Informacje

19.03.2019 19:20 6,6 miliona złotych w budżecie

Mazowsze wesprze in vitro.
Nawet 18 tysięcy złotych na parę

SERWISY:


Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu ponad 6,6 miliona złotych na program wsparcia in vitro. Chętni będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości do 18 tysięcy złotych.

W budżecie mazowieckiego samorządu zabezpieczono ponad 6,6 miliona złotych, dzięki czemu możliwe jest przystąpienie do prac dotyczących opracowania programu wsparcia in vitro. Zgodnie z założeniami będzie on realizowany w latach 2019-2022.

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że to niezwykle ważna inicjatywa.

– Bardzo cieszę się z decyzji radnych – mówił. "Na Mazowszu jest wiele par, które marzą o rodzicielstwie, a z przyczyn zdrowotnych nie mogą zrealizować swoich planów. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie mogliby skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny, jakim jest właśnie metoda in vitro, ale z przyczyn finansowych nie mogą sobie na to pozwolić" – stwierdził cytowany w komunikacie prasowym.

Dofinansowanie od 6 do 18 tysięcy

Program zostanie wdrożony po zaopiniowaniu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w drugiej połowie roku i będzie skierowany do par z Mazowsza, zmagających się z niepłodnością.

Przewidywana wysokość dofinansowania na parę będzie się wahać w przedziale od 6 do 18 tysięcy złotych. Wsparcie dotyczyłoby trzech prób przeprowadzenia procedury zapłodnienia in vitro. Realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu ofert.

– Podobne działania są już realizowane w innych miastach i regionach. Na takie wsparcie mogą liczyć bowiem mieszkańcy Warszawy, Częstochowy, Łodzi czy też województwa lubuskiego. Cieszę się, że do tego grona dołączą już niebawem pary z Mazowsza. Środki już są. Teraz rozpoczynamy prace nad naszym programem – dodała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Problem nawet 16 procent par

To już drugi realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców województwa mazowieckiego. Od 2017 roku Mazowiecki Szpital Bródnowski dzięki środkom z budżetu województwa realizuje program wsparcia leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Do końca 2018 roku skorzystały z niego 72 pary. W efekcie pięć kobiet zaszło w ciążę i do tej pory urodziło się troje dzieci.

Zjawisko niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat i dotyka coraz więcej par. Zdaniem naukowców jest to prawdopodobnie konsekwencja zmian współczesnego świata.

Jak podaje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego, według danych Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii w Polsce problem niepłodności dotyczy od 10 do 16 proc. par. Rocznie z leczenia metodą in vitro korzysta 23-25 tysięcy par. Na samym Mazowszu jest ich obecnie 3715.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy już o finansowaniu programu in vitro.

ap/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zosia69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 19:47 ~Zosia69

  Normalny~Normalny

  Dlaczego mam za to płacić ???? Kto chce mieć dziecko niech płaci . Mi nikt nie dał na dzieci . Dlaczego mam płacić na CUDZE dzieci ???


  To z budżetu m.st. Warszawy, który ma ~68 różnych źródeł finansowania.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 18:55 ~Normalny

  Dlaczego mam za to płacić ???? Kto chce mieć dziecko niech płaci . Mi nikt nie dał na dzieci . Dlaczego mam płacić na CUDZE dzieci ???

 • Katy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 17:04 ~Katy

  XYZ,tak, i picie kefirów udróżni jajowody, usunie endometriozę... Ludzie podchodzą do in vitro po wielu latach starań naturalnych, nierzadko różnych diet, ziół, witamin, zmiany sposobu życia... a i tak nie udało im się doczekać potomstwa. Trochę empatii mile widziane...

 • Ojet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 16:16 ~Ojet

  LeMnGG~LeMnGG

  Świetny prezydent. Medialny, przystojny, europejski.


  i wielkie nic z taśmą do sklejania szybek

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 15:43 ~xyz

  Ludzie, szkoda kasy na to. Nie jedzcie mięsa i przetworzonej żywności. Przejdźcie na zdrowe, żywe jedzenie. pijcie kafiry, jogurty naturalne (aby odbudować florę bakteryjną), nie pijcie alkoholu i nie palcie papierosów. NIE stresujcie się życiem. To wystarczy, nie potrzeba wam in vitro.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 13:54 ~iza

  LeMnGG~LeMnGG

  Świetny prezydent. Medialny, przystojny, europejski.

  tak, i tyle rzeczy obiecywał w kampanii wyborczej !!!

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 13:45 ~jan

  czy dotyczy to również par lesbijskich?

 • Zosia69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 13:00 ~Zosia69

  Piotr~Piotr

  W takich sprawach jak np. refundacja in vitro powinno być referendum, przecież ta refundacja będzie z pieniędzy wszystkich Warszawiaków, więc może trzaskowski by się najpierw zapytał ?


  Z pieniędzy z budżetu m.st.Warszawy czyli ~68 różnych źródeł wpływu.

 • schoko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 11:35 ~schoko

  A czy bycie rodzicem to obowiązek? Presja społeczna? Mi odbiera się ze względów finansowych możliwość jeżdżenia mercedesem i jakoś nie widzę na horyzoncie dopłat do nowych mercedesów. A poza tym ludzie umierają z powodu braku środków na leczenie i operacje, ale dla nich jak rozumiem się nie znajdzie?

 • LeMnGG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 11:34 ~LeMnGG

  Świetny prezydent. Medialny, przystojny, europejski.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »