Informacje

12.01.2016 06:34 Mieszkańcy blokują budowę tymczasowego targowiska

Metro wyrzuci bazar Trocka.
Co z kupcami? "Sytuacja krytyczna"

SERWISY:


Bez umów najmu i z niepewnością o przyszłość - tak kupcy z bazarku przy Trockiej na Targówku zaczęli nowy rok. Teren obecnego targowiska zajmie wykonawca II linii metra, dlatego muszą się przenieść. – Nie mamy gdzie, mogą nas wyrzucić w każdej chwili – alarmują kupcy. Budowę tymczasowego targowiska wstrzymały protesty okolicznych mieszkańców. Wiceprezydent Warszawy przyznaje, że to "sytuacja krytyczna".

Ponad 20 lat historii, 150 pawilonów i kilkaset zatrudnionych osób – bazarek przy ul. Trockiej jest

jednym za najpopularniejszych w tej części Warszawy. Za kilka miesięcy stanie się terenem budowy kolejnego odcinka II linii metra. Kupcy będą mogli wrócić tam dopiero po wybudowaniu stacji Trocka, czyli prawdopodobnie w 2019 roku.

- Tak długo, jak nie zostanie wbita łopata pod budowę stacji metra, handel przy Trockiej zostaje. Wykonawca wejdzie na teren w terminie 3-4 miesięcy od podpisania kontraktu. Nie potrafimy jednak powiedzieć, kiedy konkretnie to nastąpi. Do tego czasu kupcy mogą prowadzić działalność w cyklu bezumownym i z dotychczasowymi stawkami – te słowa wiceprezydenta Michała Olszewskiego muszą na razie wystarczyć kupcom z targowiska, którzy o swoją przyszłość drżą od kilkunastu miesięcy.

31 grudnia 2015 roku kupcom wygasły umowy na dzierżawę terenu przy Trockiej. W poniedziałek wieczorem spotkali się oni z przedstawicielami ratusza i Targówka, by rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące losów bazarku. Ze spotkania wychodzili jednak rozczarowani. Oczekiwali konkretów, a tych niestety zabrakło.

Tymczasowe targowisko, którego nie ma

Zgodnie z ustaleniami urzędników, na czas budowy metra, kupcy mają się przenieść na tymczasowe targowisko przy ul. Fantazyjnej. Tu jednak pojawia się problem, bo nowy bazarek powinien być gotowy do końca grudnia ubiegłego roku. Inwestycję wstrzymały jednak protesty mieszkańców z ul. Fantazyjnej, którzy złożyli do Samorządowego Kolegium Odwoławczego 36 odwołań. Obawiają się oni uciążliwego sąsiedztwa targowiska i zakorkowania lokalnych uliczek.
- Dziś  nie jestem w stanie udzielić żadnej odpowiedzi, kiedy powstanie targowisko zastępcze, ponieważ nie wiem, kiedy zapadnie wyrok SKO. Mogę tylko zapewnić, że zaapelowałem do sędziów o jak najszybsze zapoznanie się z dokumentami – powiedział w czasie spotkania Olszewski.

"Inwestycja źle prowadzona"

Ta wypowiedź spowodowała jednak lawinę pytań ze strony kupców. – Jeśli SKO odrzuci protest, to mieszkańcy pójdą do sądu, a my dalej zostajemy z niczym. Sprawa może się bowiem ciągnąć jeszcze miesiącami. Gdzie w tym czasie mamy pracować? – pytała pani Ewa, która na bazarku pracuje od kilkunastu lat. - 16 grudnia złożono odwołanie, a przecież bazarek miał być gotowy do końca grudnia. Wyraźnie widać, ta inwestycja była źle prowadzona – argumentował z kolei radny Marcin Skłodowski.

Obecny na spotkaniu burmistrz Targówka Sławomir Antonik odpierał zarzuty dotyczące opieszałości władz dzielnicy. Jak zaznaczył, w grudniu przedstawiono siódmą z kolei koncepcję tymczasowego bazarku przy Fantazyjnej. – Rozmowy z kupcami i mieszkańcami toczą się od trzech lat. Pierwsza koncepcja była gotowa na początku kwietnia. Chcieliśmy wypracować układ jak najmniej konfliktogenny na linii kupcy, klienci i mieszkańcy przy Fantazyjnej – wyjaśnił i dodał: - To prawda, że ścigamy się z czasem, ale deadlinem jest dla nas dzień podpisania umowy z wykonawcą metra, a ten jeszcze nie nastąpił. Jest szansa, żebyśmy to spięli, na przygotowanie bazarku potrzebujemy około 4 miesięcy – zapewnił. Jednak odpowiedź na pytanie, co stanie się z kupcami, jeśli do czasu rozpoczęcia budowy II linii metra nie uda się wybudować targowiska przy Fantazyjnej, nie padła.

"Nie ma czasu na dyskusję"

Powagi problemu nie ukrywał za to wiceprezydent Olszewski. - Sytuacja jest krytyczna. Nie ma już czasu na dyskusję o lokalizacjach innych niż Fantazyjna, bo oznaczałoby to rozpoczęcie wszystkich procedur od nowa i kolejne miesiące opóźnień – powiedział. Jak dodał, liczy na kompromis ze strony mieszkańców Fantazyjnej. - Być może jestem zbyt naiwny, ale chciałbym, aby osoby, które złożyły odwołania posłuchały rozsądnych argumentów i być może wycofały swoje wnioski – zaapelował.

Reakcja obecnych na sali mieszkańców z ul. Fantazyjnej pokazała jednak, że taki scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny. – To jest bardzo zła lokalizacja, narusza spokój mieszkańców. Nie daje szansy na prowadzenie normalnego handlu. Ta ulica będzie stale zakorkowana. My również mamy prawo odwoływać się do sądu – zapowiedziała Maria Kuczkolska, mieszkanka osiedla Fantazyjna.

Zapowiadają protest

Z kolei kupcy podkreślali, że nie chcą z nikim walczyć, ale jeśli sytuacja ich do tego zmusi, nie wykluczają protestu. - My nie chcemy wojny, chcemy zrozumienia. Zostaliśmy na lodzie. Bez umów, bez tymczasowego targowiska. Wykonawca metra może nas wyrzucić w każdej chwili – podsumowała spotkanie jedna z przedstawicielek kupców.

Justyna Koszewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gpz500

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2016 08:51 ~gpz500

  targówek~targówek

  chyba się nie rozumiemy.czy płacąc 1000 zł czynszu za 12 m budki to jest nic...przez te 20 lat nawet nie wyrównali nam chodników.mimo wszystko życzę ci stałej pracy żebyś nigdy nie był w takiej sytuacji jak my.


  Może i się nie rozumiemy. Może ja trochę zapędziłem się w ocenach.
  Wolę, aby każdy miał pracę, aby nikt nie był zdany na zasiłki i mógł żyć godnie.
  Spójrz jednak na to chłodnym okiem - jak to misjece wygląda, jak pachnie, jak czują się tam klienci, a jak okoliczni mieszkańcy. Spróbuj...

  A 1000 zł - prąd (czy płacicie osobno za energię?), wywóz góry niesegregowanych śmieci, sprzątanie pozostawionego bałaganu - ile to kosztuje?
  A co roboiliście przez te lata, aby było lepiej? Bo chyba przyznasz, że lepiej być mogło, a z pewnością powinno było być.
  Mamy XXI wiek, a bazar wygląda jak sprzed 150 lat.

 • targówek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 17:58 ~targówek

  chyba się nie rozumiemy.czy płacąc 1000 zł czynszu za 12 m budki to jest nic...przez te 20 lat nawet nie wyrównali nam chodników.mimo wszystko życzę ci stałej pracy żebyś nigdy nie był w takiej sytuacji jak my.

 • gpz500

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 11:12 ~gpz500

  targówek~targówek

  kto mając umowę na rok będzie inwestował swoje pieniądze a jeśli chodzi o drogę dojazdową i parkingi to wszystko zależy od władz dzielnicy,które nigdy nam nie pomagały.nikt nie myśli o miejscach pracy.


  Pewnie! Nic nie dać, a brać od "miasta"! A "miasto" nie wydaje pieniędzy mieszkańców?
  O jakiej inwestycji piszesz? Drobne pieniądze pomnożone przez setki bud i budek dają konkretną kwotę, za którą dziury można było połatać. Ale po co?
  A po to, żeby teraz móc zwacać się do klientów o wsparcie! Trzeb było myśleć i dawać coś od siebie przez lata...

 • targówek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 10:01 ~targówek

  kto mając umowę na rok będzie inwestował swoje pieniądze a jeśli chodzi o drogę dojazdową i parkingi to wszystko zależy od władz dzielnicy,które nigdy nam nie pomagały.nikt nie myśli o miejscach pracy.

 • gpz500

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 09:43 ~gpz500

  Targówek~Targówek

  dlaczego polski handel musi mieć zawsze pod górke .Zobaczcie jak powstają Biedronki, albo aldi przy Radzymińskiej,czy tam protestowano.Jeślim nie chcecie nam pomóc to nie przeszkadzajcie.


  Handlarze przez lata olewali swoich klientów:
  - nie dbali o to, co sprzedawali, 95% i_d_e_n_t_y_c_z_n_y_ch towarów można było kupić w supermarketach taniej
  - nie dbali o wygląd swojego miejsca pracy, budowali budy i daszki z byleczego, bylejak, a często i niebezpiecznie - blachy i szmaty imitujące zadaszenia latały podczas wichury, a mi zdrzyło się uderzyć głową w ostre krawędzie mimo, że mam tylko 185 cm wzrostu
  - parkowaliśmy bylegdzie, w błocie lub kurzu
  - droga prowadząca do tego grajdołu z Zacisza to istny odcinek specjalny do testowania zawieszenia
  - wciskali towar przeterminowany udając zdziwienie (baba z nabiałowego obok stoiska zoologicznego)
  - wylewali nieczystości tam, gdzie im się to podobało
  - nic nie robli, aby przybyło miejsc parkingowych
  itd, itd

  A teraz oczekują od kupujących wsparcia a od okolicznych mieszkańców zgody na zrobienie nowego syfu na końcu ulicy Fantazyjnej? NIGDY!!!

 • Targówek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2016 22:49 ~Targówek

  dlaczego polski handel musi mieć zawsze pod górke .Zobaczcie jak powstają Biedronki, albo aldi przy Radzymińskiej,czy tam protestowano.Jeślim nie chcecie nam pomóc to nie przeszkadzajcie.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2016 20:55 ~mieszkaniec

  To już lepiej jak na Fantazyjnej zrobili by stację metra. Trocka.... z dala od radzymińskiej i wszystkich autobusów. Co za baran wymyślił tą lokalizację?

 • Z FANTAZYJNEJ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2016 11:41 ~Z FANTAZYJNEJ

  Już nie mogę się doczekać, kiedy powstanie bazarek na Fantazyjnej. Mieszkam na tej ulicy i cieszę się, że będę miał blisko taki Pasaż handlowy. Dość biedronek i lidlow.

 • z Askenazego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2016 06:55 ~z Askenazego

  Nie będzie bazaru to i szczury się wyniosą. Teraz to prawdziwy koszmar.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 07:29 ~mieszkaniec

  Bardzo dobrze nareszcie nasze osiedle bedzie spokojne a nie jak dotychczas auta zaparkowane wszędzie gdzie jest to możliwe. Najgorsze to weekendy i okresy przedświąteczne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »