Informacje

29.06.2011 08:30 Budowa II linii

Metro odkryje historię miasta

SERWISY:

Tunele forteczne, pociski moździerzowe a może stary kolektor Lindleya? Co mogą znaleźć na placu budowy budowniczowie II linii metra? Doświadczenia z drążenia pierwszej pokazują, że możliwości są całkiem spore.

Budowa centralnego odcinka II linii metra przeora centrum miasta. Z ziemi, którą trzeba bedzie wywieźc z placu budowy można by usypać niemal drugą piramidę Cheopsa. Odwołania do historii nie jest przypadkowe, również budowniczowie podziemnej kolejki, spółka AGP, będą musieli się z nią liczyć. Choć inwestycja dopiero się rozkręca już widać, że historia miasta daje o sobie znać. Fundamenty starej fabryki na placu budowy stacji Rondo Daszyńskiego, na które natknęli się robotnicy, nie były uwzględnione w miejskich planach i na kilkanaście dni wstrzymały prace. Również odkrycie pozostałości po II wojnie światowej było tylko kwestią czasu. Na początku czerwca budowniczowie natrafili na pocisk moździerzowy na placu budowy stacji Powiśle. - Liczymy się z takimi znaleziskami - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik AGP.

Podobnie było w czasie budowy I linii.

Tunel do Cytadeli

Podczas budowy tunelu łączącego stację Dworzec Gdański z pl. Wilsona, pod placem Inwalidów budowniczowie natrafili na ceglaną konstrukcję. Okazało się, że jest to nie ujęty w planach fragment kolektora burzowego.

Niewykluczone, że pełnił też funkcję odwodnienia dla położonego wyżej tunelu komunikacyjnego łączącego Cytadelę Warszawską z nieistniejącym już fortem Georgija, który stał w rejonie dzisiejszego pl. Inwalidów. O jego istnieniu przed budową metra też mało kto wiedział. Tarcza drążąca I linię metra przeszłą pod tunelem, jednak częściowo trzeba było przebudować ceglany przewód kanalizacyjny kolidujący z trasą metra.

Kanalizacja Lindleya

Żoliborz był dla budowniczych I linii problematyczny również ze względu na znany XIX wieczny kanał zaprojektowany jeszcze przez Williama Lindleya. Podczas II Wojny Światowej przemieszczali się nim powstańcy ze Śródmieścia na Żoliborz. Tunele metra przechodziły pod nim, jednak na czas budowy został on wyłączony z użycia.

Kocie łby

Ciekawym znaleziskiem były kocie łby na ul. Słowackiego. Podczas budowy stacji pl. Wilsona pod asfaltem odkryto przedwojenną nawierzchnią ulicy.

Było też wiele śladów późniejszej historii. W czasie budowy odkrywano liczne pozostałości po walkach z okresu II wojny. Bardzo prawdopodobne, że przy budowie centralnego odcinka II linii w ścisłym centrum centrum i na Powiślu, gdzie toczyły się ciężkie walki w trakcie Powstania Warszawskiego, też się pojawią.

– Istnieje takie ryzyko w trakcie budowy stacji, bo musimy przekopać się przez wszystkie warstwy gruntu. Szczególnie w centrum, przy stacji Nowy świat, czy np. przy stacji Metro Centrum, gdzie będzie budowana komora do wyciągania tarczy. Jednak przy drążeniu tuneli, które idą kilkanaście metrów pod ziemią nie spodziewamy się takich trudności – zastrzega Mateusz Wilczyński, rzecznik spółki AGP.

Bardziej boją się głazów

Centralny odcinek II linii jest położony niżej od I linii. Najniżej położona stacja: Nowy Świat, znajdzie się prawie 30 metrów pod ziemią, a stropy tuneli będą w tym rejonie położone na głębokości prawie 20 metrów. Dlatego przy drążeniu samych tuneli budowniczowie bardziej od ruin czy niewybuchów obawiają się np. głazów narzutowych. Mogą one spowodować spowolnienie pracy tarcz TBM, gdyż do wiercenia w skale tarcze muszą zostać wyposażone w specjalne elementy skrawające.

Maciej Czerski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2011 08:43 CityCenter

  Dlatego warto być varsavianistą..

 • mlody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 21:03 ~mlody

  Po za tym lubie Warszawe chociaz jestem z Poznania ,korki jak wszędzie , cieszy mnie to że warszawa w koncu sie rozwija tak jak powinna , bo to w końcu nasza stolica i czy chcemy czy nie musi być ładna ,mam tylko nadzieje że jeszcze z centralnym coś zrobą bo nie ma się czym chwalić

 • młody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 20:52 ~młody

  Jacy wy ludzie jesteście prości, tylko pieniadze się dla was liczą, co wy tu wypisujecie ,cieszcie się z tej drugiej lini metra a nie myślcie jak jeszcze na niej zarobić, żal poprostu żal

 • Militaria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 19:20 ~Militaria

  Ta Lufa to brakujący element mojego Tygrysa pojdzie na zlom czy mozna kupic?

 • odkrywca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 00:34 ~odkrywca

  to właśnie jest najgorsze, jak coś znajdziesz musisz to zgłosić, fachowiec wyceni wartość znaleziska, dadza jakieś 10% od znaleźnego a od kwoty którą się dostanie nalezy odprowadzic podatek, ech nic tylko skakać z roadości jak przy wykopkach znajdzie się coś naprawdę wartościowego - nie zgłosisz wsadzą cię do paki, zgłosisz wydymają na kase...

  a co jesli znajdzie się coś wartosciowego (historycznie i finasowo zarazem) na swoich włościach, czy to należy do mnie, skoro znalezałem to na swojej ziemi?

  mniejsza z tym... jestem z warszawy mieszkam tu od zawsze, dla mnie to juz będzie 29 (dziadkowie sprowadzili się tu po wojnie, rodzice mieszkaja całe życie, a ja się urodziłem), ale wstydze się za tych wszystkich pseudowarszawiaków, co na przyjezdnych wrzucają...ech szkoda strzępić na to języka

  a tak w ogóle to niektórzy z was warszawiacy to totalne buraki i głąby - LLU to powiat Łukowski, sam lublin to LU i jest miastem na prawach powiatu, jak wam nie pasuje towarzystko z lubelskiego to się z wawki wyprowadźcie

 • MeloMan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 21:16 ~MeloMan

  ~B he he a co do poprzedniego wpisu to podobno nierobom w budkach do 3,00 zeszło. Jeszcze kilka takich 'podwyżek' i u nas Japonia z Irlandią się do kupy zejdą i będziemy mieli okolice Morza Śródziemnego. Przynajmniej Bałtyk będzie cieplejszy a Wisła trochę żyznego mułu przyniesie z Kazimierza...

 • FN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 20:51 ~FN

  Znowu zdjęcia robione tosterem.

 • B

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 20:48 ~B

  ~MeloMan - Boimy się że wykopią więcej buraków...

 • MeloMan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 19:44 ~MeloMan

  Znowu te idiotyczne wpisy. Co ma pocisk moździerzowy na trasie drugiej linii metra z mieszkańcem podlubelskiej wsi, który przyjechał pracować do W-wy? Ogarnijcie się ludzie! To nie artykuł o korkach na wylotówkach przed weekendem...

 • Warszawiak od pokoleń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 19:18 ~Warszawiak…

  Buroki ze wsi do słoika i na przesyłkę !!!!!!!!!!!!!!! Pomieszkają w wawie ,jadą w Polskę i psują opinię podając się za rdzennych mieszkańców naszego pięknego miasta...Piep wieś

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »