Informacje

10.09.2013 20:32 ministerstwo finansów odpowiada

"Mazowsze nie wystąpiło o pożyczkę na janosikowe"

SERWISY:


- Województwo mazowieckie nie wystąpiło o pożyczkę z budżetu na tzw. janosikowe, marszałek województwa poinformował jedynie, że zamierza wystąpić o 220 mln zł w tym roku i 330 mln zł w 2014 r. - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.


W poniedziałek skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski poinformował dziennikarzy, że na początku lipca zarząd województwa wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Finansów o zaniechanie płacenia janosikowego, ale do dziś nie otrzymał odpowiedzi. Dodał, że samorząd prosił także MF o pożyczkę.

Jak janosikowe

220 mln zł to kwota odpowiadająca wysokości tzw. janosikowego, którą do końca tego roku w czterech ratach ma wpłacić do budżetu województwo mazowieckie.

Skarbnik powiedział, że jeżeli województwo będzie musiało zapłacić pozostałe raty janosikowego, na koniec roku zabraknie pieniędzy na wszystkie inne płatności Mazowsze musi zaciągać kredyty na kolejne raty janosikowego, ale doszło już do kresu możliwości dalszego zadłużania się.

Skarbnik powiedział, że z powodu niższych wpływów, głównie z CIT, do końca roku w budżecie województwa zabraknie ok. 340 mln zł. Tymczasem województwo ma jeszcze wpłacić w czterech ratach 220 mln zł janosikowego. Decyzję, czy będzie dalej płacić janosikowe, czy nie, zarząd województwa podejmie 16 września.

Brak oficjalnego wniosku?

"Województwo mazowieckie dotychczas nie wystąpiło z oficjalnym wnioskiem o udzielenie pożyczki z budżetu państwa, który spełniałby kryteria określone w rozporządzeniu Ministra Finansów (...) w sprawie pożyczek z budżetu państwa udzielanych jednostkom samorządu terytorialnego w ramach postępowań ostrożnościowych lub naprawczych" - napisało biuro prasowe Ministerstwa Finansów w komunikacie przesłanym PAP.

Według MF marszałek województwa mazowieckiego w swoim piśmie poinformował jedynie o zamiarze wystąpienia z takim wnioskiem na kwotę ok. 220 mln zł w 2013 roku oraz 330 mln zł w roku 2014.

Nie zmieści się w limicie

Ministerstwo wyjaśniło, że w ramach obowiązującego obecnie w ustawie budżetowej na 2013 rok limitu możliwych do udzielania z budżetu państwa pożyczek dla jednostek samorządu terytorialnego (wynosi 100 mln zł) dotychczas udzielono samorządom pożyczki na łączną kwotę około 30 mln zł. Oznacza to, że ewentualnie wnioskowana przez marszałka województwa mazowieckiego kwota pożyczki nie mieściłaby się w dostępnym limicie.

"Jednocześnie należy zaznaczyć, że w przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 20 sierpnia 2013 r. projekcie ustawy o zmianie ustawy budżetowej na 2013 rok nie został zwiększony limit możliwych do udzielania z budżetu państwa pożyczek dla jednostek samorządu terytorialnego. Obecnie projekt ww. ustawy jest przedmiotem prac parlamentarnych" - dodano.

TAK SPRAWĘ W PONIEDZIAŁEK KOMENTOWAŁ SKARBNIK MAZOWSZA:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wredny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 12:46 ~wredny

  roko~roko

  Podatki są ustalone procentowo!
  Dlaczego to cholerne janosikowe jest ustalone na konkretną kwotę?!?!?!

  Bo to haracz, jak sama nazwa wskazuje.

 • roko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 12:20 ~roko

  Podatki są ustalone procentowo!
  Dlaczego to cholerne janosikowe jest ustalone na konkretną kwotę?!?!?!

 • Patryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 10:26 ~Patryk

  Wiem jedno do póki Mazowszem będzie rządził pan Kozłowski z PO i pan Struzik z PSL to ani na Mazowszu ani w Warszawie nie będzie dobrze, dlatego służba zdrowia w stolicy wygląda tak jak wygląda, bo pan Struzik urządził w naszym mieście prywatne ranczo przykładem jest Warszawskie pogotowie ratunkowe gdzie dyrektor pogotowia jest polityk PSL i zarazem człowiek pana Struzika doprowadza tą instytucję do ruiny karetki nie sprawne po obijane zdezelowane, dlaczego takie pojazdy jeżdżą przecież zagrażają bezpieczeństwu narzekamy, że dla miejscowych nie ma pracy, bo pan dyrektor miejscowych nie przyjmuje praca w pogotowiu jest dla swoich jak twierdzi dyrekcja źałosne A pani Pitera się temu biernie przygląda podobno Warszawianka

 • trewq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 10:25 ~trewq

  I bardzo dobrze, ze nie wystapilo. Z pustego i Salomon nie naleje. Nie ma, koniec i kropka.

 • sztuka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 07:41 ~sztuka

  Zrobić przegląd tego co jest przez województwo finansowane. Takie Muzeum Azji i Pacyfiku ma kilka wspaniałych siedzib. Wszystko rozgrzebane i żre pieniądze. Należy zastanowić sie nad celem istnienia tej dziwacznej placówki.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 21:33 ~jar

  won od naszych pieniędzy słojowe złodzieje!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »