Informacje

07.12.2010 18:48 Izba odwoławcza o decyzji metra

"Metro powinno jeszcze raz odrzucić ofertę spółki CAF"

SERWISY:

Metro Warszawskie, wykonując orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie przetargu na 210 wagonów podziemnej kolejki, powinno ponownie rozpatrzyć wszystkie oferty - powiedziała PAP rzeczniczka Izby Agnieszka Trojanowska. Metro nie wzięło jednak pod uwagę oferty CAF.

Pytany o powody takiej decyzji rzecznik Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko powiedział, że jej podstawą była decyzja KIO, która orzekła, że została ona prawidłowo odrzucona. Ofertę tej firmy metro wykluczyło już w październiku, gdy po raz pierwszy oceniało oferty złożone w przetargu. Jednocześnie wykluczyło wówczas CAF z dalszego postępowania przetargowego.

W październiku metro zdecydowało, że najkorzystniejsza ofertę złożyło konsorcjum Siemensa i Newagu. Od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej odwołali się dwaj pozostali oferenci - hiszpańska spółka CAF oraz konsorcjum Skody i Wagonmaszu.

Prawidłowe wykluczenie

Te odwołania KIO uznała w połowie listopada i nakazała Metru Warszawskiemu ponowną ocenę ofert. W uzasadnieniu orzeczenia podkreślono, że odwołujący się nie mieli pełnego wglądu w treść oferty złożonej przez Siemensa - klauzulą tajności opatrzone były w niej m.in. informacje dotyczące mocy silnika w wagonach tego producenta.

Jednocześnie KIO uznała, że metro prawidłowo odrzuciło ofertę CAF i wykluczyło tę firmę z postępowania przetargowego. Powodem było m.in. niewniesienie przez tę spółkę wadium i nieuprawnione dokonanie zmian w treści oferty.

Ponowny wybór

W poniedziałek Metro Warszawskie poinformowało, że dokonało ponownej oceny ofert i wyboru najkorzystniejszej z nich. Ponownie zwyciężyło konsorcjum Siemensa i Newagu, którego oferta uzyskała maksymalną liczbę 100 punktów. Powtórnej ocenie MW poddało też ofertę Skody i Wagonmaszu - ta uzyskała w sumie 83,80 punktów. W obu przypadkach punkty przyznane w poszczególnych kategoriach były identyczne, jak w pierwszym postępowaniu.

Rzeczniczka KIO Agnieszka Trojanowska powiedziała PAP, że zgodnie z orzeczeniem Izby MW powinno jednak ponownie zbadać wszystkie złożone oferty i ponownie wykluczyć CAF z przetargu, bo do tej czynności Izba nie zgłosiła zastrzeżeń. Jak dodała, sytuację tę Izba oceni, jeśli ponowiona zostanie procedura odwoławcza.

Odwołanie możliwe

Dariusz Gomółka z CAF powiedział we wtorek PAP, że decyzję w sprawie dalszych kroków CAF podejmą prawnicy firmy. Kolejne odwołanie od decyzji komisji przetargowej MW jest możliwe - zaznaczył.

Malawko zapewnił, że decyzja oferentów o złożeniu kolejnych odwołań nie będzie dla Metra Warszawskiego zaskoczeniem. - Taką możliwość daje prawo zamówień publicznych. Ze względu na skalę przetargu, z góry zakładaliśmy, że oferenci będą z tej drogi korzystać, przez co podpisanie umowy ze zwycięzcą przetargu nastąpi dopiero pod koniec pierwszego kwartału 2011 r. - powiedział.

Zgodnie z prawem, spółki, których oferty nie zostały wybrane w przetargu, mogą odwołać się od decyzji MW do prezesa KIO w ciągu 10 dni.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • el

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2010 10:19 ~el

  Serwis akurat był jedną z czei punktowanych podczas przetargu - zapoznaj się z tematem mądralo. A ja się cieszę , że wygrał Siemens poniewa jest jako jedyny jest w konsorcjum z polską firmą

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2010 06:34 ~nik

  Pewnie nikt z Metra nie zadal pytania ile pieniazkow bedzie bral siemens za serwisowanie tego czegos. Albo ktos dostaf fajna wycieczke do cieplych krajow dla calej rodziny...

 • robot nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 21:05 ~robot nik

  Czyli prototyp jak tramwajowy Swing. Dotrze się wożąc ludzi...

 • LeL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 20:50 ~LeL

  Jezu, wygrali do tego wypełnili punkty postawione przez metro to niech dadzą nam te wagoniki. Znów przez głupie protesty na Euro będziemy jeździli ruskimi starociami -.-

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 20:30 ~ktoś

  ~;;;; Masz rację... dziwne jest, że nagle wygrywa konsorcjum, w którym jest były kierownik z MW. Z tego co wiem to uciekł z MW po aferze na temat korupcji przy zakupie Alstom'ów. Powinien ktoś się temu dokładniej przyjrzeć.

 • kebe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 20:19 ~kebe

  @all To nie jest tak, że nie wpłacili wogóle. Zrobili to w formie nieuznawanej przez Metro Warszawskie.

 • all

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 19:58 ~all

  DZIWNE że firma która nie wpłaca wadium wogóle ma coś do gadania...

 • ;;;;

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 19:42 ~;;;;

  Wygrała firma która zaprosiła Prezesa MW na wycieczkę do siebie. A w grupie ludzi oferenta wygranej oferty był BYŁY kierownik z MW

 • wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 19:18 ~wojtek

  DZIWNE ze wygrywa oferujaca prototypowe wagony o wysokiej cenie. Kto zagwarantuje o ich jakosci i bezpieczenstwie. Komu na tym zalezy ????? COS tu CUCHNIE jak cholera.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »