polska nie jest gotowa na takie inicjatywy i tramwaj to jasno zamanifestował!

 • Tyniecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2018 09:16 ~Tyniecki

  Ubogacają Francję i Niemcy.

 • mia kalifa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2018 08:34 ~mia kalifa

  Dlaczego u nas promują różnorodność a Palestyna jest otoczona murem i nie chca wpuścić muzułmanów?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »