Informacje

16.05.2016 11:15 skarga wspólnot mieszkaniowych

MDM jednak nie będzie zabytkiem? Nie widać końca odwołań

SERWISY:


Trwa spór o wpisanie Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej do rejestru zabytków. Wspólnoty mieszkaniowe znów zaprotestowały przeciwko decyzji konserwatora w tej sprawie.

- Jest kolejne odwołanie od decyzji o wpisaniu MDM-u do rejestru zabytków - potwierdza tvnwarszawa.pl Barbara Jezierska, wojewódzka konserwator zabytków.

"Obawy przed restrykcjami"

Jak zaznacza, odwołały się między innymi okoliczne wspólnoty mieszkaniowe. - Chodzi o obawy przed restrykcjami konserwatorskimi dotyczącymi ewentualnych prac remontowych czy przebudowy budynków MDM - wyjaśnia Jezierska.

Skarga trafiła do ministerstwa kultury. Jeżeli resort uchyli decyzję o wpisie, to sprawa znów trafi do urzędu wojewódzkiego konserwatora zabytków, który będzie musiał się do sprawy ustosunkować.

Przypomnijmy: sprawa ochrony MDM-u ciągnie się już od roku. Jeszcze w maju 2015 r. ogromny socjalistyczny obszar skupiający się głównie wokół placu Konstytucji został wpisany do rejestru zabytków. W wyniku skarg minister kultury uchylił decyzję i nakazał poprawienie błędów. Jak pisaliśmy w lutym, służby wojewódzkiego konserwator zabytków to zrobiły, a MDM znów trafił do rejestru. A teraz właśnie przyszło kolejne odwołanie.

Na ruinach mieszczańskiej zabudowy

Podczas II wojny w Warszawie uległo zniszczeniu ponad 70 proc. zabudowy mieszkaniowej. Odbudowę miało przeprowadzić Biuro Odbudowy Stolicy. Jedną z kluczowych realizacji była Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa ze zlokalizowanym centralnie pl. Konstytucji.

Kompleks z mieszkaniami dla 45 tys. osób powstał na ruinach mieszczańskiej zabudowy z XIX wieku. Budowano go w latach 1950-57. Nowe miejsce musiało być zrealizowane zgodnie z estetyką narzuconą przez Stalina, czyli socrealizmem.

- Monumentalne place, szerokie ulice i rozległe parki, projektowane i budowane zgodnie z tą nową metodą twórczą, miały być pomnikiem dyktatora oraz symbolem początku nowej epoki w dziejach - mówił w październiku ubiegłego roku PAP dr Błażej Brzostek z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

CZYTAJ TEŻ: "OCH, GDYBY ZAMIESZKAĆ NA MDM-IE".

ran/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 12:49 ~Rosomak

  MDM był przez dziesiątki lat po wojnie jedynym skończonym i w pełni ukształtowanym kompozycyjnie placem w Warszawie. Także teraz jest przykładem dbałości architektów o detal i harmonię zabudowy. Różni "specjaliści" od architektury, wychowani w estetyce odpustowych baloników i kulcie sloganów politycznych, nie sięgną poziomem wiedzy ponad krawężnik ulicy, bo architektury nie rozumieją. Łapy precz od MDM.

 • Kult jednostki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 20:08 ~Kult jednostki


  kubatkubat

  Ta "wojenka" ma raczej drugie dno, to "socrealistyczne", choć wątpię czy Stalin w ogóle wiedział że takie osiedle gdzieś wybudowano. No ale wszystko czego nie wybudowali jedynie słuszni jest be.
  Józef~Józef

  Znałeś Stalina ?

  W tamtych czasach wszyscy go znali. " Niech żyje nam towarzysz Stalin, co usta słodsze ma od malin " :)

 • Wawiaką

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 18:04 ~Wawiaką  jurek~jurek

  Zburzyc i zbudowac nowe bloki ! Po co komu te stare rudery
  warszawiak~warszawiak

  Ty łobuzie, jak ci sie nie podoba to jazda stąd!!! łapy precz od starej Warszawy!
  developer~developer


  Pracuje w formie deweloperskiej i wiem jak Wawiaką ( przyjezdnym ) potrzebne sa mieszkania. Musza szukac po pruszkowach , piasecznach itd bo u Nas nie ma miejsca. Wyburzyc stare rudery i zbudowac nowe m3.


  Wawiaka - to pewnie ma znaczyć " Warszawiakom ", nieprawdaż ?

 • Norma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 17:45 ~Norma


  Felek 57~Felek 57

  Rudery? Widziałeś człeku jakie tam są mieszkania? To nie gomułkowskie klitki!
  Nie masz wiedzy w temacie to nie pisz głupot! Niedługo wszystko co z lat 50- tych będzie złe - tylko zbudowano mieszkania, ludzie mieli pracę i nie nurkowali po śmietnikach!
  budowlaniec~budowlaniec

  Z tymi mieszkaniami z lat 50tych to rożnie bywało - były w wysokim standardzie, ale tez i w bardzo niskim - np. z łazienkami/wc na korytarzach. Domy z epoki powstały z cegły - dobry materiał ale pozyskany głównie z ruin i rozbiórek, dodatkowo cegły układanej przez murarzy o wątpliwym doświadczeniu.

  300% normy.

 • Józef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 17:17 ~Józef

  kubatkubat

  Ta "wojenka" ma raczej drugie dno, to "socrealistyczne", choć wątpię czy Stalin w ogóle wiedział że takie osiedle gdzieś wybudowano. No ale wszystko czego nie wybudowali jedynie słuszni jest be.

  Znałeś Stalina ?

 • wrzecioniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 15:55 ~wrzecioniak

  teraz żeby wymienić okna trzeba będzie pisać niezliczone prośby do konserwatora zabytków, a ten będzie rozpatrywał i rozpatrywał, paranoja...

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 15:30 kubat

  Ta "wojenka" ma raczej drugie dno, to "socrealistyczne", choć wątpię czy Stalin w ogóle wiedział że takie osiedle gdzieś wybudowano. No ale wszystko czego nie wybudowali jedynie słuszni jest be. I nieważne że dało to 45 tysięcy mieszkań i pracę dla setek ludzi. Jak te dane porównać z czasami obecnymi.

 • budowlaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 15:26 ~budowlaniec

  Felek 57~Felek 57

  Rudery? Widziałeś człeku jakie tam są mieszkania? To nie gomułkowskie klitki!
  Nie masz wiedzy w temacie to nie pisz głupot! Niedługo wszystko co z lat 50- tych będzie złe - tylko zbudowano mieszkania, ludzie mieli pracę i nie nurkowali po śmietnikach!

  Z tymi mieszkaniami z lat 50tych to rożnie bywało - były w wysokim standardzie, ale tez i w bardzo niskim - np. z łazienkami/wc na korytarzach. Domy z epoki powstały z cegły - dobry materiał ale pozyskany głównie z ruin i rozbiórek, dodatkowo cegły układanej przez murarzy o wątpliwym doświadczeniu. Budowle mają drewniane stropy, co skutkuje potęgowaniem hałasu (swoiste pudła rezonansowe). Budynki, mimo grubych ścian zewnętrznych, nie spełniają nawet minimalnych wymagań ochrony cieplnej – typowe jest tu więc występowanie pleśni i grzybów (co jest efektem dużego wychłodzenia powierzchni ścian). Mieszkania mają przeciętny metraż 70-80 m i przestronne pokoje, ale króluje tu kształt zbliżony do kwadratu i pokoje w amfiladzie, co jest bardzo mało praktyczne ze względu na trudność w zachowaniu intymności. Można by wyliczać problemy związane z tym budownictwem w nieskończoność. W sumie to się nie dziwie że wspólnoty blokują wpis do rejestru/ewidencji zabytków, bo np. wtedy ani nie zrobią ocieplenia , ani nie zmienia układu pomieszczeń…

 • archi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 15:07 ~archi

  Michu~Michu

  "Kompleks z mieszkaniami dla 45 tys. osób powstał na ruinach mieszczańskiej zabudowy z XIX wieku".
  Autor artykułu zapomniał dodać, że połowa z tych "ruin" w tej ekskluzywnej przed wojną dzielnicy wojnę przetrwała, a nie przetrwała BOS-owskiej "odbudowy". Koszmarne pudła MDM-u i nieco lepsze na osiedlu "Latawiec" postawiono na miejscu wyburzonych przez BOS secesyjnych kamienic o bardzo wysokim standardzie, co najbardziej nie podobało się bolszewickim zwolennikom "szklanych domów".

  W Warszawie były tylko dwie naprawdę secesyjne kamienice. Kamienica Tołwińskiego na ul. Służewskiej 3 (nie istnieje)i Kamienica Spokornego w Al.Ujazdowskich 19 (też nie istnieje. Reszta, to eklektyzm i modernizm.

 • solidaruch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 14:56 ~solidaruch

  Jaki piękny kraj... wszystko można oprotestować i zablokować "O, takie polskie" Lechu walczył :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »