Informacje

06.09.2017 22:07 komisja weryfikacyjna

Mecenas od reprywatyzacji jednak zeznawała. Za zamkniętymi drzwiami

SERWISY:

Najpierw odmówiła składania zeznań zasłaniając się tajemnicą adwokacką. Potem zmieniła zdanie i oświadczyła, że jest gotowa zeznawać, ale bez udziału publiczności.

Komisja weryfikacyjna badała w środę reprywatyzację kamienicy przy Marszałkowskiej 43. Już po decyzji zwrotowej w 2010 r., prawa i roszczenia do niej dwa razy sprzedawano. Jednym z nabywców, który potem je odsprzedał, był brat Jakuba R., byłego wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Na środowym przesłuchaniu mecenas Iwona Gerwin pojawiła się jako pełnomocniczka dwóch kobiet mieszkających we Francji, które w 2010 roku odzyskały kamienicę przy Marszałkowskiej. W trakcie przesłuchań poprzednich osób okazało się jednak, że adwokat brała czynny udział w sprawie zwrotu nieruchomości. Dlatego członkowie postanowili przesłuchać ją również w charakterze świadka.

Gerwin mówiła, że na komisję przyszła jako pełnomocnik strony - dwóch kobiet z Francji, beneficjentek decyzji zwrotowej z 2010 r. - i protestuje przeciw przesłuchiwaniu jej jako świadka. Odmówiła składania zeznań zasłaniając się tajemnicą adwokacką.

Zeznawała niejawnie

Po przesłuchaniu brata Jakuba R., Patryk Jaki ponownie zapytał Gerwin, czy chce złożyć zeznania. Mecenas odpowiedziała wtedy, że musi skonsultować się ze swymi mocodawczyniami i ogłoszono przerwę.

- Jestem po rozmowie z jedną ze spadkobierczyń. Jeśli miałoby się to odbyć z wyłączeniem jawności, to oczywiście w zakresie dotyczącym przebiegu postępowania dekretowego, mogę na pytania komisji odpowiedzieć - powiedziała po przerwie.

Takie przesłuchanie przeprowadzono po zakończeniu jawnej części posiedzenia, już za zamkniętymi drzwiami. Ta część posiedzenia zaczęła się po godz. 17.30, a zakończyła po 19.

Adam R., brat Jakuba

Nie wiadomo, co powiedziała Iwona Gerwin. Wiadomo za to, co o niej mówił główny świadek, który zeznawał w środę - czyli Adam R., brat aresztowanego w śledztwie reprywatyzacyjnym Jakuba R.

Adam R. opisywał swój udział w reprywatyzacji kamienicy przy Marszałkowskiej 43.

- Znalazłem się przy tej transakcji dzięki mecenas Iwonie Gerwin, która była pełnomocnikiem spadkobierczyń. Przez nią zostałem namówiony do tej transakcji, a kiedy zaczęła zmieniać warunki, starałem się wycofać tej transakcji - wyjaśniał. Dalej przyznał szczerze: "mamy dziecko. Pani Gerwin zaczęła utrudniać mi kontakty z dzieckiem. Do dzisiaj nie mogę odzyskać kontaktu z córką, jaki miałem przed kwietniem 2010 roku".

- Ja jestem osobą najbardziej poszkodowaną. Największe zyski otrzymała pani Gerwin - stwierdził brat Adama R. Podkreślił, że jego straty - nie licząc emocjonalnych - sięgają kilkuset tysięcy złotych.

Przypomnijmy: brat R. przejął prawa do nieruchomości od dwóch Francuzek, które odzyskały ją od miasta w 2010 roku. Cztery lata później odsprzedał ją Katarzynie Smoladze, obecnej właścicielce.

Relacje zaczęły się psuć

Wystąpienie brata Jakuba R. było bardzo emocjonalne, obfitowało w wątki osobiste.

Świadek zaznaczył, że kiedy relacje między nim, a mecenas Gerwin zaczęły się psuć, a warunki transakcji zmieniać, chciał się wycofać i odzyskać stracone pieniądze. - Panie [Francuzki - red.] mi odmówiły i powiedziały, że już tych pieniędzy nie mają - wspominał.

- Potem pani Iwona zaczęła wywierać na mnie presję poprzez naszą córkę. Zaczęła mi utrudniać kontakty, a na każdym spotkaniu mówiła tylko o tej kamienicy - dodał. Wielokrotnie przekonywał, że cała sprawa była dla niego trudna, bo - jak podkreślił - nie jest prawnikiem i nie znał się na wielu sprawach.

Decyzja po 20 września

Po zakończeniu niejawnej części posiedzenia, Jan Mosiński (PiS) powiedział, że komisja generalnie zakończyła rozpatrywanie sprawy Marszałkowskiej 43. Zaznaczył, że być może będzie ona jeszcze omawiana i podsumowana na jednym z posiedzeń komisji, zaś końcowej decyzji można się spodziewać po 20 września.

CZYTAJ WIĘCEJ O ŚRODOWYM POSIEDZENIU:

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Witold

    zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2017 10:25 ~Witold

    Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu .

  • wefffe

    zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2017 09:56 ~wefffe

    SEBBAXSEBBAX

    hahaha - czepiacie się kamienic - a jaki przekręt był z Hotelem Europejskim - najpierw skarb państwa go wyremontował, a później dokonano zwrotu... z wieloma nieruchomościami tak było... tym się zajmijcie...


    Mówisz hotel, ale czy wiesz o jakiej ilości zwrotów z nieprawidłowościami mówi się w Warszawie? Mówimy o tysiącach nielegalnych zwrotów.
    Na razie PiS czeka z zarzutami wobec HGW do wyborów, ale jak to ruszy to kupa ludzi z PO pójdzie siedzieć. I to za miliardowe przekręty.
    Komisja jest potrzebna tylko i wyłącznie aby unieważnić te nielegalne reprywatyzacje, które odbyły się często na szkodę prawdziwych spadkobierców.
    Właściwe śledztwo prowadzi prokuratura i ona postawi zarzuty. Fakt, że PiS powinien już to ujawnić, a nie czekać do wyborów.

  • Jan

    zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2017 09:05 ~Jan

    Prezydent Warszawy broni układu polityczno-prawno-biznesowego.

  • SEBBAX

    zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2017 06:45 SEBBAX

    hahaha - czepiacie się kamienic - a jaki przekręt był z Hotelem Europejskim - najpierw skarb państwa go wyremontował, a później dokonano zwrotu... z wieloma nieruchomościami tak było... tym się zajmijcie...

  • nick

    zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2017 02:13 ~nick

    A kiedy się wezmą wreszcie za samego pana R.? Kamienica przy Kazimierzowskej, którą przy współudziale rodziców zwrócił... sobie powinna wrócić do miasta.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »