Informacje

04.10.2011 19:35 "NIE WSZYSTKIE SZKOŁY SĄ PRZYGOTOWANE"

MEN: sześciolatki do pierwszej klasy rok później

SERWISY:

Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdza oficjalnie - sześciolatki obowiązkowo pójdą do pierwszej klasy rok później niż planował rząd. Zgodnie ze znowelizowaną w 2009 r. ustawą o oświacie miały one rozpocząć edukację w szkole podstawowej od 1 września 2012 r. Teraz będzie to wrzesień 2013 r. O tych planach informował już w sobotę premier Donald Tusk.

O losie sześciolatków zdecyduje jednak dopiero nowy parlament, któremu MEN proponowane zmiany zamierza przedstawić po wyborach. Ministerstwo wydłużenie okresu przejściowego tłumaczy nieprzygotowaniem wszystkich szkół na przyjęcie młodszych dzieci.

"Większość szkół podstawowych w Polsce jest już przygotowanych na przyjęcie sześciolatków. Są jednak szkoły niegotowe na tę cywilizacyjną zmianę. Aby umożliwić wszystkim samorządom dobre przygotowanie, należy o rok wydłużyć okres, w którym to rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu edukacji szkolnej dzieci sześcioletnich" - czytamy w komunikacie MEN.

Ministerstwo proponuje też, by - tak jak obecnie - "od września 2012 roku wszystkie pięciolatki korzystały z edukacji przedszkolnej" oraz "by każde dziecko sześcioletnie, które na podstawie decyzji rodziców nie pójdzie do I klasy kontynuowało edukację przedszkolną w sposób dostosowany do jego potrzeb rozwojowych".

Rok później

O tym, że rząd planuje przesunięcie obowiązku szkolnego dla sześciolatków mówił w sobotę premier Donald Tusk. Podczas briefingu oświadczył, że wszystkie sześciolatki pójdą do pierwszych klas szkół podstawowych rok później, czyli 1 września 2013 roku. Decyzję tę jednak będzie mógł podjąć dopiero kolejny parlament po nowelizacji dotychczasowej ustawy o oświacie.

Jednocześnie premier podkreślił, że "wszędzie tam, gdzie szkoły są dobrze przygotowane", za zgodą rodziców sześcioletnie dzieci mogą rozpocząć naukę w pierwszych klasach. Dodał też, że dzięki przesunięciu wprowadzenia obowiązku o rok, będzie więcej czasu na lepsze przygotowanie szkół. - Przez wiele miesięcy jeszcze będziemy w związku z tym mieli czas, aby lepiej przygotować infrastrukturę szkolną do przyjęcia sześciolatków - wyjaśniał premier.

Możliwe zmiany?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z marca 2009 r., od 1 września 2012 r. miał zostać obniżony wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki w szkole z siedmiu do sześciu lat. W związku z tym od 1 września 2011 r. wszystkie pięciolatki miały przejść obowiązkowe wychowanie przedszkolne.

W połowie września tego roku minister edukacji Katarzyna Hall poinformowała, że bierze pod uwagę możliwość zmian w dotychczasowych przepisach dotyczących obowiązku nauki dla sześciolatków, czyli rozłożenie wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków na dwa lata. Wówczas we wrześniu 2012 do szkoły poszłyby obowiązkowo tylko te dzieci, które miałyby wówczas skończone 6 lat.

Hall powołała się na wstępne dane, z których wynika, że w tym roku do pierwszych klas poszło 23,6 proc. uprawnionych dzieci sześcioletnich (czyli takich, które wcześniej minimum przez rok chodziły do przedszkola).

Czytaj także na tvn24.pl

tvn24.pl//mn/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • I

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2011 08:58 ~I

  Nawet mi to odpowiada. Moja córka i tak pójdzie do 1 klasy, bo już taką decyzję podjęłam dawno, ale przynajmniej nie będzie tłumu pierwszaków, czego się trochę obawiałam.

 • Plkot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2011 03:27 ~Plkot

  Zauwazcie ze PO ciagle nie podjelo decyzji, bo sa wybory. Wybory wazniejsze niz _wasze dzieci_.
  .

 • tyż rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 22:38 ~tyż rodzic

  Dla mnie ważne jest aby ta decyzja została w końcu podjęta i to niezależnie kto będzie rządził, dlatego też mam nadzieję że jednak Tusk też tą decyzję podejmie. PiS już to obiecał, a teraz bardzo ważne aby PO zrobiło to samo, bo licząc tylko na PiS można byłoby się przeliczyć.

 • tomi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 22:25 ~tomi

  mój 6 latek (niespełna) jest zadowolony że chodzi do szkoły, uczy się literek, biega po boisku, niestety siedzi do 16 na świetlicy, a mimo tego jest szczęśliwy, że chodzi do szkoły.
  W przedszkolu tylko się nudził i rozrabiał.

 • zed dead

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 21:02 ~zed dead

  PO na zmianę ustawy miało czas. Każdy rozsądny rodzic 6 latka wie, że to jest tylko kolejna obietnica wyborcza bez pokrycia. Decyzję o zmianie ustawy o oświacie podejmie już PIS Panie Donaldzie Tusku, wie Pan dlaczego.

 • do robi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 20:55 ~do robi

  Pewność może dać jedynie fakt, iż zmiany te przegłosują przed wyborami. Ja tam PO nie ufam w tej sprawie, póki ministrem jest p. Hall. Dzisiaj pani minister mówi tak, jutro zupełnie inaczej. Zagłosuje na PIS, nie dam okazji PO dłużej mnie wodzić za nos. Pokazali co potrafią, a potrafią niewiele, jedyne co im wychodzi to utrzymywać chaos w kraju i wmawiać nam że wszystko jest cacy.

 • rodzic 6 latka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 20:46 ~rodzic 6 latka

  PO liczy na to, że rodzice 6 latków zagłosują na tę partię w nadziei, że po wyborach PO przegłosuje tę obietnicę wyborczą. Mam nadzieję, że PIS wykorzysta okazję i przedstawi tę sprawę tak: PO narobiło zamieszania, co chwila zmienia zdanie w sprawie szkół.Po wyborach wprowadzimy stare dobre zasady i zrobimy porządek z tym burdelem w oświacie, które PO narobiło. Do zebrania są setki tysięcy głosów przy urnach.

 • loe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 20:45 ~loe

  Nie oddamy naszych dzieci do przepełnionych szkół i skumulowanych roczników jadących na 2 zmiany w szkole. Zagłosuje na inną partię niż PO, żeby obronić moje dziecko przed tymi debilnymi pomysłami (oczywiście nie jestem zdesperowany - na PIS też nie zagłosuje).

 • Robi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 20:29 ~Robi

  Pytanie jedno, czy ta decyzja jest czysto propagandowa pod wybory, czy też naprawdę w końcu pomyśleli.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »