Informacje

26.02.2013 15:05 gościom 65-lecia rozdawali ulotki

Mazowsze protestuje
na własnym jubileuszu

SERWISY:

Jubileusz 65-lecia zespołu Mazowsze zamienił się w protest. Artyści, przed występem, rozdawali ulotki, w których alarmują: "Zespół zmierza ku upadkowi". O taki stan rzeczy oskarżają tymczasowego dyrektora Włodzimierza Izbana.

W poniedziałek w Operze Narodowej odbył się uroczysty koncert z okazji 65-lecia zespołu. Kilku tancerzy i solistów zespołu rozdawało widzom ulotki informujące o złej sytuacji w zespole.

"Rażąco łamie prawo"

Piszą w nich, że Mazowsze coraz mniej koncertuje. Tymczasowemu dyrektorowi Włodzimierzowi Izbanowi zarzucają nadmierną komercjalizację zespołu. Ponadto, według członków zespołu, Izban skupia się na prowadzeniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego, który współtworzył. Pacownicy wytykają również szereg wątpliwości związanych z konkursem na stanowisko dyrektora. W ulotce znalazło się stwierdzenie, że Izban "rażąco łamie prawo" za zgodą marszałka Adama Struzika.

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć:

Za zwolnienia do sądu

Tymczasem, jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, do sądu w Pruszkowie trafił wniosek o ukaranie Włodzimierza Izbana. To pokłosie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, podjętej po zwolnieniu przez Izbana dwóch pracowników zespołu.

- Doszło do rażącego naruszenia prawa pracy przez pracodawcę – czytamy w dokumencie pokontrolnym, sporządzonym przez warszawski oddział Państwowej Inspekcji Pracy.

Inspektor wytyka, że dwóch zwolnionych pracowników zespołu, jednocześnie działaczy Solidarności, podlegało szczególnej ochronie, którą zakłada ustawa o związkach zawodowych. Działaczy zwolniono bez zgody mazowieckiego oddziału Solidarności, co - w opinii inspektora - jest lekceważeniem przepisów.

"Pozostawiamy to w gestii kierownictwa"

Urząd marszałkowski nie chce komentować sytuacji w zespole.

- Jeśli chodzi o organizację pracy, repertuar, harmonogram występów urząd marszałkowski nie prowadzi bieżącego monitoringu i nie jest do tego zobowiązany. Pozostawiamy to w gestii kierownictwa danej instytucji, które ponosi za nią odpowiedzialność - wyjaśniła Joanna Czechowicz-Bieniek z biura prasowego urzędu.

Do zarzutów nie odniósł się też Włodzimierz Izban. W jego sekretaracie usłyszeliśmy, że we wtorek jest niedostępny i poproszono nas o wysłanie pytań mailem. Wysłaliśmy je i czekamy na odpowiedź.

Zwolnieni po 20 latach

Zwolnieni pracownicy, których sprawą zajmowała się inspekcja, to Iwona Wieczorek i Konrad Golianek - doświadczeni artyści i wieloletni pracownicy Mazowsza. Każde z nich przepracowało w zespole ponad 20 lat: ona jako muzyk, on jako tancerz.

Jak usłyszeliśmy w zespole, jako powód zwolenienia podano niepodpisanie listy obecności przed zajęciami.

Oboje byli członkami komisji konkursowej, mającej wybrać nowego dyrektora.

Konkurs na nowego dyrektora unieważniony

W tej sytuacji należało wytypować dwie kolejne osoby do składu komisji. Zespół, w geście protestu przeciwko zwolnieniu Golianka i Wieczorek, nie wskazał ich następców.

W listopadzie ubiegłego roku marszałek Struzik unieważnił konkurs.

Jak informowaliśmy w poniedziałek, zamieszaniem wokół wyboru zajęło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyjaśnień domagają się również Senat i radni sejmiku wojewódzkiego.

Zespół ma problemy

Dramatyczna sytuacja w zespole trwa od prawie dwóch lat. Zespół jest kiepskiej sytuacji finansowej, a Izbanowi zarzuca nadmierną komercjalizację Mazowsza, np. udział w prywatnych imprezach. W listopadzie ubiegłego roku portal tvnwarszawa.pl ujawnił nagrania z występu na imprezie z okazji wybudowania domu jednego z polskich milionerów.

Wielu tancerzy i solistów zespołu mieszka w bursie pracowniczej, gdzie warunki pozostawiają wiele do życzenia.

Bartłomiej Frymus, b.frymus@tvn.pl //b/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jedrzej2013

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2013 00:55 ~jedrzej2013

  Izban powinien zostać dyscyplinarnie zwolniony, a Mazowsze musi istnieć, bo inaczej zostanie tylko Śląsk, a tego przecież nie chcę. Ostatnio nawet Izban na WOŚPie do współpracy z Mazowszem zaprosił Goorala. Zapomnieli też o tym, że z zespołu Mazowsze zwolniono Bogusława Topajewa, najstarszego członka zespołu, który też tam był przez ponad 20 lat. Najlepszy był Filip Micek. Ps. Lepszym dyrektorem był Jacek Kalinowski, brat posła Jarosława, a najlepszą dziewczyną była Kasia Haber, żona rzecznika prasowego - Michała. I jeszcze jedno. Dlaczego Mazowsze wciąż śpiewa "Furmana?" mimo obietnic, że po śmierci Pana Jopka skończą z tym?

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2013 11:02 ~Ewa

  O, a tutaj mamy zwolenników upadku kultury wszelkiej. Skoro nie zarabiaja, to niech sie rozwiążą. Kolego, bardzo wspólczuję, rozumiem, że sam nie masz tego rodzaju potrzeb, chętnie będziesz sobie żył w społeczeństwie troglodytów, w którym nie ma dotacji do kultury, więc nie ma kultury. Jak nie będzie kultury to będzie więcej takich jak ty, a to byłoby tragicznme w skutkach. zatem twoje poglady nie są obojętne. Ja bym chciała, żebyś się gdzieś z tego kraju ulotnił, najlepiej do trzeciego świata, bo tam świat jest tak urządzony, jak postulujesz. Więc zamiast psuć nam naszą rzeczywistość, i tak już nie bardzo fajną, przez takich jak ty, może jedź tam gdzie już jest tak jak chcesz. Nie chcę cię spotykać na ulicy, widziec, miec świadomość, że w ogóle istniejesz.

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 22:19 ~marek

  Skoro nie potrafia zarabiac na utrzymanie zespolu, czas pomyslec o zmianie zawodu. Za siedzenie, nikt nie bedzie placil. Relikt minionego systemu.

 • mazowszak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 19:43 ~mazowszak

  !!!!!! co to jest? to s artyści zespołu?? hahah NIE! oni byli w środku i pełni radości wykonaywali swoją pracę. Odwalcie się od zespołu. mamy się dobrze!

 • Zielony Gaik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 19:42 ~Zielony Gaik

  W przeszlosci pewni cwaniacy jak chcieli przemycic z Nowego Sacza roboli do swojej firmy w Usa ,to "Sponsorowali" zepol Mazowsze,ale w zamian oni zalatwiali wizy dla tzw. osoby do "obslugi" co pozwalalo na przemyt do USA cztery ,5 ludzi.Mazowsze wracalo do domu ,a robolom odbierano Paszporty i zaganiano do niewolniczej pracy.

 • bingo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 16:24 ~bingo

  Wszystkiemu co dzieje się w Mazowszu "patronuje" marszałek Struzik.To on tak bardzo dba o dobro tej instytucji że ogłasza pozorowany konkurs na dyrektora w którym wszystko jest ustawione aby wygrał jego człowiek.Gdy zbliżał się czas wyboru a kuluarowe przecieki spowodowały strach że wygrać może "niewłaściwy" człowiek spreparowano powód aby unieważnić konkurs poprzez usunięcie z komisji konkursowej solidarnościowych jej członków.Plan był dość misterny ponieważ z byle powodu zwolniono ich "dyscyplinarnie" z pracy aby zaszło podejrzenie że w pracach komisji konkursowej nie będa bezstronni co według przepisów dotyczacych konkursu powoduje ich usunięcie ze składy komisji.I tu znowu pan marszałek tak dalece chce dobra zespołu Mazowsze że zamiast doprowadzić do końca konkurs unieważnia go!!! Po co? Bo następny odbędzie się nie wiadomo kiedy, a raczej kiedy marszałkowi zachce się nowy konkurs rozpisać, czego nie przewiduję zbyt szybko. Pan p.o dyrektor Izban tak dalece ma prawo w poważaniu ze zwalnia przewodniczacego zwiazku zawodowego za to ze ten chce jechać do pracy ( na koncert!!!!!)i zabrania wpuszczenia go do autokaru który zespół miał na ten koncert zawieść!!!To jest jeden z symboli stylu sprawowania swojego urzędu.Obaj panowie zachowuja sie jakby nikt im nie mógł "podskoczyć" i robia co chca.A jakże dla dobra Mazowsza

 • becia102

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 16:17 ~becia102

  Byłam na 1000. koncercie dla Warszawy. Piękny koncert, publiczność ze ściśniętym gardłem słuchała i oglądała kunszt zespołu. Takie zespoły muszą istnieć!

 • osa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 16:00 ~osa

  Tu chodzi o kultywowanie, tradycji i zachowanie kultury ludowej, żebyśmy całiem o niej nie zapomnieli. Czy historia naszego kraju naprawdę tak mało kogo obchodzi :(

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 15:52 Anty PiS

  Na ich występy chodzi około 10 osób, chyba że trafią wycieczkę, ale i tak są nierentowni.

 • bęc bęc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 15:16 ~bęc bęc

  przepraszam ale czy ktos tego jeszcze słucha?? te kobieciny wyją niemiłosiernie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »