Informacje

03.06.2018 18:50 centralny port komunikacyjny

Megalotnisko w Baranowie.
Zielone światło od prezydenta

SERWISY:


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym - poinformowała w sobotę Kancelaria Prezydenta. Nowe lotnisko być gotowe w 2027 roku i docelowo obsługiwać nawet 100 milionów pasażerów rocznie.

Podpisana przez prezydenta specustawa określa m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz infrastruktury mu towarzyszącej. W tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości.

Pracom nad projektem ustawy towarzyszyły burzliwe dyskusje w Sejmie. Przedstawiciele opozycji określali plany plany budowy CPK mianem "gigantomanii". Z kolei w opinii przedstawicieli partii rządzącej budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie to inwestycja na miarę przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego czy portu w Gdyni.

Nowe lotnisko miałoby powstać na ok. 3 tys. ha gruntów (30 km kwadratowych) między Łodzią a Warszawą i być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 r.

Koszt budowy CPK szacowany jest na ok. 31-35 mld zł. Budowa portu lotniczego ma pochłonąć 20 mld zł. Rozbudowa węzła kolejowego waha się, zgodnie z szacunkami przyjętymi w studium wykonalności dla kolei dużych prędkości, między 8 a 9 mld zł. Infrastruktura drogowa może zaś kosztować - w zależności od zakresu prac - między 2 a 7 mld zł.

Specustawa nie rozstrzyga, gdzie powstanie nowe lotnisko. Rząd w rozporządzeniu określić ma maksymalny teren, na którym mają być prowadzone inwestycje.

Baranów, Teresin i Wiskitki

Jak poinformował pod koniec maja pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, na obszar inwestycji wyznaczone są trzy gminy: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki ( pow. żyrardowski). Teren w sumie obejmuje 66,2 km kwadratowych.

Obszar ten jest ograniczony od północy rzeką Pisią oraz miejscowością Szymanów. Od południa ogranicza go autostrada A2, a od zachodu - droga krajowa nr 50.

Według Wilda lokalizacja zapewnia "doskonałe skomunikowanie lotniska z transportem drogowym i kolejowym przy jednoczesnym zmniejszeniu oddziaływania na środowisko, w tym ograniczeniu hałasu na terenach gęsto zaludnionych"

Wild wyjaśnił, że poza tym obszarem nie przewiduje się działań inwestycyjnych. - Z tego obszaru w drodze konsultacji z państwem, wyodrębnione zostaną dwie lokalizacje. Myślę, że częściowo na siebie zachodzące. Dwie lokalizacje, na których będzie przeprowadzone postępowanie środowiskowe. To nie jest teren do wywłaszczenia - twierdził podczas spotkania z mieszkańcami Baranowa wiceminister Wild.

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego muszą być jednak uzgadniane z pełnomocnikiem ds. CPK.

"Godziwa cena" za grunty

Wiceminister Wild twierdzi, że nieruchomości potrzebne pod budowę CPK nie będą wyceniane według wartości gruntów rolnych; ma być wypłacona "godziwa cena" bądź będzie możliwość kontynuowania działalności rolniczej w nowej lokalizacji.

- Punktem wyjścia dla nas, mamy to również przewidziane w ustawie, punktem minimalnym są odszkodowania płacone przy budowie autostrad. Oznacza to, że możecie państwo uzyskać tylko więcej, niż ma to miejsce przy odszkodowaniach z tytułu budowy autostrad - powiedział.

Odszkodowania z tytułu budowy autostrad w ostatnich czasach sięgały 35-40 zł za metr. - To jest pułap minimalny - dodał Wild.

Emocje na spotkaniu

Licznie przybyli na spotkanie z wiceministrem mieszkańcy Baranowa, często w emocjonalnych słowach, pytali Wilda o swoją przyszłość, w związku z planowaną przez rząd budową CPK. Dopytywali m.in. o wykup ziemi, ceny gruntu, odszkodowanie, gwarancję pieniędzy na koncie, prowadzenie działalności rolniczej. Mówili, że będą zmuszeni do sprzedaży swoich nieruchomości.

Pytali też np. o to, czy zostanie przeniesiony cmentarz wraz z kościołem. Zwrócili uwagę na fakt, że ze względu na obowiązujący system podatkowy będą stratni na sprzedaży swoich nieruchomości. Sprzedając swój majątek, będą bowiem musieli odprowadzić podatek od tej transakcji, co pomniejszy ich zysk. Mieszkańcy pytali również o to, jak będzie przebiegała trasa kolejowa, jak rozłożone będą pasy startowe.

Wypowiedzi wiceministra przerywane były wypowiedziami i okrzykami mieszkańców Baranowa. Mieli oni ze sobą transparenty z hasłami: "Stracimy źródło utrzymania", "Nie oddamy naszych ojcowizn", "Nie chcemy lotniska", "Rujnujecie nam życie".

Proces inwestycyjny ma mieć trzy etapy. Etap I - 2018 - to przygotowanie obszaru inwestycji - wskazanie maksymalnego obszaru, jaki będzie mógł zająć CPK. Tutaj mają nastąpić konsultacje społeczne, inwestor rozpoczyna półtoraroczne negocjacje z mieszkańcami obszaru inwestycji.

Etap II - 2019 - to rezerwacja obszaru inwestycji - oficjalne wyznaczenie docelowego obszaru i rezerwacja terenu dla dwóch wariantów lokalizacji CPK. W tym etapie zakończone zostaną negocjacje z mieszkańcami do końca 2019 roku.

Etap III - 2020 r. - to decyzja lokalizacyjna, czyli wskazanie ostatecznej lokalizacji CPK, grunty stają się własnością Skarbu Państwa.

Dap/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Waldi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 13:55 ~Waldi

  Tyle pieniendzy Niemcy polaczkom pakujom a oni nadal sie stawiajom.
  Powini skasowac wszystkie dotacje, polaczkom zostana cebula i buraki !!
  Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku: „Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła."
  Mój Majster tak mówi polki to się nadajom ino na P Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner!

 • nielot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 06:56 ~nielot


  WAW~WAW

  Popieram inwestycję czas żeby Polska się rozwijała :)
  Nick~Nick

  Awaria na stacji Warszawa Zachodnia i już nikt nie poleci.

  Najpierw infrastruktura drogowo-kolejowa, dopiero plany na miarę arabskich szejków, z tą różnicą, że oni mają kasę na swoje fanaberie...

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 22:41 ~Nick

  WAW~WAW

  Popieram inwestycję czas żeby Polska się rozwijała :)

  Awaria na stacji Warszawa Zachodnia i już nikt nie poleci.

 • Max Kolanko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 18:58 ~Max Kolanko

  "W Baranowie koty kują, więc Jarosław tępa głowa, błąka się po Nowogrodzkiej aby dojąć do Baranowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Baranowie. A co przeżył i co widział Mariusz wszystko wam opowie..."

 • Eufthymio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 18:37 ~Eufthymio

  Albo pisza tu trolle, albo ludzie sa glupi. Poprzednia wladza chciala wszystko sprzedac.

  Nigdy nie zapomne Tuskowi jak powiedzial, ze trzeba spojrzec prawdzie w oczy i sprzedac LOT bo nierentowny. A tu zmiana zarządu LOTu (m.in. historyka, bylego gitarzysty itd.), otworzone nowe polaczenie i jakos rentowny sie zrobil.

  Lepiej zeby LH wszystko zdominowala. I port lotniczy dla Polakow w Berlinie wybudowac.

  Pojawialy sie swego czasu komentarze - taka nie trafiona inwestycja bo Frankfurt i Monachium tak blisko. To w takim razie lotnisko w Brandenburg jest tym bardziej nie trafione bo jest przeciez blizej tych dwoch. Pomijajac glupote egzekwowania niemieckich przepisow, co tlumaczy jego ciagla budowe.

  I na koniec Modlin i Radom. Opozycja kwituje pomysl z Radomiem tym, ze to linie lotnicze decyduja skad beda latac. A Modlin jest blizej Warszawy a Radom to dno. Jak mozna tak bezczelnie klamac. A kto chial latac z Modlina po otwarciu? NIKT!!!

  Ryanair blagali na kolanach zeby stamtad latal. Jestem ciekaw jaka ma umowe z tym portem skoro do dzisiaj ma tam monopol (Ryanair). Lotnisko w Modlinie zostalo uczynione folwarkiem tego arogackiego Irladczyka.

  Chcialbym zobaczyc komisje sledcza do budowy Lotnika w Modlinie.

  Szkoda ze nie mozna nikogo pociagnac do odpowiedzialnosci. Ale przynajmniej nie dopuscic spowrotem do wladzy.

 • dnoipis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 17:08 ~dnoipis

  Marcel~Marcel

  Miech zgadnę, będzie się nazywał portem im. Lecha Kaczyńskiego?

  Nie no w 2027 to już będzie im. Błogosławionego Jarosława Kaczyńskiego

 • Marcel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 13:40 ~Marcel

  Miech zgadnę, będzie się nazywał portem im. Lecha Kaczyńskiego?

 • jakośtakwyszło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 12:36 ~jakośtakwyszło

  młody 18~młody 18

  A w Tramwajach wszyscy głosują na Patryka. Mamy już dość znienawidzonego Zarządu. To zlepek kolesiostwa mianowanego przez HGW. Zmiana na górze pociągnie za sobą zmiany niżej. Tylko tak można się ich pozbyć. Ktoś powie , że nie będzie lepiej ? I co z tego ? Tym ludziom już dziękujemy , a co do następnych ... zobaczymy.

  Patrzę na nich już dwa lata. Pawiować mi się już chce od tej dobrej zmiany.... Jedyne co to bym zatańczył - razem z Adrianem jakiegoś kankana....

 • pissmejker

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 12:16 ~pissmejker

  Od północy teren ogranicza rzeka Pisia - cholera, nawet swoje rzeki już mają :-)

 • młody 18

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 11:11 ~młody 18

  A w Tramwajach wszyscy głosują na Patryka. Mamy już dość znienawidzonego Zarządu. To zlepek kolesiostwa mianowanego przez HGW. Zmiana na górze pociągnie za sobą zmiany niżej. Tylko tak można się ich pozbyć. Ktoś powie , że nie będzie lepiej ? I co z tego ? Tym ludziom już dziękujemy , a co do następnych ... zobaczymy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »