Informacje

20.07.2016 13:43 i nie wydaje pozwolenia na budowę

Metro na Wolę nie może ruszyć. Wojewoda wytyka braki w dokumentacji

SERWISY:


Budowa II linii metra w kierunku Targówka postępuje z dnia na dzień. Inaczej, w stronę dalekiej Woli - tam nie wbito nawet pierwszej łopaty.
I prędko się to nie zmieni. Wojewoda mazowiecki przekonuje, że w dokumentacji ratusza są braki i dopóki nie zostaną uzupełnione, nie wyda pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji.

Kilka dni temu informowaliśmy w tvnwarszawa.pl, że budowa II linii metra jest opóźniona m.in. ze względu na brak odpowiednich uzgodnień ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Pozwolenia te już wpłynęły, o czym informuje w swoim komunikacie wojewoda.

Pojawiły się za to inne problemy, które nie pozwalają na wydanie pozwolenia. Dokumentacja przygotowywana przez ratusz jest - zdaniem urzędu wojewódzkiego - niekompletna.

"Wojewoda Mazowiecki wydał postanowienia, w których nałożył na inwestora (warszawski ratusz – przyp. red.) obowiązek uzupełnienia projektów budowlanych. Projektant ma na to maksymalnie 90 dni od dnia otrzymania postanowień" – informuje w komunikacie prasowym urząd wojewódzki.

Ratusz: uwagi do nas nie trafiły

Wojewoda podkreśla, że bez odpowiednich poprawek nie może wydać pozwolenia, które umożliwiłoby podpisanie umowy z wykonawcą i rozpoczęcie prac.

Jakich poprawek wymaga dokumentacja? Lista jest długa. Wojewoda wezwał stołeczny ratusz m.in. do umieszczenia metryki projektu zawierającej nazwę i adres obiektu budowlanego, tytuł, skalę i numer rysunku, nazwiska wszystkich projektantów ze specjalnością i numerem uprawnień budowlanych. Poprosił też o wskazanie, w jaki sposób wzięto pod uwagę wskazówki RDOŚ, a także uzupełnienie projektu budowlanego o wyniki badań geologiczno-inżynierskich czy o potwierdzenia uzgodnień z zarządcą drogi.

W ratuszu twierdzą, że dokument taki dokument jeszcze nie wpłynął. - Żadna informacja ze strony wojewody do nas jeszcze nie dotarła. Kiedy ją otrzymamy, zapoznamy się z zaleceniami – odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Opóźnione metro przez konflikt PO-PiS?

Po tym, jak w ubiegłym roku oddano do użytku centralny odcinek II linii, w tym roku równolegle miała rozpocząć się jej rozbudowa. Trzy stacje na Targówek i trzy na daleką Wolę.

Budowa na wschód ruszyła zgodnie z planem w maju, a przeciwnym kierunku łapie coraz większe opóźnienie. Od kilku tygodni w środowisku warszawskiej Platformy Obywatelskiej słychać głosy, że sprawa może mieć drugie – polityczne dno. O tych spekulacjach pisaliśmy już a tvnwarszawa.pl. - Tu może chodzić o chęć zablokowania najważniejszej decyzji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz przez PiS – mówił wówczas poseł PO Michał Szczerba.

Rzecznik ratusza do takich stwierdzeń podchodzi bardziej ostrożnie. - Nie chcielibyśmy wierzyć w to, że mieszkańcy Warszawy mogą być stawiani w roli zakładnika polityki - twierdzi Milczarczyk. - W ramach swoich obowiązków wojewoda ma dbać o całe województwo, w tym o Warszawę i jej mieszkańców – dodaje.

Także druga strona odrzuca podobne zarzuty. - W momencie, gdy miasto stołeczne Warszawa uzupełni braki, wojewoda niezwłocznie wyda decyzję o pozwoleniu na budowę dla inwestycji. Wojewoda w swoich działaniach opiera się na przepisach prawa, nie zaś rozgrywkach politycznych. Kompletnie oderwane od rzeczywistości są wrażenia miasta, jakoby wojewoda blokował budowę metra - twierdzi stanowczo Anna Szczygieł, rzeczniczka wojewody.

Turcy czekają na umowę

Pozwolenie wojewody jest niezbędne, aby podpisać umowę z wykonawcą. Tym jest turecka firma Gulermark (przetarg rozstrzygnięto już w październiku ubiegłego roku). Planowane są trzy nowe stacje: Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

- Wolska pod ul. Płocką, w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską;
- Młynów pod ul. Górczewską, po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego, w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny;
- Księcia Janusza pod ul. Górczewską, w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Będą tu także tory odstawcze i komora do zawracania.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fts

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 18:42 ~fts

  pisiory i (P) Osłowie metrem nie jeżdżą bo by dostali od społeczeństwa

 • Taylor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 11:20 ~Taylor

  Co za bałagan. Jak zwykle jeden na dtugiego zwala, że czegoś nie dopełnił...

  Ogarnijcie się tam w tych urzędach...90dni ma projektant na poprawę projektu... czyli minimum jeszcze 3 miesiące by zaczęli coś robić w tym kierunku...Ktoś znów dał ciała i ten tamten tamtego nie dopilnował!
  Ludzie róbcie to za co Wam płacą a nie siedźcie tylko na stołkach!

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 07:49 ~Yogi

  Jasny sygnał - atak pis na stolicę. Ale zapomnieli, że tu chodzi o mieszkańców a nie prezydent miasta. Odwdzięczymy się przy najbliższych wyborach.

 • g29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 06:11 ~g29

  Szanowny panie Wojewodo - proszę wydać zezwolenie , a pierdoły uzupełnić w międzyczasie.
  Widać, że pan z metra nie korzysta i ma pan w d..... Warszawę i jej mieszkańców.

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2016 21:51 ~Krzysiek

  Wolak~Wolak

  Wybory samorządowe . Podziękujemy wojewodzie za opóźnianie budowy metra przy urnie .


  Wojewoda nie jest z wyborów tylko z nadana rządowego.

 • Zibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2016 21:36 ~Zibi

  warszawiak~warszawiak

  Praga obecnie przechodzi kolosalne zmiany. Każdy widzi że jest to zupełnie inne miejsce niż jeszcze kilka lat temu ale potrzebna jest ich kontynuacja. BY metro nie było tylko zaczepką o prawą stronę miasta tylko solidna komunikacja od Targówka aż na Wolę. Wtedy też infrastruktura dookoła metra zacznie się szybciej rozwijać bo jak dotąd to wszystko idzie dość wolno. Czas zacząć działać!


  Póki co - to co tydzień piszą o kolejnych morderstwach na tej twojej Pradze...

 • Wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2016 21:01 ~Wolak

  Wybory samorządowe . Podziękujemy wojewodzie za opóźnianie budowy metra przy urnie .

 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2016 20:31 ~Max

  Wojewoda-PiS ,,Dobra Zmiana " Metro nie dojedzie na wole -chcieliście PiS? To macie .

 • wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2016 20:19 ~wolak

  WOLA ci bardzo dziękuje wojewodo pissowski..będziemy o tym pamiętać...

 • roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2016 20:02 ~roman

  co ma krytyka partii do metra, jak ktoś nie odróżnia prywatnej wojenki od tego co ważne to niech się polityką nie zajmuje

  zatroskany~zatroskany

  PO z każdej strony krytykuje PIS a teraz się dziwi że Wojewoda blokuje inwestycję. Prośba do Ratusza, oddajcie władzę w Warszawie dla dobra sprawy, dla dobra mieszkańców byśmy mieli na Woli i Bemowie metro.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »