Informacje

23.02.2013 08:25 przez niewybuchy i znaleziska archeologiczne

Metro: 200 dni opóźnienia.
Centralny odcinek gotowy w 2014 r.

Metro Warszawskie na ok. 200 dni, czyli blisko siedem miesięcy, szacuje opóźnienie w budowie centralnego odcinka II linii metra poinformował PAP. Przesunięcie zakończenia inwestycji jest uzgadniane w wykonawcą. Pasażerowie mają pojechać II linią w 2014 r.

Planowo budowa centralnego odcinka II linii metra powinna zakończyć się w październiku 2013 r. W

przypadku przesunięcia terminu o siedem miesięcy, byłby to maj 2014 r.

Niewybuchy i znaleziska

Jak poinformował prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk, budowę opóźniały m.in. znajdowane niewybuchy, niezaznaczone na planach instalacje, znaleziska archeologiczne. Według niego niezależne przyczyny uniemożliwiały prowadzenie robót na budowie II linii metra przez ok. 200 dni.

Lejk podkreślił, że trwają rozmowy z generalnym wykonawcą inwestycji (  AGP Metro Polska) o przesunięciu zakończenia inwestycji. - W pewnym momencie albo dojdziemy do porozumienia, albo podpiszemy protokół rozbieżności i będziemy starali się ten problem rozwiązać. Obie strony, czyli Metro Warszawskie (inwestor zastępczy) i generalny wykonawca dyskutują wokół terminu 200 dni- zaznaczył. - Centralny odcinek II linii metra zostanie uruchomiony w 2014 r. Takie też mamy zapewnienia ze strony wykonawcy - dodał.

O tym, że trwają rozmowy ws. zmiany harmonogramu, pisaliśmy na początku lutego.

Problemy na Powiślu

Podczas budowy centralnego odcinka II linii metra do awarii doszło m.in. na budowanej stacji Powiśle. W połowie sierpnia ub. r. stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady tunel zamknięto. Lejk powiedział, że chociaż tunel Wisłostrady jest zabezpieczony, nie wiadomo, kiedy zostanie ponownie otwarty dla ruchu. Zaznaczył, że konieczne jest zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania tunelu Wisłostrady, przyszłych tunelu i stacji metra.

Wyjaśnił, że w związku z tym obecnie odbywają się skomplikowane prace związane z nawiercaniem tunelu Wisłostrady. Dopóki roboty nie zostaną zakończone, dopóki nie zostaną przeprowadzone testy, nie będzie można mówić o terminie uruchomienia tunelu Wisłostrady i rozpoczęcia budowy metra pod spodem - powiedział.

Jak informowaliśmy na początku lutego, najprawdopodobniej kierowcy tunelem pojadą pod koniec kwietnia.

II linia metra

Warszawskie metro wydrążą cztery tarcze TBM. Dwie tarcze przekopały już tunele o długoci: 1,6 km i 1,5 km od strony Ronda Daszyńskiego. Natomiast po stronie praskiej, tarcza Wisła I jest w fazie rozruchu.

Centralny odcinek drugiej linii metra będzie miał siedem stacji (rondo Daszyńskiego, rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion, Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka drugiej linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

PAP/su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jacan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2013 19:04 ~Jacan

  II linia metra miała początkowo być gotowa na Euro, ale jak Ratusz otworzył oferty przetargowe i okazało się, że najtańsza z nich wykraczała sporo ponad planowany budżet unieważniono ten przetarg i ogłoszono nowy, bez kryterium żeby zdążyć na Euro 2012, a co do opóźnienia to skandalem jest tylko to, że tunel na Wisłostradzie wciąż jest zamknięty. Cała reszta opóźnień jest jeszcze w miarę do zaakceptowania.

 • zniesmaczonyPO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2013 11:57 ~zniesmaczonyPO

  Czy ktoś to jeszcze pamieta, ze po to ograniczono budowę II linii Metra do środkowej cześci, by zdążyc na Euro.

 • Przemek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2013 19:56 ~Przemek

  strasznie sfrustrowane te komentarze... jest opóźnienie - zgoda, to źle, ale będzie metro - to chyba dobrze... wiosna idzie... i jeszcze jedna, albo dwie i metro będzie śmigać po drugiej linii :)

 • Blejk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2013 11:13 ~Blejk

  Minister Tusk=NOWAK, Hania GW...Same Asy PO !!!!

 • Green

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2013 11:12 ~Green

  Niech HGW odda paszport i wyemigruje do Londynu. Tam Londyńczycy chętnie zlinczują jej pomysły !!!! Te pomysły to wynik brytyjskiego śniadania (fasola, bekon i kiełbasa)

 • Donald

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2013 09:48 ~Donald

  Bo to jest celowe opóźnianie aby mieć co otworzyć przed wyborami 2014.(I pewnie dla tego Hania pozwoli podpisać aneks do umowy zamiast poczekać i przydusić winowajców o kasę należną miastu)

 • hehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2013 08:26 ~hehehe

  Baldi~Baldi

  metro ma więcej dni opoznienia, bo miało być na euro2012, warszawiacy o tym doskonale pamiętaja.

  może i ma wzgledem nowego harmonogramu 200 dni opoznienia.

  podejrzewam, ze za jakis czas dowiemy sie, ze przeciez mialo 200 dni, ale roboczych, bez weekendow..

  A potem samych weekendów bez roboczych...

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2013 07:33 ~lex

  Waltzowa spóźnia się nie tylko z metrem. W 2006 złożyła wiele obietnic na piśmie. Wiele bezpośrednio, patrząc w oczy ludziom i prosząc o głosy dla siebie. Nie ma zamiaru spełniac tych obietnic. Obiecywać i nie spełniać a dostać to o co sie prosiło - to się chyba nazywa wyłudzenie. Lokale użytkowe Warszawy nadal w rękach kupczących nimi urzędasów. Xechcą sprzedadzą. Nie zechcą to nie sprzedadzą. To czy delikwent spełni warunki zależy tylko od nich. Uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe ustanawia urzędnika panem zycia i śmierci najemców. Skandal, który nie jest zależny od warunków geologicznych, kurzawki i cieków wodnych. Ten skandal jest zależny tylko i wyłącznie od woli Waltzowej a trwa w najlepsze. Ostatnio wola Waltzowej została wyrazona w projekcie reprywatyzacji dla Warszawy. Projekt jest ukrywany. Nie podano go do wiadomosci obywateeli Warszawy. Co jest w tym projekcie, że pokazać go nie chcą? Wstydzą się? Boją się?

 • Michał_Ochota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2013 00:12 ~Michał_Ochota

  Może mi ktoś powiedzieć po co w Warszawie co druga stacja metra wygląda jak hala odlotów? W Paryżu dużo skromniej, a chyba mają więcej forsy...

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2013 20:16 ~Michał

  Przecież II linia metra wg HGW miała być gotowa na EURO 2012, więc 200 dni już minęło na początku roku, o czym wy piszecie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »