Informacje

20.06.2017 19:33 mieszkańcy będą musieli wymienić piece?

Mazowsze: w lipcu konsultacje w sprawie uchwały antysmogowej

SERWISY:

20 lipca ruszą konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały antysmogowej dla Mazowsza, której celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji z pieców i kotłów. Sejmik województwa we wtorek przyjął aktualizację uchwalonych w 2013 r. programów ochrony powietrza - poinformował Urząd Marszałkowski.

Uchwała antysmogowa to dokument, który ma wskazać priorytety regionu w walce z groźnymi dla zdrowia zanieczyszczeniami powietrza.

"Na szali jest nasze zdrowie"

- Chcemy, aby samorządy i mieszkańcy Mazowsza wzięli czynny udział w dyskusji nad tym dokumentem. Na szali jest nasze zdrowie. Z drugiej strony musimy wspólnie zastanowić się nad narzędziami i tempem zmian. Tak, aby były one realne i możliwe do udźwignięcia. Dlatego konsultacje prowadzone będą w całym regionie – zapowiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Prace nad uchwałą antysmogową trwają od ubiegłego roku, zaangażowano w nie ekspertów, którzy na podstawie badań opracowali dokumentację stanowiącą podstawę projektu uchwały. Teraz projekt  trafi do konsultacji społecznych oraz opiniowania przez samorządy powiatowe i gminne. Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych urzędu marszałkowskiego Marcin Podgórski zapowiada, że pierwsze konsultacje rozpoczną się 20 lipca.

Główną przyczyną przekroczeń stężeń szkodliwych substancji w powietrzu na Mazowszu - podaje Urząd Marszałkowski - jest tzw. niska emisja pochodząca ze spalania paliw stałych w piecach lub kotłach domowych oraz drewna i śmieci w kominkach.

Uchwała antysmogowa - podaje Urząd Marszałkowski - ma dotyczyć w szczególności kotłów, w których spalane są paliwa dostarczające ciepło do kaloryferów w budynkach oraz ogrzewacze typu kominki, piece, nagrzewnice powietrza. Właściciele tych instalacji powinni móc wykazać, że ich piece spełniają określone uchwałą wymagania - podaje urząd.

Instalacje zgodne z wymogami

Planuje się, że uchwała wejdzie w życie 1 listopada 2017 r., co oznacza, że wszystkie instalacje, które będą montowane po tym terminie, powinny spełniać wymagania rozporządzeń Komisji Unii Europejskiej.

Właściciele urządzeń już zainstalowanych dostaną czas na dostosowanie ich do nowych wymogów. Kotły, które nie spełniają norm w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń nawet dla klasy 3, 4 lub 5 będą mogły być eksploatowane do 31 grudnia 2022 r. Natomiast kotły, które spełniają wymagania dla klasy 3 lub klasy 4 muszą zostać wyłączone z użytku do 31 grudnia 2027 r.

Użytkownicy kominków, pieców lub nagrzewnic mogą je eksploatować do 31 grudnia 2022 r., chyba że osiągają one sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. lub zostaną wyposażone w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu.

Na Mazowszu - wylicza urząd - planuje się zakazać spalania: mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; węgla brunatnego oraz paliw stałych przygotowywanych z wykorzystaniem tego węgla; paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu 0–3 mm wynosi powyżej 15 proc.; paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.

Uchwała nie wprowadza okresów obowiązywania ograniczeń i zakazów – mają one obowiązywać przez cały rok.

Zadania kontrolne będą prowadzone przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, straże gminne, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, policję oraz inspektorów nadzoru budowlanego.

PAP/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sringi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2017 10:38 ~Sringi

  Wawka~Wawka

  W ramach "walki" ze smogiem Warszawa budując Ring Miejski zwany szumnie POW i WOW, zaprasza tranzyt do miasta. Bo kto przy zdrowych zmysłach pojedzie DK 50 mając do dyspozycji szeroką arterię zwaną Południową Obwodnicą Warszawy??? Już teraz mamy tego obraz na Trasie Armii Krajowej będącej jednym z odcinków NibyObwodnicy, a biegnącej przez miasto. Vide wypadek TIRów w Markach ....

  Jakie RINGI, jesteś polakiem czy nie!?

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2017 10:05 ~Wawka

  W ramach "walki" ze smogiem Warszawa budując Ring Miejski zwany szumnie POW i WOW, zaprasza tranzyt do miasta. Bo kto przy zdrowych zmysłach pojedzie DK 50 mając do dyspozycji szeroką arterię zwaną Południową Obwodnicą Warszawy??? Już teraz mamy tego obraz na Trasie Armii Krajowej będącej jednym z odcinków NibyObwodnicy, a biegnącej przez miasto. Vide wypadek TIRów w Markach ....

 • Gutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2017 08:47 ~Gutek

  Słusznie. Należy zapisać w ustawie kategoryczny wstęp do naszego miasta. Właściwie dlaczego nikt nie wpadł wcześniej na pomysł ustawy antysmogowej?

 • trepolotek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2017 00:00 ~trepolotek

  Dołóżcie jeszcze "niską" emisję z silników diesla aut które codziennie jeżdżą - a częściej stoją w korkach - na ulicach Warszawy. Ile z nich ma wycięte filtry cząstek stałych? Łatwo to sprawdzić - wystarczy że właściciel energicznie doda gazu i za autem zostaje kłąb czarnego dymu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »