Informacje

12.03.2014 20:31 Brak taryfy ulgowej dla Mazowsza

MF nie zrezygnuje z janosikowego.
Struzik: "Nie będziemy płacić"

SERWISY:

Mimo korzystnego wyroku trybunału konstytucyjnego, ministerstwo finansów nie chce zwolnić Mazowsza z obowiązku płacenia janosikowego. - Nie zamierzamy kontynuować wpłat - zapowiada marszałek Adam Struzik.

W ubiegłym tygodniu trybunał zakwestionował zasady płacenia janosikowego. Podkreślił, że mogą one doprowadzić samorządy do zapaści finansowej i dał parlamentowi 18 miesięcy na ich zmianę.

- Nie ma mowy o 18 miesiącach płacenia - zapowiedział wtedy marszałek Struzik.

W środę spotkał się w tej sprawie z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Poinformował go, że nie widzi logiki w dalszym zadłużaniu województwa w celu realizacji niezgodnych z konstytucją przepisów.

– Aby zapłacić na czas janosikowe, musieliśmy zaciągnąć kolejny kredyt w rachunku bieżącym. Fizycznie nie mamy więc możliwości na równoczesne realizowanie zadań własnych i oddawanie pieniędzy do budżetu państwa - tłumaczył skarbnik województwa Marek Miesztalski, który również brał u dział w spotkaniu.

Ministerstwo nie ustępuje

Sytuacja Mazowsza jest trudna. W lutym realna stała się groźba zajęcia kont przez komornika, właśnie na wniosek ministerstwa finansów, które wystawiło tytuły egzekucyjne. Ministerstwo jednak nie ustępuje. Szczurek wyraził wprawdzie zadowolenie z treści wyroku trybunału, poinformował jednak, że w opinii ministerstwa nie ma możliwości zaniechania wpłat. Co więcej - kontynuowane będą też dotychczasowe działania egzekucyjne.

Minister zapowiedział, że obowiązek płacenia zostanie zdjęty dopiero, gdy parlament ustosunkuje się do wyroku i zniesie go na mocy prawa.

- Z całą odpowiedzialnością stwierdzam - nie zamierzamy kontynuować wpłat janosikowego, bowiem w naszych ocenach może nas to nawet narazić na zarzuty nie tylko niegospodarności, ale także łamania konstytucji - oświadczył po spotkaniu marszałek.

aś/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2014 22:17 ~warszawiak

  Warszawa odkad pamietam zawsze w jakiś sposób okradala reszte Polski ..zwlaszcza Śląsk ... Np.kto im postawil po wojnie mosty dawal im stal do odbudowy stolicy itd mozna by wymieniac pokolei teraz graja cwaniaków bo miescinka odnowiona to co Polska zrobila dla leni juz się otym zapomniało? A pamietacie przy okazji Kasy chorych? Hmmm kto kogo skubal czemu warszowiaki zlikwidowali kasy chorych?

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2014 15:47 Kompletna bzdura

  Myślący~Myślący

  Mazowsze z racji posiadania Stolicy, ma wiele profitów. Cała masa firm i koncernów lokuje tu swoje siedziby i tu płaci podatki bo tu są urzędy i tu się robi politykę. To jest przywilej i przewaga Mazowsza, której inne województwa nie mają. Niech więc Mazowsze podzieli się tym co po części zawdzięcza innym, a nie sowjej pracowitości czy błyskotliwości


  Kłania się prawo podatkowe. Firma mająca siedzibę w Warszawie, płaci tutaj taki procent podatku jaki odpowiada stosunkowi liczby zatrudnionych w Warszawie, do całkowitej liczby zatrudnionych. Tak więc posiadanie centrali w Warszawie, oznacza że do budżetu miasta i województwa wpływa jakiś promil należnego podatku, reszta jest płacona tam gdzie są zatrudnieni szeregowi pracownicy. Warto wiedzieć o takich rzeczach zanim się zacznie trollować. Ponadto, przed ściągnięciem janosikowego, województwo mazowieckie jest najbogatsze, a po ściągnięciu staje się najbiedniejsze. To może jeszcze raz przeliczymy i wtedu okaże się że to reszta Polski powinna płacić Mazowszu ? Tak żeby w końcu miało kasę na realizację zadań własnych. I to właśnie było powodem decyzji TK. Mianowicie, dochody własne są po to by przeznaczać je na realizację zadań własnych, a nie po to by przeznaczać je na dokarmianie reszty państwa.

 • Struzikman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2014 15:16 ~Struzikman

  Struzik to superbohater, pogoni Szczurka.

 • vpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2014 14:59 ~vpw

  Paweł~Paweł

  Jestem za tym, aby przyjezdni płacili opłatę klimatyczną, tak jak płaci się w innych częściach kraju.

  Klimatyczna to raczej nie przejdzie, bo powietrze w stolicy raczej nie uzdrowi nikogo. Ale faktem jest, że wprowadzenie podatku lokalnego dla osób nie zameldowanych w danym powiecie mogłoby przynieść niezłe efekty.

  Jakieś 3-4 zł za dzień to już 600 zł rocznie a przy ilości osób, które "są przejazdem" w Warszawie dałoby akurat kwotę, która moglibyśmy oddać w postaci Janosikowego. I wtedy każdy byłby zadowolony. Warszawa miałaby dostateczną ilość pieniędzy a regiony biedniejsze dostałyby zastrzyk od swoich własnych mieszkańców.,

  Tylko czy można by było przy okazji tego darmozjada Stuzika pogonić do jego wiejskiej ostoi.

 • cocieto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2014 14:37 ~cocieto

  Wali mnie to janosikowe, które nigdy nie powinno zostać wprowadzone. Mam nadzieję, że znajdą sie wreszcie ludzie, który doprowadza do powstania "Wielkiego Księstwa Warszawskiego" i wszystkie te kmiotowate łajzy wywalimy na zbity pysk. Dość dojenia Mazowsza i Warszawy przez zgraje nieudaczników i nierobów.

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2014 14:34 Anty PiS

  ja sie pytam kutafonie GDZIE JEST MÓJ POST!

 • gsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2014 14:19 ~gsd

  To cię zamkną za niepłacenie podatków. To twój rząd!!!!! Co za kompromitacja PSL

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2014 13:43 ~Tomko

  Hm, tylko jedno :
  "...Art. 190 Konstytucji RP
  1. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. ..."

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2014 13:05 ~Edek


  Pzdr~Pzdr

  Wnoszę o referendum w celu utworzenia Autonomii Mazowieckiej niezależnej od państwa Polskiego.
  guido1441guido1441

  Wnoszeo Referendum w celu utworzena Autonomi Slaskiej niezaleznej od Panstwa Polskiego

  Proszę bardzo, ale po uzyskaniu autonomii automatycznie cały Śląsk traci wszelkie profity uzyskiwane od państwa Polskiego, ot np. renty, emerytury, itd.

 • rodowity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2014 12:50 ~rodowity


  Pzdr~Pzdr

  Wnoszę o referendum w celu utworzenia Autonomii Mazowieckiej niezależnej od państwa Polskiego.
  guido1441guido1441

  Wnoszeo Referendum w celu utworzena Autonomi Slaskiej niezaleznej od Panstwa Polskiego

  A może zamiast odcinać zdrowe organy odetnijmy chore, to znaczy ogłośmy referendum w celu utworzenia Autonomii Poselskiej niezależnej od Państwa Polskiego.
  Osobiście kocham wszystkie regiony Polski a zwłaszcza za to że są takie odmienne kulturowo i językowo a łączy je wspólna historia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »