Informacje

21.05.2019 11:42 na pierwszej linii

Metro ogłosiło przetarg
na projekt brakujących stacji

SERWISY:

Wraca temat budowy brakujących stacji pierwszej linii metra: Plac Konstytucji oraz Muranów. I nie chodzi o kolejną dyskusję. Jak informuje portal transport-publiczny.pl spółka ogłosiła właśnie przetarg na przygotowanie projektów budowlanych tych przystanków.

Stacja Plac Konstytucji miałaby powstać między Politechniką a Centrum oraz a Muranowa - pomiędzy Ratuszem-Arsenałem a Dworcem Gdańskim. Przystanki były planowane od początku, ale później zrezygnowano z ich budowy z powodów finansowych. Przez to na centralnym odcinku metra odległości między stacjami są duże, często większe niż na peryferyjnych odcinkach.

Tymczasem, jak podał transport-publiczny.pl, metro ogłosiła przetarg na wykonanie prac przedprojektowych oraz projektu budowlanego dla budowy tych dwóch stacji wraz z przebudową infrastruktury towarzyszącej. Stacja Plac Konstytucji miałaby powstać w ciągu Marszałkowskiej na odcinku od pl. Konstytucji do Wilczej. Stacja Muranów zaś przewidziana jest w ciągu ul. Andersa, od skrzyżowania z Anielewicza do skrzyżowania ze Stawki.

Jak czytamy na portalu, termin składania ofert mija 24 czerwca. O wyborze zdecydują cena (60 proc.) oraz doświadczenie projektantów (40 proc.). Zamówienie ma zostać zrealizowane do końca 2026 roku. Jak zastrzega transport-publiczny.pl, zamawiający nie opublikował jeszcze dokumentacji przetargowej, ale ogłoszenie trafiło już do dziennika urzędowego UE.

Pomysł nie jest nowy

Dwie dodatkowe stacje pierwszej linii metra znalazły się na komunikacyjnej mapie wyborczej Rafała Trzaskowskiego. Wówczas to koszt budowy stacji placu Konstytucji szacowano na około 146 milionów złotych, a Muranów - około 116 milionów złotych.

O brakujących stacjach mówi się od lat, ale 2014 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz, ówczesna prezydent stolicy, stwierdziła, że nie zostaną wybudowane. - Według mojej wiedzy nie będą już uzupełniane, ponieważ odległość [między stacjami - przyp. red] jest w normie, czyli 900 metrów do kilometra (w istocie jest to około półtora kilometra - red.). To są standardowe odległości. Są takie miasta, gdzie stacje są co pół kilometra, ale to są stacje wcześniej budowane - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Konieczność ich budowy nie wynikała także z analiz dra Andrzej Brzezińskiego z firmy Transeko, która na zlecenie ratusza opracowuje długoletnie plany rozwoju komunikacji w stolicy. O tym, że nie widzi potrzeby ich budowy mówił m.in. podczas Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu kilka miesięcy temu.

b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JWP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 05:42 ~JWP

  Te dwie stacje to jakaś paranoja... Jak jeszcze rozumiem tą trzecią nitkę, to Muranów i Plac Konstytucji jest idiotycznym pomysłem. Tak jak napisali przedmówcy - "na stacji Świętokrzyska pociąg stoi nawet kilka minut, bo poprzedni nie odjechał jeszcze ze stacji Ratusz Arsenał". Zamiast wciskać stacje między istniejące niepotrzebnie zagęszczając linię, powinni pomyśleć np o Białołęce? Pociągnąć M2 do PKP Żerań? Dzielnica na której co dzień są stawiane nowe osiedla i domy...

 • Janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 15:28 ~Janusz

  trzeba zamknąć będzie metro na ponad rok, bo Pan Ładny sobie wymyślił dwie CAŁKOWICIE ZBĘDNE stacje metra, później będzie mówił naokoło, że metro buduje, paranoja.
  To wasza wina pełowcy, tylko i wyłącznie.

 • o2o

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 14:46 ~o2o


  waw~waw

  Te stacje mają sens tylki jeśli stacje Ratusz i Centrum zostałyby wybudowane według pierwotnych założeń. Niestety Ratusz został przesunięty na północ, centrum na północny wschód celem pseudooszczędności. Teraz przez lata, miliony pasażerów mają utrudnione życie. Tak rządziła miastem postkomuna.
  kciN~kciN

  Może przesunięcie Ratusza to kolejny krok, po zbudowaniu Muranowa. Ale Centrum? Przesunięte na południe byłoby jeszcze bliżej Wilczej. Chodzi chyba o to, żeby Politechnikę przesunąć na południe?

  Chodzi o to, że Ratusz przesunięto pod Al. Solidarności, a miał być na placu, natomiast Centrum przesunięto do narożnika (miała być na wys. Złotej) i dołożono stację Świętokrzyska.

 • o2o

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 14:42 ~o2o


  ckd~ckd

  Poniżej 1km to nie jest optymalna odległość między stacjami. Później są takie kuriozalne sytuacje, że można wybiec z metra na stacji Centrum, przebiec Marszałkowską i zdążyć wsiąść na Świętokrzyskiej.
  kciN~kciN

  Chciałbym to zobaczyć. Nawet po zmianie reguł wypuszczania pociągów ze stacji ten odcinek jest taki krótki, że zawsze przejeżdża się go pioruńcem.

  Tak. A później na stacji Świętokrzyska pociąg stoi nawet kilka minut, bo poprzedni nie odjechał jeszcze ze stacji Ratusz Arsenał.

 • loki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 14:37 ~loki

  Twoje Zdrowie~Twoje Zdrowie

  A kiedy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wokół PKiN? tak pytam bo czas leci...

  Przecież jest.

 • Rocco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 14:00 ~Rocco

  wawat~wawat

  PO CO ??????????????


  Po to, by centrum miasta stało się na powrót dobrym miejscem do życia. By zatrzymać generujący niebotyczne koszty społeczne urban sprawl.

 • ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 11:49 ~ona
  gość~gość

  Zupełnie zbędne stacje, które dodatkowo wydłużą czas podróży wszystkim pasażerom. Raczej należałoby zastanowić się nad sensem istnienia niektórych mało popularnych, a gęsto rozmieszczonych stacji peryferyjnych i być może je zamknąć.

  Szkoda, że TVN Warszawa nie zapytał się ile minut stracą miesięcznie pasażerowie metra przez tą inwestycje.
  Łapać trola~Łapać trola


  Policz ile nerwów stracili ludzie przez ostatnie lata rządu PiS trolu!
  tg3179~tg3179


  500 plus nerwów!
  kkkkkk~kkkkkk

  A niby czemu ktoś miałby tracić nerwy za PiS? Chyba złodzieje tylko i Ci co okradali kraj;)


  po z PISem wyjeżdżasz skoro już od kilku ładnych lat Warszawą rządzi PO

 • Jarek i Kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 11:19 ~Jarek i Kot

  Pan Ładny i jego pomysły.....

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 10:18 ~AdUrbem

  Lepiej wydać te kase na drogi albo na kolejne linie metra. Czy czaskoski myśli że dwie stacje bez których sie wszyscy obywają nazwie kolejną linią metra?

 • konstytucja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 09:44 ~konstytucja

  Ile czasu będzie wstrzymany ruch pociągów metra i zamknięte będą ulice na powierzchni? Na wybudowanie tego dziadowskiego łącznika na świetokrzyskiej ruch zatrzymali na 2 miesiące, to teraz ze 2 lata będą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »