Informacje

17.11.2011 22:36 prezes Metra Warszawskiego mówi o budowie

"Metro ma opóźnienie.
Jakieś 70 lat"

SERWISY:

Prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk na posiedzeniu Rady Warszawy poinformował radnych o stanie prac budowy centralnego odcinka II linii metra. Chociaż próbował żartować z opóźnienia, to fakty są takie, że zaplanowane drążenie tuneli jeszcze się nie rozpoczęło.

- Obserwuję w mediach informacje o opóźnieniach w budowie. Uczciwie mogę powiedzieć, że ta inwestycja ma opóźnienia, możemy śmiało powiedzieć, że jakieś 70 lat - prezes Metra Warszawskiego na czwartkowej sesji Rady Warszawy próbował żartem odnieść się do problemów na budowie tak oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji.

Metro w 2013? To nie takie pewne

Budowa przy Dworcu Wileńskim rozpoczęła się z półrocznym opóźnieniem i to ono może zaważyć o późniejszym terminie oddania całej inwestycji. Ale nie tylko. Jak pisaliśmy na początku listopada, wykonawca przyznał, że nie uda się też uruchomić tarcz TBM na przełomie roku 2011/2012, a dopiero w kwietniu 2012 roku. - Szukamy rozwiązań technicznych, które pozwoliłyby przyśpieszyć prace – mówił wówczas Francesco Scaglione, kierownik kontraktu.

Potwierdza to Lejk. Jak mówił na sesji, trwają szczegółowe ustalenia z generalnym wykonawcą dotyczące uruchomienia pierwszej tarczy, która rozpocznie drążyć tunel metra przy stacji Rondo Daszyńskiego. Powiedział, że na razie w rejonie stacji "trwają zaawansowane prace naziemne".

Przypomniał, że centralny odcinek metra ma 7 km, wydrążonych zostanie 4 km podwójnego tunelu, czyli w sumie 8 km. - Tarcza drąży tunel z prędkością 15 m na dobę, są trzy tarcze, więc każda z nich będzie pracowała przez sześć miesięcy, a na zakończenie inwestycji mamy 24 miesiące - powiedział.

Opisał też inne prace. - Najbardziej zaawansowane są na stacjach: Rondo Daszyńskiego, Powiśle i Stadion - tłumaczył w czwartek Jerzy Lejk. Kolejnymi stacjami, jeśli chodzi o stopień zaawansowania budowy, są, wg. jego słów: Dworzec Wileński, Nowy Świat. Lejk wyjaśnił, że różnice wynikają m.in. z czasu uzyskania pozwoleń na budowę, przekazania praw do terenu, decyzji środowiskowych.

Jeszcze nie zaczęli drążyć

Harmonogram budowy centralnego odcinka II linii podziemnej kolejki, który ratusz przedstawił w grudniu 2009 roku, przewidywał rozpoczęcie drążenia tuneli na początek bieżącego roku. Do tego czasu miały być gotowe wykopy na krańcowych stacjach - Rondo Daszyńskiego i Dworzec Wileński. Prace jednak się opóźniły.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz zapewnił pod koniec sierpnia, że mimo uzgodnionych ostatnio z wykonawcą zmian w harmonogramie budowy centralnego odcinka II linii metra, ostateczny termin jej ukończenia nie uległ zmianie i nadal jest to październik 2013 r.

Najpierw 7 stacji...

Centralny odcinek drugiej linii metra ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Koszt inwestycji to 4,1 mld zł. Umowę na projekt i budowę tego odcinka ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r.

... dalej na Bemowo i Targówek

Kolejny etap budowy II linii metra obejmie sześć stacji - po trzy w kierunku Targówka i Bemowa. Konkurs na projekt architektoniczno-budowlany przygotowuje Metro Warszawskie.

PAP/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sarra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2011 12:52 ~sarra

  3 mam kciuki - trzeba budowac, a nie myli się tylko ten co nic nie robi

 • skorpion77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2011 13:49 ~skorpion77

  Prędkość drążenia tuneli 15 metrów na dobę to teoria. W praktyce będzie to znacznie mniej, bo zawsze wynikają jakies problemy napotkane po drodze. Pan Prezes Warszawskiego Metra chce być na siłę optymistą, a to nie jest najlepsza metoda informowania opinii publicznej. Realny termin oddania tego odcinka metra to koniec 2014 roku, albo poczatek 2015. I to pod warunkiem, że nie pojawią się jakieś nieoczekiwane okoliczności podczas drążenia tuneli. W Stambule budowa metra, która trwa już jest opóźniona o 5 lat ze względu na napotykanie starożytnych ruin. W Warszawie co prawda nie ma starożytnych ruin, ale na pewno różne niespodzianki się pojawią.
  Pozdrawiam

 • ignacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2011 11:57 ~ignacy

  A widział ktoś sprawnie zrealizowaną inwestycję drogową w Warszawie? Magistrat kompletnie nie panuje nad miastem. i to w każdej dziedzinie, no może z wyjątkiem podatków.

 • optymista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 22:53 ~optymista

  nie narzekajcie - budowa metra to nie taka prosta sprawa i zanim tarcze rusza trzeba zrobic wykop, zmontowac to wszystko i zadbac by dzialalo. Jak dojda do tego problemy z zalaniem to wszystko sie przedluza ale i tak bedzie szybciej niz ostatnio - 3m dziennie to sporo!

 • Szczwany LiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 18:53 ~Szczwany LiS

  Będą 25 lat budować tak jak 1 nitkę:D hahahah taka prawda.

 • WASZAWIAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 17:56 ~WASZAWIAK

  MIESZKAM NA PRADZE JEST SUPER CICHO I SPOKOJNIE MOGLI SZYBCIEJ BUDOWĆ METRO NAPEWNO METR MIESZKANIA KOŁO METRA ZDROŻEJE !!!

 • Orto Graff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 16:46 ~Orto Graff

  Redachcjo, a co ma znaczyć określenie "fot. na zajawce" (pod zdjęciem górnym)? Przecież wyraz "zajawka", pochodzący z języka rosyjskiego, oznacza "wniosek"...

 • karolbiegacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 15:38 ~karolbiegacz

  jakim cudem Lejk wywinal sie z afery łapówkowej i dalej siedzi w metrze?

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 14:53 ~greg

  więc kolejne kilka lat opóźnienie, to żaden problem
  ????

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 14:25 ~Xavery

  Świeżemu elementowi napływowemu tudzież młodzieży małoletniej chciałbym przypomnieć, że podczas budowy pierwszej linii metra Aleja Niepodległości była zamknięta (rozryta) od Dworca Płd. do okolic Pól Mokotowskich chyba przez kilkanaście lat. Nie marudźcie, że buduje się drugą linię.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »