Informacje

29.09.2014 12:51 raty do zapłaty

Mazowsze wygrywa spór o janosikowe.
Chodzi o 200 mln zł

SERWISY:


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w poniedziałek cztery decyzje ministra finansów, które zobowiązywały województwo mazowieckie do zapłaty czterech ostatnich miesięcznych rat janosikowego za 2013 r. W sumie chodzi o ponad 200 mln zł.

Wyrok nie jest prawomocny, ministerstwu przysługuje prawo do złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak poinformował reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk, ministerstwo skorzysta z tego prawa.

WSA powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w marcu br. orzekł, że przepis dotyczący janosikowego, płaconego przez województwa jest częściowo niezgodny z konstytucją. TK dał na zmianę tego przepisu 18 miesięcy, ale mimo że nadal obowiązuje, WSA stwierdził, iż sąd rozstrzygając w konkretnej sprawie nie musi już go stosować. Pozwala na to konstytucja.

Zbadał sytuację finansową

Sędzia Mirosława Pindelska uzasadniając wyrok przypomniała, że TK stwierdził, iż regulacje o janosikowym są niezgodne z ustawą zasadniczą w zakresie, w jakim nie gwarantują województwom pozostawienia części dochodów potrzebnej do realizacji zadań własnych.

- Jesteśmy związani (...) wyrokiem sądu konstytucyjnego, ale to związanie jest w zakresie (...) stwierdzenia niekonstytucyjności w wielkościach, które nie gwarantują istotnej części dochodów na pokrycie zadań własnych, wydatków publicznych - powiedziała. Dodała, że odroczenie obowiązywania wyroku TK o 18 miesięcy skierowano nie do sądów tylko do ustawodawcy.

Sędzia powiedziała ponadto, że przygotowując się do wydania wyroku WSA zbadał sytuację finansową województwa mazowieckiego w 2013 r. i uznał, iż musi ustalić, jaka część dochodów własnych powinna zostać w jego budżecie. Według WSA, aby województwo mogło sprostać stawianym mu wymogom, 70 proc. dochodów powinno zostawić sobie, a 30 proc. przekazać na janosikowe. Tymczasem w 2010 r. samorząd wpłacił aż 63 proc. dochodów podatkowych, a w 2013 r. ta wielkość przekroczyła 48 proc. dochodów z PIT i CIT (w latach 2011-2013 spadły one o ponad 207 mln zł).

Coraz większe wpłaty

- Sąd uwzględnił narastającą trudną sytuację finansową województwa mazowieckiego - podkreśliła sędzia. Dodała, że sytuacja ta była spowodowana z jednej strony dekoniunkturą gospodarczą, a z drugiej przepisami o janosikowym, które powodowały, że wpłaty janosikowego były coraz większe. - Nie możemy tutaj mówić, że było jakieś niewłaściwe działanie województwa mazowieckiego, które spowodowało jego trudną sytuację finansową, która wpłynęła na niemożność zapłacenia wszystkich rat obowiązujących w 2013 r. - zaznaczyła.

Poinformowała poza tym, że MF rozstrzygając o sprawie nie analizował sytuacji finansowej województwa. Zaznaczyła jednak, że przepisy nie zobowiązywały ministerstwa do tego. Jednocześnie WSA zasądził od resoru finansów na rzecz samorządu ok. 25 tys. zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

"Miażdżący wyrok"

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że wyrok WSA jest "jednoznaczny i miażdżący" dla ministerstwa finansów. - Pokazuje, że województwo nie było w stanie zapłacić tych rat dlatego, iż nie wystarczało wtedy pieniędzy na realizację zadań własnych, zadań publicznych - powiedział. Podkreślił, że sąd zwrócił uwagę, iż za tę sytuację Mazowsze nie ponosi winy.

- Mam nadzieję, że wyrok w końcu przemówi do urzędników MF - dodał Struzik.

Zaznaczył, że liczy, iż ministerstwo wycofa się z przygotowanego projektu zmian w janosikowym, który - jego zdaniem - nie rozwiązuje problemu. Propozycja resortu zakłada m.in. podniesienie progu dochodów, od których województwa osiągające wyższe dochody będę musiały dokonywać wpłat - ze 110 proc. wzrośnie on do 125 proc. średnich dochodów podatkowych, wyliczonych dla wszystkich województw.

Struzik zapowiedział, że samorząd przeanalizuje aspekty prawne wyroku WSA. - Już się domagamy zwrotu pieniędzy, które zabrał nam poborca skarbowy (...), będziemy się starali o zwrot pieniędzy, które przekraczają 30 proc. naszych dochodów (za 2013 r. - PAP) - dodał.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez PAP ubiegłoroczne dochody podatkowe województwa mazowieckiego wyniosły ok. 1,38 mld zł, podczas, gdy janosikowe wyniosło ok. 650 mln zł. Stosując wyliczenie WSA, wpłaty z tytułu janosikowego powinny wynieść ok. 410 mln zł.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd zdecydował się wiosną br. zaciągnąć ponad 400 mln zł pożyczki z budżetu.

W kwietniu Ministerstwo Finansów zajęło konta Mazowsza z niezapłaconą ratą janosikowego w wysokości 60 mln zł.

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

MARSZAŁEK ADAM STRUZIK O SPRAWIE JANOSIKOWEGO:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 21:20 ~qaz

  Minister twierdził ze panstwo polskie istnieje tylko teoretycznie wiec dlaczego chce łupić? hehe może powinno łupić tylko teoretycznie a pensje, premie i odprawy ministrom wypłacac tylko teoretycznie?

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 17:42 ~real

  do zbynio-

  skoro tak mało zarabiają ministrowie tego rządu, to skąd takie pałace np. Sikorskiego i innych? Przeczytaj w jakich palacach mieszkają i ile mają mieszkań scedowanych na rodzine, aby nie kłuło to w oczy. Chyba slepy jesteś jak tego nie widzisz. Oprócz kasy niby małej, mają karty służbowe, telefony (sikorski ile wydał), mieszkania poselskie, darmowa komunikacja, immunitet, wycieczki na Honolulu i Seszele i do Chin oczywiscie słuzbowe.

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 17:29 ~Mirek

  Dlaczego urzędnicy MF działają na szkodę miasta Warszawa? Bo co? Bo kasa przepłynie z miasta do nienasyconego, bezdennego budżetu państwa? Sami tu mieszkacie urzędnicy, pracujecie i dobrze wiecie, że Warszawa potrzebuje pieniędzy, bo mieszka tu WIELE osób, a to wymaga NAKŁADÓW i INWESTYCJI. Przestańcie wszystko utrudniać i tak jest trudno! Zostawcie nas w spokoju.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 14:36 kubat

  Zgrzyt~Zgrzyt

  Ale jaja! Struzik uwziął się na ten chory system, nie popuszczał mimo, że nawet wśród radnych Mazowsza byli przeciwnicy walki z janosikowym (Pietruczuk z SLD, Tchorzewski z PIS) i zagrał wszystkim na nosie. Ciekawe jak teraz podepną sie pod ten sukces.

  Cud się stał!!! Prawo wygrało z politykiem !!!

 • rewq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 14:30 ~rewq

  wars~wars

  szkoda ze pani prezydent tak preznie nie działała w sprawie janosikowego, którego dzis sąd odrzucil 4 ustawy ministra finansów z PO. A tak medialnie sprzeciwiala sie janosikowemu, tylko nic nie działała wbrew swoim kolegom z PO.Ale o tym ratusz i sama hgw cisza. A metro? Niech wysiądzie na stacji Centrum Kopernika i zobaczy fałsz w postaci brakoróbstwa i tuszowania niewygodnych spraw. Niech pasażer pojedzie na stacje i przekona sie jak jest naprawde a nie na podstawie fałszywych mediów uzaleznionych finansowo od ratusza i rządzącej PO rozdających srebrniki.  Ohooo!! Grubo!! Z tymi srebrnikami sam bym tak nie wymyślił... Pewnie w Radiu Maryja tak mówią? Co?!

 • zbynio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 13:34 ~zbynio

  ola~ola

  minister finansów jesli ma honor i jaja a pewno nie ma jak każdy w PO pazerny na kasę, powinien podac sie do dymisji jeśli sad orzeka jego niewiarygodnośc i rażące błędy i powinien poniesć odpowiedzialność karna i finansową. Tacy własnie pseudofachowcy herr tussska rządzili bądz rządzą Polską.

  Jak tak wszyscy będą podawać się do dymisji, to kto bedzie rzadził. Bo jakoś tak, specjalistów nie ma skąd brać. Nikt normalny za grosze takiej roboty nie wezmie. A minister w tym kraju zarabia 1/10 tego co byle jaki dyrektor, czy członek zarzadu w firmie.

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 13:20 ~ola

  do -Boom

  Jak cytujesz kogoś to cytuj w całości a nie wybiórczo jak twoja partia, bo to zmienia sens wypowiedzi mojej, jak poniżej;
  11:04 ~ola
  minister finansów jesli ma honor i jaja a pewno nie ma jak każdy w PO pazerny na kasę, powinien podac sie do dymisji jeśli sad orzeka jego niewiarygodnośc i rażące błędy i powinien poniesć odpowiedzialność karna i finansową. Tacy własnie pseudofachowcy herr tussska rządzili bądz rządzą Polską (nawet jak bierzesz kase spod stołu z ratusza za takie wpisy- gdzie NIK?). Nie bronie Struzika, bo wielokrotnie go krytykowałam, ale przestrzeganie prawa obowiązuje wszystkich nawet PO i hgw. A nie jest ona świetą ......, tylko urzędasem wynagradzanym przez podatnika i mających służyc Obywatelom i wyborcom. Ale widac zapomniała ta baba o tym, przed referendum jak poczuła strach w gaciach, to o tym pamietała. A w firmie prywatnej za taką prace minister MF dawno wyleciałaby na zbity pysk za brak profesjonalizmu i stale przegrane sprawy w sądach. Widocznie ta partia jest dla nieudaczników, równiez takich jak ty, bez jaj i honoru nie mówiąc o patriotyzmie, a dla cwaniaczków.

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 13:20 ~ola

  do -Boom

  Jak cytujesz kogoś to cytuj w całości a nie wybiórczo jak twoja partia, bo to zmienia sens wypowiedzi mojej, jak poniżej;
  11:04 ~ola
  minister finansów jesli ma honor i jaja a pewno nie ma jak każdy w PO pazerny na kasę, powinien podac sie do dymisji jeśli sad orzeka jego niewiarygodnośc i rażące błędy i powinien poniesć odpowiedzialność karna i finansową. Tacy własnie pseudofachowcy herr tussska rządzili bądz rządzą Polską (nawet jak bierzesz kase spod stołu z ratusza za takie wpisy- gdzie NIK?). Nie bronie Struzika, bo wielokrotnie go krytykowałam, ale przestrzeganie prawa obowiązuje wszystkich nawet PO i hgw. A nie jest ona świetą ......, tylko urzędasem wynagradzanym przez podatnika i mających służyc Obywatelom i wyborcom. Ale widac zapomniała ta baba o tym, przed referendum jak poczuła strach w gaciach, to o tym pamietała. A w firmie prywatnej za taką prace minister MF dawno wyleciałaby na zbity pysk za brak profesjonalizmu i stale przegrane sprawy w sądach. Widocznie ta partia jest dla nieudaczników, równiez takich jak ty, bez jaj i honoru nie mówiąc o patriotyzmie, a dla cwaniaczków.

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 13:02 ~wars

  szkoda ze pani prezydent tak preznie nie działała w sprawie janosikowego, którego dzis sąd odrzucil 4 ustawy ministra finansów z PO. A tak medialnie sprzeciwiala sie janosikowemu, tylko nic nie działała wbrew swoim kolegom z PO.Ale o tym ratusz i sama hgw cisza. A metro? Niech wysiądzie na stacji Centrum Kopernika i zobaczy fałsz w postaci brakoróbstwa i tuszowania niewygodnych spraw. Niech pasażer pojedzie na stacje i przekona sie jak jest naprawde a nie na podstawie fałszywych mediów uzaleznionych finansowo od ratusza i rządzącej PO rozdających srebrniki.

 • Wesołek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 12:55 ~Wesołek

  200 milionów to ładna sumka. Będzie można za to wybudować drugi pas na lotnisku w Modlinie.....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »