Informacje

25.06.2017 18:23 ROZMOWA Z DOKTOREM BACHAŃSKIM

Medyczna marihuana: trzeba mówić
o otwarciu na takie leczenie

SERWISY:

- Jest duża grupa pacjentów, którym powinniśmy udostępnić leczenie medyczną marihuaną - stwierdził na antenie TVN24 doktor Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka. Środkami zawierającymi marihuanę eksperymentalnie leczył on dzieci chore między innymi na lekoodporną padaczkę.

Neurolog Marek Bachański został w 2015 roku dyscyplinarnie zwolniony z pracy w Centrum Zdrowia Dziecka - formalnie za błędy w dokumentacji, ale sam wskazywał, że "powody są znacznie głębsze". Sąd uznał, że dyrekcja szpitala postąpiła bezprawnie i nakazał przywrócenie lekarza do pracy. Teraz, gdy rozpoczęła się droga do legalizacji medycznej marihuany, Bachański nie ukrywa swojego zadowolenia.

- Chodzi o ulgę w cierpieniu w bólu. To jest duża grupa pacjentów, którym powinniśmy uczynić taki lek dostępnym. Trzeba mówić o dużym otwarciu na takie leczenie. W tym momencie przyznajemy wszyscy: tak, jest to leczenie legalne, możemy takie preparaty stosować u naszych polskich pacjentów. Szczegóły wymagają doprecyzowania. Myślę że w Senacie może się to stać - mówił na antenie TVN24.

Trudna dostępność, duże koszty

I dodał, że powinny powstać uprawy narodowe. Bo procedury dostarczenia medycznej marihuany nadal są dość skomplikowane. - Od złożenia wniosku na import docelowy, żeby dziecko dostało lek mija wiele tygodni, a nawet miesięcy. Te dostawy są nieregularne. Jest to dość problematyczne, do tej pory ta sprawa nie została uregulowana - podkreślał Bachański. Według niego są instytuty, które mogłyby się tym zająć.

Doktor w rozmowie na antenie TVN24 podkreślał, jak duże są koszty takiego leczenia. - Przykładowa cena z apteki holenderskiej gotowego preparatu zawierającego 10 mililitrów olejku to 180 euro. To jest na tydzień leczenia na przykład - wymieniał.

- Wszystko zależy od wagi. Jeśli mam dziecko, które waży 10-12 kg, to będą kwoty rzędu 2-3 tysięcy na miesiąc. Natomiast u takich pacjentów, którzy ważą 60-70 kg, to może być 25 tysięcy na miesiąc. Jest duża rozpiętość i preparaty dość kosztowne - zwracał uwagę profesor.

"Powolny proces"

Bachański uważa, że proces wprowadzenia medycznej marihuany będzie powolny. - To będzie bardzo stopniowy proces. Wśród grona lekarskiego nadal jest duży stopień niewiedzy. Lekarze też stopniowo wiedzy nabierają. Będą się nadal szkolić i wypisywać coraz więcej recept - podsumował Bachański.

md/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2017 16:31 ~stonka

  Marta80~Marta80

  Przecież medyczna marihuana tzn wyciag z niej nie zawiera THC czyli przestaje byc narkotykiem.Wiec nie wiem o co ta wojna byla...

  Obawiam się że większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy że korzystają z medycznego opium....

 • BBQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2017 16:03 ~BBQ

  Dopóki środowiska walczące o legalizację marihuany na własny użytek będą się podłączać pod tą akcję, pacjenci będą musieli czekać. To tragedia, bo czasu nie mają i czekać nie mogą...

 • Marta80

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2017 09:27 ~Marta80

  Przecież medyczna marihuana tzn wyciag z niej nie zawiera THC czyli przestaje byc narkotykiem.Wiec nie wiem o co ta wojna byla...

 • ciocia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2017 06:59 ~ciocia

  medyczna marycha juz to widac w tym interes,za pare lat znowu komisja sie zbierze.

 • erw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2017 23:52 ~erw

  A co z medyczną amfetaminą?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »