Informacje

01.07.2015 07:40 Opozycja: szkoda, że dopiero teraz

Miał być miejski holding-moloch. Projekt trafił do kosza

SERWISY:


Miał być wielki holding, dysponujący 7-miliardowym majątkiem. Teraz Hanna Gronkiewicz-Waltz ostatecznie wycofała się z pomysłu połączenia miejskich spółek MPWiK i MPO w jeden holding. Jak wynika z uzasadnienia projektu uchwały, do której dotarł portal tvnwarszawa.pl, przeszkodą okazała się nowa ustawa śmieciowa.

- Być może w ten sposób powstanie najcenniejsza spółka samorządowa w Polsce - mówił w 2012 roku, w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" wiceprezydent Janusz Kochaniak. Holding miał dysponować 7-miliardowym majątkiem i dzięki temu łatwiej zdobywać finansowanie dla nowych inwestycji, m.in. rozbudowę zakładu utylizacji na Targówku.

Zielone światło do połączenia obu miejskich spółek Rada Warszawy dała dokładnie trzy lata temu (głosami PO i SLD), o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Fuzja miała też pomóc MPO. Od dawna nie jest bowiem tajemnicą, że wyniki spółki są słabe. W pewnym momencie jego prezes mówił wręcz o możliwej upadłości. Tempo prac nad połączeniem było wysokie, bo władze chciały wzmocnić MPO przed wejściem w życie nowej ustawy śmieciowej. Ostatecznie z planów nic nie wyszło i wszystko wskazuje na to, że na najbliższej sesji 9 lipca "przyklepią" to radni.

Uchwała uchyli uchwałę

Dlaczego miasto zmieniło plany?

Z uzasadnienia projektu uchwały, do której dotarł portal tvnwarszawa.pl wynika, że na przeszkodzie stanęła nowa ustawa śmieciowa, która weszła w życie 1 stycznia 2012. Na jej mocy gminy stały się odpowiedzialne za gospodarkę odpadami. Zobowiązano je do budowy własnych instalacji do przetwarzania odpadów poprzez gminne spółki (tzw. podmioty wewnętrzne), nad którymi mają pełną kontrolę, tak jak nad własnymi służbami. Miejscy prawnicy uznali, że wniesienie udziałów w MPO do nowej spółki holdingowej czyniłoby z niej spółkę zależną od innej, co z kolei byłoby niezgodne z prawem.

Problemem mogłoby być także finansowanie budowy spalarni na Targówku. "Ponadto, istotnym jest także, iż określone ryzyko może spowodować zagrożenie realizacji strategicznego dla m.st. Warszawy projektu, jakim jest rozbudowa instalacji przetwarzania odpadów Gwarków" – czytamy w uzasadnieniu uchwały, która uchyli poprzednią.

Bezkosztowe przygotowania?

Miasto zapewnia, że na zewnętrzne analizy i audyty przed planowanym połączeniem spółek nie wydało ani złotówki. - Jeżeli chodzi o przygotowanie koncepcji połączenia spółek, to nie ponieśliśmy żadnych kosztów analiz do utworzenia holdingu. Pracowaliśmy nad tą koncepcją własnymi siłami – zapewnia nas Bartosz Milczarczyk.

Z takim stawianiem sprawy nie zgadza się opozycja. – Nie można powiedzieć, że koszty nie zostały poniesione. Zmarnowano czas i energię pracowników miasta oraz obu spółek, którzy nad tym pracowali. Szkoda, że dopiero po trzech latach pani prezydent wycofuje się z tego nietrafionego pomysłu – komentuje Jarosław Krajewski, szef klubu PiS w radzie miasta i przypomina, że jego partia od początku była przeciwko fuzji. Tak głosowali jej radni w 2012 roku i tak prawdopodobnie zagłosują 9 lipca. – Poprzemy uchwałę uchylającą tamta uchwałę – zapowiada polityk.

Ratunkowa "chwilówka" dla MPO

Połączenie MPO miało poprawić sytuację finansową zadłużonej spółki, ułatwić zdobycie kredytu na rozbudowę spalarni oraz start w przetargu na odbiór śmieci w stolicy. Ostatecznie ratunkiem okazała się inna transakcja.

Zgodnie z zasadami śmieciowego przetargu spółka musiała zadeklarować, że ma na koncie co najmniej 65 mln zł. I dokładnie taką kwotę poświadczyła. Przedstawiciele MPO tłumaczyli, że pieniądze pochodzą z wyemitowanych  dwa lata wcześniej i kupionych przez MPWiK obligacji. Tyle, że w sprawozdaniu za 2012 rok o takiej transakcji nie był ani słowa, dlatego prokuratura wszczęła śledztwo. Śledczy przyznali, że kwota została przelana "na chwilę", ale nie dopatrzyli się w tym działaniu przestępstwa. Sprawę umorzono.

Dzięki temu MPO może dziś obsługiwać aż pięć z dziewięciu obszarów, na które podzielono miasto w przetargu. Teren, na którym pojawiają się śmieciarki miejskiej spółki obejmuje: Bielany, Żoliborz, Białołękę, Targówek, Ochotę, Ursus, Włochy, Śródmieście, Wolę i Bemowo.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 01:08 ~michał

  niech obniży ceny ogrzewania przez monopolistę podnoszone do niebotycznych wartosci i obnizka wody bo zarobki polskie, ale opłaty europejskie.

 • Pola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 15:20 ~Pola

  cenzura HGW z ratusza działa. A niby mamy wolne media. teoria. gorzej niż za PRL. szkoda ze Bruksela jest okłamywana przez polskie władze w tej sprawie. Żadnego wpisu od paru godzin szkalujacego działania hgw i jej sztandarowej ustawy smieciowej. Powinna zwrócic pensje za nicnierobienie.

 • wiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 12:43 ~wiki

  Oby zamieszanie nie miało wpływu na nowe wysypiska, nie bardzo chcę tonąć w śmieciach

 • ncik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 12:13 ~ncik

  Nie spośób nie przyznać Ci racji. Takiego bałaganu jeszcze nie było. Kiedyś, jak firma się niewywiązaywała, to się ją po prostu zmieniało. Teraz masz same obowiązki: regularnie płacić i koniec. A że nie wywiozą? Zawsze się wytłumaczą, że... nastepnym razem zabrali, więc de facto odbiór śmieci miał miejsce. Idąc tym tropem, można odbierać śmieci raz w miesiącu: jaka to redukcja kosztów dla firm... Ale z wystawianiem śmieci to się nie zgodzę: tak robi się nawet w centralnym Londynie. Z tym, że tam śmieci są odbierane kilka razy... na dzień! ale daleko nam do GB i ich rozwiązań infrastrukturalnych, które są jednymi z najlepszych na świecie.

  jof8b4~jof8b4

  Cała ta reforma śmieciowa nadaje się do śmieci. Nigdy nie widziałem takiego "syfu" i worków ze śmieciami leżącymi przed posesjami. Staliśmy się krajem trzeciego świata, gdzie śmieci wystawia się przed dom/blok. Nigdy nie widziałem tyle much i robactwa. Dlaczego nie mogę umówić się na wywożenie śmieci co dwa dni jeśli mam ochotę za to zapłacić. Dlaczego śmieci leżą przez tydzień i gniją. Nie rozumiem. A przepychanki ratusza, kto i za ile będzie nasze śmieci zbierał są wtórne.

 • jof8b4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 10:30 ~jof8b4

  Cała ta reforma śmieciowa nadaje się do śmieci. Nigdy nie widziałem takiego "syfu" i worków ze śmieciami leżącymi przed posesjami. Staliśmy się krajem trzeciego świata, gdzie śmieci wystawia się przed dom/blok. Nigdy nie widziałem tyle much i robactwa. Dlaczego nie mogę umówić się na wywożenie śmieci co dwa dni jeśli mam ochotę za to zapłacić. Dlaczego śmieci leżą przez tydzień i gniją. Nie rozumiem. A przepychanki ratusza, kto i za ile będzie nasze śmieci zbierał są wtórne.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 10:24 ~Edek

  Nie będzie mega spółki z którą można by odwalić identyczny numer jak ze SPEC-em, no cóż za peszek.

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 08:50 real

  SEBBAXSEBBAX

  proste - siedem firm to siedem stołków do obsadzenia - jedna firma to tylko jedno miejsce dla znajomka z rozdania partyjnego...

  lub rozdania towarzysko-rodzinnego.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 08:39 SEBBAX

  proste - siedem firm to siedem stołków do obsadzenia - jedna firma to tylko jedno miejsce dla znajomka z rozdania partyjnego...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »