Informacje

19.03.2013 12:21 przetarg na przygotowanie studium

Metro jednak na Białołękę? Ratusz sprawdzi czy się opłaca

SERWISY:

Drugą linią metra zamiast na Targówek dojedziemy na Białołękę? Władze Warszawy ogłosiły przetarg na przygotowanie studium, które ma dać odpowiedź, czy taka zmiana przebiegu trasy jest potrzebna.

Ogłoszenie przetargu to efekt kilkunastomiesięcznych starań radnych dzielnicy Białołęka, którzy proponują, aby zlikwidować końcową stację "Bródno" zlokalizowaną w pobliżu skrzyżowania ul. Kondratowicza i Rembielińskiej.Według tej koncepcji, od stacji "Kondratowicza" trasa metra prowadziłaby dalej na północ. Metro dojeżdżałoby do nowej stacji zlokalizowanej już na Białołęce - przy skrzyżowaniu Trasy Toruńskiej i ul. Głębockiej.

Według białołęckich samorządowców, przesunięcie stacji metra z Bródna byłoby korzystne z wielu powodów.

Zapewni komunikację osiedlom ze wschodniej części Białołęki, na których według prognoz w ciągu najbliższych lat może zamieszkać ponad 100 tys. mieszkańców. Nowa lokalizacja stacji stworzy duży węzeł przesiadkowy.

Ratusz zmienia zdanie

Do tej pory ratusz podchodził sceptycznie do tych propozycji. - Obecny przebieg II linii powstał na podstawie analiz potoków pasażerskich i był przygotowywany kilka lat. Oczywiście, jeśli uchwała radnych dzielnicy wpłynie do ratusza, będzie przedmiotem analiz w Zarządzie Transportu Miejskiego. Należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek zmiany na tym etapie inwestycji pociągnęłyby za sobą wieloletnie opóźnienia w realizacji II linii (potrzebne byłyby np. nowe decyzje środowiskowe) – mówił rok temu Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza..

Teraz jednak władze Warszawy postanowiły sprawdzić, czy propozycja radnych z Białołęki na sens. Jak informuje "Rynek Kolejowy", do 26 kwietnia czeka na oferty firm, które chcą przygotować studium celowość i możliwość zmiany dotychczas ustalonego przebiegu drugiej linii metra. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 165 dni na przygotowanie studium.

Metro przez most?

Zarząd Transportu Miejskiego ma także alternatywny pomysł na dojechanie metrem na Białołękę. Niespełna rok temu dyrektor zarządu Leszek Ruta ujawnił, że za istniejącą już stacją Młociny zaprojektowano tory. Powstały one na wypadek, gdyby podjęto decyzję o przedłużeniu pierwszej linii na Białołękę.

Według planów, za Młocinami podziemna kolejka dojcechałąby do stacji Marymoncka i dalej Myśliborska, Tarchomin, Nowo Dwory, Winnica, Dąbrówka. Przez Wisłę, pociągi zostałby puszczone trasą mostu Marii Skłodowskiej-Curie.

Ewentualna decyzja o przedłużeniu pierwszej linii została odłożona na co najmniej kilkanaście lat. Wszystko z powodu projektowanej trasy tramwajowej na Tarchomin. Na razie pasażerowie podróżują z Metra Młocny do Myśliborskiej. W przyszłości tramwaj ma dojechać do ulicy Mehoffera, a później do Winnicy.

Czekają na projekt

Na razie podjęto decyzję o przedłużeniu centralnego odcinka metra po trzy stacje w kierunku Woli (Wolska, Moczydło, Księcia Janusza) oraz Bródna (Szwedzka, Targówek I, Targówek II).

- Do końca roku mają powstać projekty budowlane wraz z pozwoleniami na budowę. Dopiero po tym zostanie podjęta decyzja co dalej - powiedział Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy warszawskiego metra.

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 00:48 ~warszawiak

  Grzesiek~Grzesiek

  Metro na Kondratowicza jest naprawdę potrzebne. Jeżdzę do Dworca Gdańskiego 41 albo 1 i ścisk jest dość spory. W komunikacji z Bródna robi się coraz ciaśniej.

  Jestem za !!!!!

 • luuuuki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 00:42 ~luuuuki

  Wyduście metro linii M1 na Białołękę , a plany na bródno tak jak są !!

 • luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 00:40 ~luki

  metro może iść tak jak są plany wyżej

 • Łuki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 00:38 ~Łuki

  Metro na Głębockiej to nie Białołęka, to jest Targówek, metro na Bródnie najlepszy pomysł !!!

 • lukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 00:34 ~lukasz

  jestem za tym aby metro poszło na Bródno

 • ssss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2013 23:42 ~ssss

  metro planuję się w rejonach wysokiej zabudowy (dużej liczby osób na km2)

  w takim wariancie metro powinno dojechać do Rembielińskiej.

  proszę nie pisać o tym iż tam jest linia tramwajowa.
  dlaczego? na Bemowo metro będą budować pomimo 3 linii tramwajowych.

  jeśli już mowa o Białołęce to można wydłużyć metro z Młocin na Tarchomin/Nowodwory

  nie widzę żadnego sensu ciągnąć metra dla 3 piętrowej zabudowy... tramwaj wzdłóż św wincentego lub przedłużenie z annopola

 • Grzesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 09:40 ~Grzesiek

  Metro na Kondratowicza jest naprawdę potrzebne. Jeżdzę do Dworca Gdańskiego 41 albo 1 i ścisk jest dość spory. W komunikacji z Bródna robi się coraz ciaśniej.

 • sas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2013 11:34 ~sas

  Od urodzenia jestem mieszkańcem Bródna i oczywiście chciałbym mieć stację metra pod nosem, ale obiektywnie patrząc, z funkcjonalnego punktu widzenia, pomysł z puszczeniem linii na Białołękę jest dla mieszkańców miasta oraz odwiedzających je ludzi korzystniejszy. Na Kondratowicza oprócz obecnie dobrze skomunikowanych linii autobusowych będą tramwaje. Niestety będąc mieszkańcem miasta trzeba mieć na względzie dobro wspólne.

 • Pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2013 11:59 ~Pasażer

  Metro z P&R na Białołęce rozwiąże problemy komunikacyjne tej strony Warszawy - mnósto osób zostawi swoje auta - ci którzy wjeżdżają tam od strony Białegostoku/Radzymina/Marek a nawet Wołomina/Kobyłki/Zielonki.Radzymińska oraz Toruńska będą dużo mniej obciążone, więc skorzystają wszyscy - i Bródno, i Białołęka, a także ci dojeżdżający do Warszawy.

 • sasiadka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 16:08 ~sasiadka

  Jak najbardziej tak dla tego wspaniałego połączenia z Skarbką z gór która nie ma nic po za 527!!!!! Nalezy im sie metro!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »