Informacje

05.03.2015 12:19 testy zakończone

Metro dobiło do 5000 km.
"Otwarcie coraz bliżej"

SERWISY:

Testy w II linii metra ukończone - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Chwilę później na Twitterze potwierdziła to prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ratusz nadal nie podał daty otwarcia. Z nieoficjalnych informacji wynika, że urzędnicy planują je na ten weekend.

Jazdy testowe na centralnym odcinku II linii metra rozpoczęły się w piątek. Jak informowali przedstawiciele Metra Warszawskiego, pociągi inspiro wyjeździć muszą bezawaryjnie 5 tys. kilometrów. W czwartek rano Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego potwierdziła w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl, że testy są już na finiszu.

- Przewidujemy, że zakończą się przed południem. Do tej pory nie odnotowaliśmy żadnych poważnych awarii - informowała Bartoń.

Tuż przed południem poinformowała nas: - Przejechaliśmy 5000 km.

"Otwarcie #metro2 coraz bliżej: testy pociągów zakończone pozytywnie, 5000 km przejechane bezawaryjnie" - podała po 12.00 na Twitterze prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Dzisiaj nie możemy jeszcze podać daty"

- Teraz raport z jazd testowych zostanie przekazany do Instytutu Kolejnictwa, który wyda o nim opinię. Bez tego metro nie może zostać otwarte. Dzisiaj nie możemy jeszcze podać daty jego uruchomienia. Musimy poczekać na zakończenie ostatnich testów systemu i dopracowanie kwestii związanych ze zmianą organizacji komunikacji miejskiej po otwarciu II linii metra. Prace przebiegają jednak bardzo szybko - powiedział Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w poniedziałek, urzędnicy planują otwarcie w weekend. Czy termin jest nadal realny? Rzeczniczka metra nie chciała odpowiedzieć na to pytanie. Nie przesądza też, jak długo potrwa uzyskiwanie certyfikatu z Instytutu Kolejnictwa.

Teraz umyją pociągi

- Nie będziemy jednak w tym czasie próżnować. Mamy za sobą bardzo intensywne jazdy testowe. W tej chwili pociągi zjeżdżają do stacji postojowo-technicznej na Kabatach. Tam będą myte i czyszczone, łącznie z tapicerką, ponieważ w czasie jazd testowych na składach osiadł pył budowlany. Musimy także zdjąć wszystkie folie zabezpieczające na stacjach. Jeszcze raz sprawdzimy także działanie systemu informacji pasażerów i poprawność zamontowanych tabliczek - opisała Bartoń.

Bez fety

Wiadomo, że uruchomienie centralnego odcinka II linii metra odbędzie się bez wielkiej fety.

- Chcemy, jak najszybciej otworzyć metro dla mieszkańców, dlatego nie planujemy żadnej fety – zaznaczył Milczarczyk.

Straż przećwiczyła ewakuację

Metro zostało sprawdzone przez strażaków. We wtorek przeprowadzili oni duże ćwiczenia, w których uczestniczyli: jedenaście jednostek straży pożarnej, służby Metra Warszawskiego, policja, pogotowie ratunkowe i straż miejska. Jak poinformował nas w środę rzecznik ratusza, testy wypadły pozytywnie.

- Scenariusz przewidywał pożar pociągu za stacją Centrum Nauki Kopernik i ewakuację pasażerów. Strażacy nie mieli żadnych zastrzeżeń, co do systemów działających w metrze - podał Milczarczyk.

Metro z opóźnieniem

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała otwarcie II linii podziemnej kolejki jeszcze na 2014 rok. Ratusz tłumacz, że opóźnienie spowodowane jest pożarem akumulatorów na stacji Rondo Daszyńskiego, do którego doszło 2 grudnia.

6 kilometrów trasy i 7 stacji

Centralny odcinek drugiej linii metra, o długości ponad 6 kilometrów, połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

Metro budowała włosko-turecko-polska spółka AGP Metro, którą utworzyły firmy Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. Pierwsze naziemne prace rozpoczęły się w drugiej połowie 2010 r.

 

 

 

Przejechaliśmy II linią metra z kamerą:

 

 

jk/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 16:01 ~lupus71

  wdr~wdr

  Skąd się bierze wsród ludzi termin otwarcia na 2012 rok. Nigdy nie było takiego terminu. Pierwszym terminem był wrzesień 2013

  Pierwszym obiecanym terminem przez HGW był rok 2009
  Obiecała otwacie CAŁEJ II linii metra a nie tylko kawałka
  Było to w 2006 roku
  Internety nie płoną
  Był to wywiad tla gazety aborczej z okazji wyborow samorządowych

 • gordon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 06:48 ~gordon

  wdr~wdr

  Skąd się bierze wsród ludzi termin otwarcia na 2012 rok. Nigdy nie było takiego terminu. Pierwszym terminem był wrzesień 2013

  Wyguglaj sobie artykuł na rp.pl
  "Na Euro 2012 drugą linią metra. Władze Warszawy z wielką pompą przedstawiły wczoraj projekt budowy centralnego odcinka drugiej linii metra. Ma być gotowy przed Euro 2012. - Czy zdążymy do Euro 2012? Musimy zdążyć. Nie bądźcie takiej małej wiary - tak prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła do zebranych gości."

 • Lipa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 22:50 ~Lipa

  ej! Wyborcy HGW ! Jak tam Gramatyka w śmierdzącym autobusie i tramwaju ??? Jakie to uczucie być oszukanym po raz enty ????

 • wdr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 16:48 ~wdr

  Skąd się bierze wsród ludzi termin otwarcia na 2012 rok. Nigdy nie było takiego terminu. Pierwszym terminem był wrzesień 2013

 • Luz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 16:22 ~Luz

  Marta~Marta

  Ludzie, skąd w Was tyle żalu, narzekania i ogólnie negatywnego nastawienia?
  Wszystko co nowe, rodzi sie w bólach- tak było i będzie.
  Cieszcie się, że jesteście zdrowi. Reszta to kwestia dopracowania logistycznego.
  Warszawa się rozwija, Polska też, ale my zawsze znajdziemy powód, by narzekać (na prezydenta, premiera, wójta, babcię, brata itp).
  Wrzućcie na luz.

  Żebyśmy nie wrzucali na luz, już dawno bylibyśmy w wariatkowie.

 • Gramotny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 16:20 ~Gramotny


  oskar~oskar

  Mamją tych warszawiaków pusto słowiem i ściemą ! Zobaczcie minę HGW ...Ha Ha Ha .Przerażona jak w filmie u Hitchocka ..Plama za Plamą i jak tu im powiedzieć że ich zrobiłam w balona ...????? Kible za 5 milionów nad wisłą są a mostu brak, autobusy śmierdzą i tramwaje,drogie bilety, dziurawe drogi i brak bezpiecznych oświetleń przy pasach a ona się świtnie bawi w rozwalić warszawę !
  klolik79~klolik79

  powinna usunąć religię ze szkół i poświęcić więcej pieniędzy na szkoły -- może wówczas będzie mniej takich analfabetów jak Ty, którzy nie są w stanie napisać jednego zdania bez błędu :)

  No nie, jedno zdanie by się znalazło :)

 • Droga ojczyzna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 16:18 ~Droga ojczyzna


  niestety~niestety

  na tym forum jest jakaś zgraja życiowych nieudaczników, popaprańców, pesymistów i złośliwców. Idźcie się leczyć, bo na rozum już u was za późno
  prawdziwy polak~prawdziwy polak

  Nie wiem, jak można obrażać tych, którym ojczyzna jest naprawdę droga. Prawda o waszym "metrze" w oczy kole?

  Może sprecyzuj te swoje światłe aluzje, bo nie wiadomo, o co ci chodzi.

 • Gocław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 16:17 ~Gocław

  15:11 ~PragaGocław

  ~Gocław, Pasażerka 151
  Dokładnie! Należy się sprzeciwić ZTMowi aby nie doszło do jednego z największych absurdów komunikacji.
  Ta całkowicie nieprzemyślana decyzja która utrudni tysiącom osób dojazd na drugą stronę Wisły. Aktualnie zajmuje to ~25 minut. Przesiadka do metra, które zamiast do węzła przesiadkowego przy Centrum dowiezie ludzi do stacji Świętokrzyska (zmuszając do ponownej przesiadki albo spaceru) znacznie wydłuży ten czas (zejście po schodach, oczekiwanie na skład, wyjście ze stacji, dodatkowo dla niepełnosprawnych - oczekiwanie i jazda windą). W aktualnej sytuacji, gdy jest zamknięty Most Łazienkowski dojazd powinien być jak najłatwiejszy a ZTM zamierza zafundować pasażerom niepotrzebne i wydłużające czas jazdy przesiadki. Aktualnie m.in. 151 i 411 jeżdżą rano zapełnione i wszyscy wysiadają przy Centrum, co pokazuje, że linie w obecnym układzie sprawują się znakomicie i nie należy sztucznie zawyżać nimi frekwencji M2. Zmiana tras może spowodować komunikacyjny paraliż Gocławia, Saskiej Kępy i Wawra. Wklejajcie to gdzie się da, piszcie do ZTM, do mediów. Może zostaniemy zauważeni i uda się zapobiec tym beznadziejnym zmianom i sztucznemu nabijaniu M2.
  Pozdrawiam.


  Zgadzam się z Tobą w 100% to jest absurd i głupota, dzięki ztmowi będziemy musieli się 3 razy przesiadać żeby dojechać do centrum!

 • bhawo ya

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 15:58 ~bhawo ya

  Gronkowiec już od grudnia smiga metrem

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 15:57 ~qwerty

  TOJA1960TOJA1960

  NO I O CO SIE MODLICIE O AWARJE TO I TAK WY ZATO BEDZIECIE PLACIC JAKO PODATNICY POLSKA I POLACY SA JAKOS PESYMISTYCZNIE DOZYCIA NASTAWIENI ???? RECE MI NAWAS OPADAJOM


  Za czym zaczniesz pisać na Polskich forach naucz się najpierw języka polskiego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »