Informacje

24.01.2017 18:10 Mieszkańcy ponaglają marszałka

Mazowsze śladem Małopolski.
Chce mieć uchwałę antysmogową

SERWISY:


Jak zapowiedział marszałek Adam Struzik, jeszcze jeszcze w tym roku Mazowsze ma mieć mieć swoją uchwałę antysmogową. We wtorek przed siedzibą sejmiku mieszkańcy zorganizowali happening dopingujący władze w walce ze smogiem.

Marszałek Adam Struzik zapewnił we wtorek na konferencji prasowej, że uchwała antysmogowa powstanie jeszcze w 2017 r. Ma ona umożliwić wprowadzenie na terenie województwa ograniczeń lub zakazów dotyczących m.in. kotłów ciepłowniczych. Uchwała ma wskazać także, jakie paliwa będą mogły być stosowane, a które zostaną ograniczone.

Marszałek Mazowsza zwrócił uwagę, że problem smogu pojawił się ze szczególnym nasileniem tej zimy, ale nie jest to problem nowy ani dla Polski, ani dla Mazowsza. - Z tym zjawiskiem walczymy już od kilkunastu lat - podkreślił Struzik.

Działania wielokierunkowe

Dodał, że samorząd Mazowsza przyjął już w tej sprawie dokumenty dotyczące m.in. ochrony powietrza, a także program wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

- To działanie musi być wielokierunkowe, wielosektorowe - wymaga wielkiego wysiłku i od administracji rządowej i od samorządów wszystkich kategorii - powiedział marszałek Mazowsza. Podkreślił, że to "wymaga również wielkiego wysiłku od obywateli i zaangażowania społecznego.

Do połowy lutego samorządy mają czas, żeby odesłać do marszałka Mazowsza ankiety podsumowujące ich działania chroniące powietrze. Trwa też pozyskiwanie informacji niezbędnych do przeprowadzenia inwentaryzacji urządzeń grzewczych m.in. wykorzystujących węgiel. W pełnym zdiagnozowaniu sytuacji pomóc ma ścisła współpraca z instytucjami naukowymi i badawczymi.

We wtorek przed siedzibą Sejmiku Województwa Mazowieckiego aktywiści Warszawskiego Alarm Smogowego domagali się od zarządu i radnych województwa pilnego przyjęcia uchwały antysmogowej dla Mazowsza.

"Nie możemy dłużej czekać"

- Nie możemy dłużej bezczynnie czekać. Z powodu smogu rocznie w samej stolicy umiera ok. 3 tys. osób. Przyjęcie uchwały "antysmogowej" pomogłoby stopniowo ograniczać problem "niskiej emisji", a więc palenia niskiej jakości opałem w przydomowych piecach, na terenie Mazowsza – podkreślił Konrad Marczyński z Warszawskiego Alarmu Smogowego.

Piotr Trzaskowski z Akcji Demokracji ocenił, że zapowiedź marszałka Mazowsza, "to dobry znak". - Niemniej domagamy się przedstawienia szczegółowego harmonogramu prac nad nią. Każdy miesiąc zwłoki to poważny uszczerbek na zdrowiu mieszkańców stolicy i całej reszty województwa - dodał.

Działacze złożyli na ręce radnych 12 tys. podpisów pod apelem o ujawnienie harmonogramu prac nad uchwałą antysmogową dla stolicy. Zachęcają do dalszego podpisywania petycji.

Małopolska już uchwaliła

W poniedziałek uchwałę antysmogową jednogłośnie przyjął sejmik Małopolski. Zakłada ona, że od 1 lipca w całym regionie będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece do ogrzewania na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły muszą zostać wymienione do 2023 r.

Zgodnie z przyjętym dokumentem, w Małopolsce nadal będzie można używać paliw stałych do ogrzewania, w tym węgla, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce posiadającym takie regulacje.

Prace nad uchwałą antysmogową rozpoczął także samorząd województwa śląskiego. Właśnie rozpoczynają się konsultacje społeczne tego dokumentu, który przewiduje m.in. wymianę kotłów i zakaz stosowania paliw, których spalanie powoduje znaczną emisję trujących substancji do atmosfery.

PAP/skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Janusz Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 17:16 ~Janusz Warszawski

  A może zamiast zabraniać opalać węglem, trzeba pomyśleć o zmniejszeniu cen i akcyzy na gaz i olej opałowy?
  Ale po co? Lepiej obłożyć akcyzą węgiel. przecież rząd potrzebuje kasy na 500+. Patologia (czyt. elektorat)i tak będzie palić starymi meblami,mułem i śmieciami. A ci co ich stać na węgiel, niech płacą więcej bo ich stać.
  Nagle wszyscy się obudzili że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Coś mi tu śmierdzi i nie jest to smog.

 • kukkruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 14:26 ~kukkruk

  cwaniaczki - wille pod Warszawa zbudują ale pieca ekologicznego nie założą, bo i po co - służba zza wschodniej granicy tana a meblościanki i inne pseudo opały powszechnie dostępne.

 • trust

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 14:02 ~trust

  Rozumiem że Małopolska po ustawie stała się nowymi płucami Polski i problem zniknął? Czy tylko cieszą się że mają ustawę a problem pozostał?

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 13:58 ~wawa

  Oh jak dobrze że po podpisaniu ustawy problem zniknie. Śmieszne są te akcje, niby jak kilkoma kartkami papieru rozwiążą problemy ekonomiczne z wymianą czy ograniczeniem emisji? To są zaniedbania pokoleniowe, za 100 lat problem nie zniknie. Jak poradzić sobie z kopalniami, domami budowanym pod kotłownie, elektrociepłowniami? Reorganizacja i zmiana zajmie pół wieku, a gdzie do tego inne ustawy pomocnicze?
  Dzieci neo myślą że jak postoją z transparentami to powietrze będzie czystrze.

 • Oburzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 13:54 ~Oburzony

  Do kogo dzwonić po 19:00 godzinie z informacją, że właśnie sąsiad pali opony i płyty OSB nasączone szajsem?

  Straż miejska przyjedzie rano, a kto o tej 19:00-21:00?

  Wtedy wystarczy przejechać się po Włochach, Piastowie itp sypialniach z domkami by zobaczyć kto jest trucicielem.

 • SAMA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 10:38 ~SAMA

  KOSZT PODŁACZENIA KAMIENICY NA MOKOTOWIE DO SIECI CO 200000. DOTACJA MIASTA 10XMNIEJSZA
  VEOLIA- BRAK MOZLIWOŚCI PODŁACZENIA DO NITKI CO W ULICY BO INSTALACJA STARA- TAK MIASTO WARSZAWA PROMUJE WALKĘ ZE SMOGIEM

 • piotrek z pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 08:12 ~piotrek z pragi

  zimny termofor~zimny termofor

  Prosta sprawa - jeśli nie chcemy się sami podusić trzeba przestać kopcić i to głównie opałem domowym. Po redukcji tego problemu można się zabrać za stare samochody bez katalizatorów, diesle z powycinanymi DPFami itd. Nawet dopłacać do taniej czystej energii. Co się wyda na wymianę pieców nie będzie potrzebne na leczenie chorych na płuca.

  Ponad 85% zanieczyszczeń wchodzących w skład smogu pochodzi z pieców a nie z samochodów. Tanim opałem palą ci których nie stać na droższy. Porządny pie np. na ekogroszek czy pelet to wydatek rzędu 12-15 tyś. (nie mam na myśli taniej marketówy) kogo z zarobkami rzędu 3 tys będzie stać na zakup pieca przy dopłacie 3-4 tyś?

 • ddddddddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 05:15 ~ddddddddd

  Muł może być palony w elektrowniach, ale się nie opłaca, bo jest drożej. Ludzie tego zrozumieć nie chcą i wydaje im się, że wartość energetyczne, to wynalazki lewaków.

  aaaaaa~aaaaaa

  Tylko dlaczego zabrania się palić mułem, zamiast zabronić kopalniom sprzedaży mułu? Znacznie łatwiej to zrobić i kontrolować.
  Inna kwestia to zabronienie emerytom z emeryturą 1000 zł, lub rodzinom z minimalnym wynagrodzeniem 2000 zł brutto, palenia tanim opałem to po prostu niehumanitarne.

 • zimny termofor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 00:04 ~zimny termofor

  Prosta sprawa - jeśli nie chcemy się sami podusić trzeba przestać kopcić i to głównie opałem domowym. Po redukcji tego problemu można się zabrać za stare samochody bez katalizatorów, diesle z powycinanymi DPFami itd. Nawet dopłacać do taniej czystej energii. Co się wyda na wymianę pieców nie będzie potrzebne na leczenie chorych na płuca.

 • pareaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 23:48 ~pareaut


  aaaaaa~aaaaaa

  Tylko dlaczego zabrania się palić mułem, zamiast zabronić kopalniom sprzedaży mułu? Znacznie łatwiej to zrobić i kontrolować.
  Inna kwestia to zabronienie emerytom z emeryturą 1000 zł, lub rodzinom z minimalnym wynagrodzeniem 2000 zł brutto, palenia tanim opałem to po prostu niehumanitarne.
  Kamil~Kamil


  Z jednej strony masz rację, zaś z drugiej jak ich nie stać to niech mają zimno. Jak ktoś dostaje minimalne wnagrodzenie to sam sobie przez całe życie na to zasłużył. Zazwyczaj leniwstwem, w brak warunków nie wierzę, bo sam znam kilka osób ktorzy mieli za dzieciaka problemy, a teraz sobie zyją i ubogimi ich nazwać nie mogę. Zaś dla emerytów można dawać dotacje na paliwo wyzszej jakości, podobnie w przypadku rodzin z chorymi dziećmi, gdzie sytuacja nie pozwala na pracę któregos z rodziców.


  Sugerujesz żeby nie podejmować pracy za stawkę minimalną? Rewelacyjny pomysł. Jeśli nikt nie przyjdzie do marketu na kasę czy do wykładania towaru to stawka zostanie podwyższona aż znajdą się chętni. Ale to nie ta bajka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »