Informacje

05.02.2013 16:04 "trwają analizy, czy może jeździć dłużej"

Metro nocą do czerwca

SERWISY:

Metro nocą zostaje. Na razie do czerwca – informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Wciąż trwają analizy, które mają wykazać, czy metro może kursować nocą na stałe.

"Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, wsłuchując się w głos mieszkańców korzystających z podziemnej kolejki w nocy, zdecydowała, że metro – do końca czerwca – będzie kursowało w weekendy tak jak obecnie, czyli do ok. godz. 3.00" – poinformował we wtorek Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Urzędnicy zapewniają, że wciąż prowadzą analizy dotyczące kosztów funkcjonowania całej komunikacji miejskiej i oszczędności ( w grudniu ubiegłego roku radni miasta zdecydowali, że w 2013 roku na ten cel przeznaczone zostanie o 190 mln zł mniej, niż zakładał pierwotny projekt budżet).

- Wyniki analiz będą miały wpływ m.in. na decyzję, czy nocne kursy metra będą mogły zostać utrzymane na stałe – zaznacza Krajnow. - Przyszpuczalnie możemy się ich spodziewać do końca pierwszego kwartału tego roku - dodaje.

Szukali oszczędności

4 stycznia ZTM zapowiedział, że po 10 lutego wagoniki metra przestaną kursować nocą w weekendy. Urzędnicy tłumaczyli, że w ten sposób udałoby się zaoszczędzić ok. 300 tys. zł miesięcznie.

- Nocne kursy nie cieszą się aż tak dużym zainteresowaniem pasażerów. W noce z piątku na sobotę ze wszystkich stacji łącznie korzysta średnio ok. 10 tys. osób. Dla porównania, w ciągu dnia tylko przez stację Centrum "przewija się" ok. 80 tys. osób - przekonywał wówczas Krajnow.

Także sama prezydent miasta przekonywała, że nocne kursy metra to luksus:

Plany urzędników wywołały protesty wśród mieszkańców. Zrzutkę na kursowanie metra nocą zaproponował też władzom dzielnic, przez które I nitka przechodzi, burmistrz dzielnicy Ursynów.

W połowie stycznia, podczas prezentacji nowych wagonów metra, prezydent Warszawy poinformowałą, że zwróciła się z prośbą do ZTM o przeanalizowanie jeszcze raz pomysłu likwidacji nocnych kursów metra. Pojawił się wówczas pomysł, by utrzymać nocne kursy do godz. 1.30.

Metro nocą

Teraz w piątki i soboty metro kursuje dłużej niż w pozostałe dni. Ostatni kurs w stronę Młocin odbywa się o godz. 2.30, a o 2.45 odjeżdża ostatni pociąg w stronę Kabat.

Po północy składy jeżdżą co 15 minut.

ran//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • decym92

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 21:14 ~decym92

  a nie można zostawić kursów metra do 3 lub przestawić na całą dobę, z tą różnicą że między 2 a 5:30 byłyby odjazdy co np. 45minut? albo co godzinę? to z jakiegoś powodu nierealne?

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2013 21:19 ~Rafał

  To że jestem abstynentem to fakt, ale nie ma to nic wspólnego z tym że nierozsądne jest utrzymywanie całej infrastruktury na kilka godzin nocnych dla paru normalnych osób i kilku grup imprezowiczów. Jakby była kasa to niech sobie metro jeździ i całą dobę. Ale skoro z czegoś trzeba odjąć, to najlepiej z tego bezsensownego pijackiego kursowania, niż z połączeń autobusowych i tramwajowych pomiędzy szczytami.

 • PJL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2013 12:06 ~PJL

  Lemingi i tak za to zapłacą więc spoko. od przyszłego roku kolejna fala podwyżek.Brawo PO i HGW

 • skaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2013 10:32 ~skaut

  I to jest jeszcze bardziej załamujące. Jakiś czas temu chlapnęli nam w twarz, że Rada Miasta uchwaliła budżet, w którym przewidziano likwidację nocnego metra, a HGW dumnie obiweściła, że to budżet odpowiedzialny. Czy mam zatem rozumieć, że teraz będzie odpowiedzialny inaczej? czy może - że nagle nocne metro zaczęło się opłacać? A czy będą się opłacały przedłużające się analizy - firma konsultingowa rozumiem że sobie nieźle zarobi, pytanie kto z bliskich i krewnych Króliczki tam pracuje.

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2013 09:56 ~wars  Rafał~Rafał

  Jedyna rozsądna decyzja ZTM o kasacji pijackich kursów metra, a teraz się z niej wycofują. Co za ludzie...
  A teraz pokasują autobusy (musi być coś w zamian) :/
  Johnnie Walker~Johnnie Walker

  A ty abstynent jesteś ? Nie wierzę.
  Kraksa~Kraksa

  Wolałbyś oczywiście, żeby wracali samochodem i narażali siebie i wszystkich w okolicy ? Właśnie dlatego jest metro.


  wolałbym, żeby jechali a) taksówką, b) autobusem nocnym - jak całe miasto c) wracali na piechotę.

  Stać ich na chlanie i włóczenie się w nocy, niech płacą za taryfę. 2 łyskacze mniej i są bezpiecznie dowiezieni do domu.
  Na wódę mają, na taksę już nie?
  ZTM wycofał się z jednej z niewielu mądrych decyzji

 • Mikołaj Kopernik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2013 09:36 ~Mikołaj Kopernik

  Żadnych nocnych kursów. Dość już mam robienia dobrze kalekom z Kabat i innych rejonów którzy nie potrafią się poruszać po Warszawie inaczej niż metrem.

 • szczodry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2013 08:04 ~szczodry  hey~hey

  Dlaczego jako podatnik mam finansować Ursynów i Żoliborz? Żeby z imprezek wracali na kacu?
  szczodry~szczodry


  Chociażby dlatego. A dlaczego ja mam finansować twoje dojazdy do pracy? Kup sobie samochód cebulaku.
  Ja np. sobie życzę by z mojej działki podatków właśnie mogli sobie wracać chwiejnym krokiem ludzie - starzy, młodzi, wysocy, niscy, należy im się możliwość powrotu do domu komunikacją miejską, koniec kropka.
  ronix~ronix


  Do tego nie jest potrzebne drogie i ekskluzywne metro... O tej godzinie autobusy nie stoją w korkach, jak się trafi dobry keirownca to i te złomy rozpędzi do rozsądnej prędkości - czas powrotu do domu jest taki sam.


  Metro to nic ekskluzywnego, kolejny środek transportu, podobnie jak np. skm.
  Nie stawiałbym go ponad komunikację busem, która de facto w nocy potrafi być mocno zapchana (Czasem występuje problem z załadowaniem się do takiego busa). Metro zresztą jeździ tylko do około godziny 3, a nie 24h.
  Miałem okazję trochę żyć np. w Trójmieście, tam masz obowiązkowo nocne busy + skm (poza sezonem rzadziej w nocy, w sezonie co godzinke, nawet mniej) i jest to świetne wyjście. Natomiast w Wawie sensownym rozwiązaniem jest właśnie bus+metro, ewentualnie rozważyć nocne tramwaje, no ale one nie objadą takich tras jak busy, które mają po 60 przystanków jak nie lepiej.

 • Przyjezdny acz lojalny Warszawie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2013 07:59 ~Przyjezdny…

  Smeagol~Smeagol

  No i teraz korzystający z komunikacji miejskiej w pozostałych gminach muszą się liczyć ze zmniejszoną liczbą kursów bo przecież ktoś musi zapłacić za nocne metro Jaśnie Państwa z "Kabatów". Bravo bravo bravo


  Mowa o Warszawie, pozostałe gminy niech sobie same fundują własną komunikacje, a nie żerują na Janosikowym i do tego jeszcze mają czelność marudzić. To dla was przywilej, a nie rzecz oczywista. A jak się nie podoba to proszę do Stolicy, zapłać więcej za mieszkanie, oddaj tu podatki i pogadamy.

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2013 07:39 ~leming

  Żądamy nowej nitki metra z Wilanowa, przez Sadybę, Dolny Mokotów do Politechniki !!!

 • Wiosło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2013 07:22 ~Wiosło

  Czy może ktoś powiedizeć z ratusza pani (księgowej)od siedmiu boleści, że jej wystąpienia i durne pomysły wywołują w WARSZAWIAKACH agresję !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »