Informacje

14.03.2012 06:15 II linia metra

Metro: zdążyć przed 2015

SERWISY:


Temu, że budowa metra jest opóźniona, nikt już nie przeczy. Nikt też jednak nie chce oficjalnie powiedzieć warszawiakom, jak duże jest to spóźnienie. Nieoficjalnie mówi się już nawet o zakończeniu w 2015 roku, ale taka data byłaby katastrofalna i dla wykonawcy, i dla polityków. Najważniejsze dla inwestycji osoby spotykają się dziś w ratuszu, by ustalić: co dalej?

Oficjalnie budowa centralnego odcinka II linii metra ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2013 roku. Potem odbiory techniczne i - wiosną 2014 roku - pierwsi pasażerowie. Formalnie ten harmonogram wciąż obowiązuje - jego zmiana byłaby równoznaczna z początkiem procesu naliczania kar umownych dla wykonawcy. Ten dowodziłby z kolei, że opóźnienia spowodowane są problemami z wydaniem pozwoleń na budowę stacji.

Na razie włosko-turecko-polskie konsorcjum AGP robi jednak co może, by utrzymać terminy. Zainwestowało w czwartą tarczę TBM i zapowiedziało, że stacje Rondo ONZ i - prawdopodobnie - Nowy Świat zbuduje dopiero po przebiciu tuneli, a nie - jak pierwotnie planowano - przed. Ta zmiana ma zapobiec sytuacji, gdy TBM utyka na wiele miesięcy przed budowaną dopiero stacją.

Mimo wszystko, oficjalne terminy wydają się nie do utrzymania. Sama budowa stacji Dworzec Wileński ruszyła z półrocznym poślizgiem. Że będą problemy z jej terminowym oddaniem, przyznał nawet szef AGP. - Nie jestem pewien, czy uda się zakończyć budowę tej stacji w planowanym terminie. Mamy opóźnienie i szukamy rozwiązań technicznych, które pozwoliłyby przyśpieszyć prace - mówił w listopadzie Francesco Scaglione.

Jaki jest jednak stan zaawansowania całej inwestycji?

Budowa na "ścieżce krytycznej"

Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP nie chce udzielić odpowiedzi na to pytanie. Odsyła do Metra Warszawskiego.

- Nie jesteśmy w stanie ocenić tego w procentach - mówi z kolei rzecznik miejskiej spółki Krzysztof Malawko. Ale przyznaje: - Budowa tuneli jest na ścieżce krytycznej. Co - poza kłopotami - oznacza to enigmatyczne sformułowanie, nie wyjaśnia.

Wiadomo za to, że sama zmiana technologii budowy stacji Rondo ONZ i Nowy Świat przetasuje cały harmonogram. By usuwać urobek TBM-u, tunel nie może mieć przerw. To oznacza, że budowa dwóch stacji zacznie się znacznie później albo będzie bardziej skomplikowana. Trzeba będzie je budować, nie rozbierając wydrążonego tunelu. Nie będzie też można ich dokończyć, póki tarcze nie dojadą do stacji Powiśle, gdzie mają zakończyć pracę (jedna z nich ma jeszcze po drodze wydrążyć łącznik z pierwszą linią pod parkiem Świętokrzyskim).

Okazuje się też, że wciąż nie jest gotowy projekt torowiska i podtorza. - Jego przygotowanie zajmie około roku - przyznaje Mieczysław Szczepański, szef firmy Metroprojekt, która właśnie opracowuje dokument.

Dopiero w 2015?

Wygląda jednak na to, że ktoś w końcu będzie musiał policzyć, jak bardzo spóźniona jest cała inwestycja. W środę w ratuszu odbędzie się spotkanie organizacyjne miasta, Metra Warszawskiego i AGP. Z naszych informacji wynika, że pytanie o terminy będzie głównym tematem. Nieoficjalnie osoby zaangażowane w inwestycję mówią nawet o 2015 roku. Dla każdej ze stron ma jednak ogromne znaczenie, by inwestycję udało się zakończyć przed tym terminem.

Tak odległa data oznaczałaby bowiem, że metro stanie się tematem politycznym. W 2014 roku odbędą się wybory samorządowe. Rozgrzebana inwestycja byłaby nie na rękę rządzącej stolicą Platformie Obywatelskiej. Zakończona - byłaby sukcesem, jakim nie mógł się pochwalić żaden poprzednik.

Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent odpowiedzialny za miejskie inwestycje, też nie chce komentować tych niepokojących informacji. - Mam swoje przemyślenia na temat tej sytuacji i przedstawię je na środowym spotkaniu - zapowiada i zastrzega: - Nie chcę, żeby wykonawca dowiadywał się o naszych postanowieniach z mediów.

BUDOWA STACJI RONDO DASZYŃSKIEGO

Wykonawcy też zależy

Informacji o opóźnieniach nie chce też na razie komentować AGP. Na pytanie, czy konsorcjum będzie wnioskować o przesunięcia terminu o półtora roku rzecznik Witczyński odpowiada krótko: - Nic mi na ten temat nie wiadomo.

Wykonawcy, na nieprzekroczeniu tego terminu zależy jednak nie mniej niż miastu. Mniejsza nawet o kary, które może zapłacić za spóźnienie. W perspektywie są jednak przetargi na kolejne odcinki metra. AGP powinno być w nich faworytem, bo ma już na miejscu sprzęt i będzie mogło zaproponować niższą cenę. Konsorcjum nie ma więc żadnego interesu w tym, by teraz zaogniać sytuację i powinno zrobić wszystko, by utrzymać termin wygodny dla miasta.

Unia nas rozliczy

Gdyby budowa faktycznie przedłużyła się jednak do 2015, Warszawa stanęłaby przed jeszcze jednym problemem. - Ta inwestycja musi skończyć się w 2014 roku, żeby do 2015 rozliczyć się z unijnej dotacji - przypomina Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych TOR.

Na budowę metra i zakup taboru ratusz otrzymał z UE prawie 3 mld zł. Teoretycznie brak rozliczenia w terminie może nawet konieczność zwrotu pieniędzy. Na szczęście, zdaniem Furgalskiego ten czarny scenariusz jest mało prawdopodobny.

BUDOWA STACJI METRO STADION


Maciej Czerski, Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • uvyaysdvci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 09:58 ~uvyaysdvci

  Ja po budowie kolektora do Czajki mam tylko zniszczony (był nowy) asfalt na Modlińskiej. Dlaczego po zerwaniu i zniszczeniu kawałka asfaltu, wykonawca nie jest zmuszony do naprawy do stanu z przed ingerencji. Zawsze jest jakaś dziura, albo asfal jest zapadnięty. Powinno być tak równo jak przed.

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 07:28 ~adam

  wiadomo 2015r. trzeba budowe troche przedłużyć aby mieć argumenty dla lemingów w kampanii wybroczej.

 • errer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 07:27 ~errer

  to są jaja, hahaha nieźle wszędzie jakieś nieporadne budowy. Matko czy nie mozna zrobić czego w terminie - mam tylko nadzieje, że to metro nie będzie budowane tak długo jak dźwigowa :) pozdrowienia dla rządzących Warszawą

 • remo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 19:50 ~remo

  15:44 ~kajka , jak tam twoja sławojka?

 • lysol30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 18:20 ~lysol30

  2015... hmmm... czy to nie wtedy maja być wybory?

 • WARSZAWIAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 18:13 ~WARSZAWIAK

  Banda buraków nieudolnych po korespondencyjno - internetowych studiach.... SZLAG MNIE TRAFIA !!!

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 18:09 ~Nick

  Bylybu zdążyli przd upływem pierwszej połowie 21 wieku i będzie gites

 • aldona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 16:53 ~aldona

  O co ten krzyk?? Wracajcie na ojcowiznę. Świeże powietrze, brak korków, słoików nie potrzeba targać.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 16:48 ~olo

  Najlepszy prezydent Warszawy i Polski LK planował zakończyć budowę Mostu Północnego w roku 2007. W ciągu czterech lat pisowskiej kadencji nie tylko nie zaczęto budowy ale nawet nie wykupiono połowy gduntów i nie zawarto umowy z wykonawcą.

 • pablosox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 16:23 ~pablosox

  HGW Tusk i cała ekipa Po won z polski bo robicie wstyd.Boze mieszkam w centrum i metro budowac maja zamiar do 2015 ludzie swietokrzyska jest zamknieta a to jedna z głownych ulic Warszawy.Nic w Polsce nie moze byc w terminie i obawiam sie ze otwarcie metra bedzie na rok 2025 bo wszysko u nas sie slimaczy.Wstyd dla HGW ze tak umiliła zycie ludziom.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »