Informacje

07.06.2016 15:51 Światowe Dni Młodzieży

Mazowsze przygotowuje się do przyjęcia pielgrzymów

SERWISY:Darmowy wstęp do samorządowych instytucji kultury podległych samorządowi Mazowsza, bezpłatne przejazdy pociągami KM oraz WKD dla obcokrajowców, aplikacja mobilna informująca o atrakcjach turystycznych regionu - to tylko niektóre z propozycji dla pielgrzymów biorących udział w ŚDM.


Obchody Światowych Dni Młodzieży podzielono na dwa etapy. Pierwszy -  Dni w Diecezjach – potrwa od 20 do 25 lipca, drugi to wydarzenia centralne w Krakowie zaplanowane od 25 do 31 lipca. Papież Franciszek weźmie w nich udział od 27 lipca.


Jak oceniają urzędnicy województwa mazowieckiego, w czasie „Dni w Diecezjach” na terenie Mazowsza może przebywać ok. 50 tys. pielgrzymów. Samorząd wraz z podległymi instytucjami przygotował dla nich szereg udogodnień.

Za darmo tylko z identyfikatorem

Jak informuje PAP, do korzystania z nich będą uprawniały identyfikatory opatrzone specjalnym hologramem, przekazane pielgrzymom przyjeżdżającym do ośmiu diecezji: Płockiej, Radomskiej, Siedleckiej, Łowickiej, Łomżyńskiej i Drohiczyńskiej, Warszawskiej i Warszawsko-Praskiej.
Pielgrzymi  będą mogli zwiedzić za darmo 30 instytucji kultury, m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne i Stacja Muzeum w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.


Pomocny okaże się także przewodnik "Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu". Wydany w ośmiu językach został przekazany do diecezji. W publikacji są opisy miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, szlaków "Drogi św. Jakuba w Polsce" oraz informacje o największych atrakcjach turystycznych Mazowsza.

Mały gadżet pielgrzyma

Pielgrzymi otrzymają także „mały gadżet” w postaci bidonu. - Będzie na nim kod QR, pozwalający na pobranie bezpłatnej  aplikacji mobilnej z informacjami  o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych. Będzie ona dostępna także bezpośrednio w sklepach: Google Play, App Store oraz Windows Store – poinformowała Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM.


- Młodzież, która odwiedzi Mazowsze to nie tylko pielgrzymi, ale również turyści. Warto więc pokazać im zarówno najciekawsze zabytki Mazowsza, jak i miejsca kultur, czy obiekty sakralne" - zaznaczył Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Na Mazowszu mamy wiele perełek architektury sakralnej np. małe, urokliwe, drewniane kościółki, czy przydrożne kapliczki. Zależy nam przede wszystkim, żeby młodzi zabrali ze sobą jak najlepsze wspomnienia - podkreślił.
Obcokrajowcy będą uprawnieni do darmowych przejazdów kolejami na terenie woj. mazowieckiego Pozostali pielgrzymi mogą liczyć na ofertę KM-35 (przeznaczona dla dzieci i młodzieży do ukończenia 26. roku życia oraz dla osób, które ukończyły 60 lat) uprawniającą do 35 proc. ulgi.

Dla uczestników z Polski będą zniżki

Kolejarze zaproponowali także bilet dobowy imienny, uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami Kolei Mazowieckich w obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Sierpc, Działdowo, Małkinia, Ostrołęka, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica, Czeremcha i Kutno, a także bilet lotniskowy umożliwiający dojazd do Modlina.


W pociągach WKD, poza darmowymi przejazdami realizowanymi na podstawie identyfikatora, będą obowiązywać zniżki ustawowe. W porozumieniu z ZTM będą realizowane przejazdy dla pielgrzymów w ramach wspólnego biletu.


Po Dniach w Diecezjach pielgrzymi pojadą na centralne obchody do Krakowa. Transport kolejowy odbędzie zamówionymi już 24 pociągami przez poszczególne diecezje. - to duże przedsięwzięcie logistyczne dla jego spółki, ponieważ o ile dojazd do Krakowa rozkłada się na kilka dni, to sam powrót musi odbyć się w ciągu 24 godz – tłumaczył członek zarządu KM Dariusz Grajda.

PAP/skw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »