Informacje

15.04.2013 06:04 w piątek otwarcie, w weekend dni otwarte

Mezuza na muzeum. "Możemy poczuć się jak w domu"

SERWISY:

Mezuzę - czyli pojemnik z fragmentem Tory wieszany tradycyjnie na obramieniach drzwi w żydowskich domach - zainstalowano w u wejścia do Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W tym tygodniu muzeum ma zostać otwarte dla zwiedzających. Główną ekspozycję zobaczymy jednak dopiero za rok.

Uroczyste zainstalowanie mezuzy w gmachu muzeum na Muranowie odbyło się na pięć dni przed oficjalnym otwarciem budynku. Zaplanowano je na piątek - dzień 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Z ruin kamienicy

Mezuza to podłużny pojemnik zawierający zwinięty w rurkę kawałek pergaminu z fragmentem Tory. Ta, którą zawieszono w niedzielę u wejścia do muzeum, została wykonana z cegły odzyskanej z ruin kamienicy, która kiedyś stała na rogu ulic Nalewki i nieistniejącej dziś Gęsiej.

Wnętrze mezuzy, zwane po hebrajsku klaf, podarował muzeum naczelny rabin Polski Michael Schudrich. W niedzielę umieścił klaf w mezuzie i odmówił tradycyjną modlitwę. - Mezuza powinna być na każdej framudze żydowskiego domu. Dla mnie to jest symbol. Kiedy mamy już mezuzę, możemy się poczuć wszyscy jak w domu - powiedział rabin.

"Muzeum, które łączy"

- Jest to dla nas zupełnie wyjątkowy dzień - mówił podczas uroczystości przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Piotr Wiślicki. Jak podkreślił, zawieszenie mezuzy stało się okazją do pierwszego spotkania środowisk żydowskich w muzeum. - To jest muzeum życia, muzeum, które łączy - zaznaczył.

Formę mezuzy wyłoniono w międzynarodowym konkursie ogłoszonym przez muzeum. Jego zwycięzcami zostali warszawski architekt Andrzej Bulanda i jego syn, historyk Maciej Bulanda.

Dwa snopy światła nad Warszawą

Oficjalne otwarcie muzeum nastąpi w piątek, 19 kwietnia.

Najpierw, od godziny 10 do 12, odbędą się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Wieczorem w muzeum będzie można wziąć udział w koncercie "Bund Band. Tribute to Marek Edelman" (wcześniejsza rezerwacja miejsc wymagana - przyp. PAP). Jest to projekt projekt muzyczny zrealizowany przez twórcę awangardowej jazzowej sceny muzycznej - Wojtka Mazolewskiego - inspirowany pieśniami lewicowej żydowskiej partii Bund, której członkiem był Marek Edelman.

- Pieśni Bundu to żywe świadectwo walki i życia. Obcując z nimi, czujemy moc i siłę przekazu, a także tragizm i dramat czasów w jakich powstawały. Tkwi w nich ogromna żywiołowość i muzyczna siła – opisuje Wojtek Mazolewski.

Po koncercie, o godzinie 21.30, sprzed budynków Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego skierowane zostaną w niebo dwa snopy światła. W ten sposób dwa muzea uczczą 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Dzień otwarty

Z kolei 21 i 22 kwietnia odbędą się dni otwarte Muzeum Historii Żydów Polskich. Co godzinę (pierwsza grupa 10, ostatnia 18) będzie można z przewodnikiem zwiedzać muzeum.

Podczas dnia otwartego odbędą się m.in.: warsztaty plastyczne oraz warsztaty z nauki języków hebrajskiego i jidysz.

Wycieczki odbędą się również 27, 28 kwietnia oraz 4, 5, 11, 12 maja. W tych dniach spacery z przewodnikiem będą już płatne. Normalny bilet 9 złotych, ulgowy 5.

23 kwietnia zaplanowano debatę o Władysławie Szlenglu. Był on warszawskim poetą oraz autorem piosenek i tekstów kabaretowych. Tego dnia, o godzinie 18, zostanie otwarty również festiwal filmowy Jewish Motifs.

27 kwietnia upłynie pod znakiem warsztatów dla rodzin. Memory Project jest autorskim pomysłem malarki Roz Jacobs oraz producentki Laurie Weisman z Nowego Jorku. Jego idea polega na eksploracji zagadnień pamięci oraz straty za pomocą sztuki. Projekt zrodził się z potrzeby artystki, aby odzyskać to, co zostało zniszczone - życie małego chłopca, Kalmana, który zginął w czasie wojny.

Dzień później odbędzie się debata "Czy Polacy wciąż biednie patrzą na getto? Od moralnego świadectwa do etyki pamięci". Będzie to dyskusja panelowa o stanie polskiej pamięci, o tym, jak Polacy historycznie i dziś odnajdują się w roli świadków Zagłady. Punktem wyjścia do dyskusji będzie esej J. Błońskiego "Biedni Polacy patrzą na getto" (1987), a także historyczne publikacje polskich badaczy Zagłady z ostatniej dekady (B. Engelking, J. Grabowski, J. Gross, J. Tokarska-Bakir, J. Żyndul - przyp. PAP).

12,8 tys. metrów powierzchni

Budynek muzeum znajduje się naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Zaprojektowany został przez fińskiego architekta Rainera Mahlamaekiego.

Prosty z pozoru budynek z fasadą ze szkła i miedzi we wnętrzu rozcięty jest na dwie części wielkim holem głównym o falujących ścianach, który ma symbolizować przejście Izraelitów przez Morze Czerwone.

Muzeum ma 12,8 tys. metrów powierzchni użytkowej, z których jedną trzecią zajmie wystawa główna, a pozostałą część: wystawy czasowe, wielofunkcyjna sala audytoryjna na 450 osób, sale warsztatowe Centrum Edukacyjnego, centrum informacyjne, przestrzeń dla dzieci oraz restauracja i kawiarnia.

Za 160 mln zł

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta pełni nadzór nad realizacją inwestycji, która jest finansowana przez urząd miasta oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt inwestycji to ok. 160 mln złotych.

Otwarcie wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowano na 2014 r. Ekspozycja będzie opowiadała o tysiącletniej historii polskich Żydów. Zajmie ponad 4 tys. m kw., łącznie osiem galerii. Każda z nich będzie poświęcona kolejnym okresom, począwszy od średniowiecza po czasy powojenne.

PAP/bf//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wektor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2013 14:54 ~wektor

  To ja zaproszę Palestyńczyków.

 • Rebe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 21:04 ~Rebe

  Zakochałem się w mezuzie!

 • nick cave

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 20:10 ~nick cave  Xavery~Xavery

  Właśnie to wam takie muzeum jest potrzebne. Wam, którzy wciąż uważacie Żydów za podludzi (chociaż w życiu się do tego nie przyznacie).
  Towarzysz Wiesław byłby z was dumny.
  Polak_polski~Polak_polski


  A skąd?? Uważam Was za ludzi. Tyle, że niewypowiedzianie obłudnych i pazernych.
  Xavery~Xavery


  Czasami na szczęście ten polski antysemityzm potrafi być pocieszny:)

  w przeciwieństwie do niemieckiego...

 • CWP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 19:49 ~CWP

  szary warszawiak~szary warszawiak

  Mamy już w naszym mieście wszystkie potrzebne do “życia” ułatwienia: 6 linii metra, komunikację publiczną na poziomie europejskim (z czystymi i punktualnymi autobusami, których ilość i częstotliwość kursowania właśnie została podwojona), obwodnice, a wszystkie drogi wylotowe z miasta mają po 3 pasy ruchu, szpitale i przychodnie (wszystkie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i oczekujące na pacjentów – oczywiście bez rocznych kolejek), chodniki i ulice z nawierzchniami równymi jak stół, przedszkola i żłobki z liczbą miejsc wystarczającą aby przyjąć wszystkie chętne dzieci.
  Wobec powyższego popieram pomysł wydania 160 mln na muzeum. Muzeum, które w głównej mierze będzie odwiedzane przez Żydów mieszkających poza granicami naszego kraju (posiadających standard życia w swoim kraju na poziomie wymienionym powyżej).
  Jeszcze raz gratuluję wyboru najpotrzebniejszej inwestycji w naszym mieście.

  DOBRE :)

 • Samarytanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 19:41 ~Samarytanin


  Katarzyna~Katarzyna

  Muzeum żydowskie jest obce Polakom i polskiej kulturze.
  Będę to miejsce omijała z daleka i szerokim łukiem.
  Xavery~Xavery


  Czyli do kościoła chrześcijańskiego też nie będziesz chodzić bo tam się przecież czci obcego polskiej kulturze Żyda który notabene oddał życie by odkupić grzechy ludzi niezależnie od narodowości.
  Tego rodzaju wypowiedzi świadczą o tym, że piszący z żadną kulturą niestety nie miał do czynienia. Także z tą polską.

  Legenda o tym Żydzie, który odkupił grzechy świata liczy sobie dwa tysiące lat i aż dziw, że wciąż znajduje posłuchanie u niektórych. Ładna jest, nie przeczę, ale trochę jakby przebrzmiała. Chodzenie do kościoła ( Lub nie ) to nic innego, tylko przyzwyczajenie.

 • giba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 19:40 ~giba

  Moja zgrabna nóżka w tym pekinie nie stanie.

 • Stacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 19:39 ~Stacho

  Awantura w Getcie była zupełnie niepotrzebna. Banda żydowskich wichrzycieli doprowadziła do zrujnowania dużej części miasta. Gdyby nie ta nieodpowiedzialna decyzja efekt byłby taki sam, ale miasto by stało.

 • ja się pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 19:24 ~ja się pytam

  A kiedy coś dla uczczenia pomordowanych Palestyńczyków ???

 • Szabesgoj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 18:56 ~Szabesgoj

  Pod mezuzą nasi starsi bracia czują się jak w domu, za to my trochę mniej.

 • Mieszko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 18:51 ~Mieszko

  III~III

  A ja bym chętnie tam poszła. Po to, żeby zobaczyć na co poszły nasze podatki - na faktyczne muzeum historyczne, czy na jakąś propagandową tubę.
  BTW - czy wiecie, ze w Polsce nie ma porządnego muzeum historii Polski???

  E tam, nie ma ! A jakież to muzeum mieści się w Arsenale ? Masz tam historię Polski od czasów prasłowiańskich do współczesności.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »