Informacje

01.01.2018 15:23 podział statystyczny

Mazowsze już podzielone.
Chodziło o pieniądze

SERWISY:


Od 1 stycznia Mazowsze formalnie składa się z dwóch jednostek statystycznych. Ma to pomóc w uzyskaniu większych środków unijnych po 2020 roku.

W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej z listopada 2016 r. w sprawie klasyfikacji NUTS (ang. Nomenclature of Territorial Units for Statistics), które zakłada nowy podział na jednostki statystyczne.

Od tego momentu Mazowsze formalnie składa się z dwóch jednostek statystycznych: regionu warszawskiego stołecznego, obejmującego m.st. Warszawę wraz z dziewięcioma przyległymi powiatami, i regionu mazowieckiego regionalnego, w którego skład wchodzi pozostała część województwa.

Dotychczas jednostki na poziomie regionów (NUTS 2), których ogółem w UE było 276, w Polsce odpowiadały województwom. Teraz - w efekcie podziału Mazowieckiego - ich liczba w naszym kraju wzrosła do 17.

Jak wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego, w okresie 2007-2015 Mazowsze było jednym z najszybciej rozwijających się regionów Unii Europejskiej pod względem PKB na głowę mieszkańca i jednocześnie najbogatszym polskim regionem (109 proc. średniej unijnej).

Mimo silnego zróżnicowania pod względem potencjału gospodarczego, głównie za sprawą Warszawy, województwo wyszło z grupy regionów słabiej rozwiniętych, do której trafia najwięcej funduszy unijnych.

Wniosek o podział

Dlatego Polska wystąpiła z wnioskiem o podział regionu na dwie jednostki statystyczne NUTS 2, aby otrzymać większe środki unijne po 2020 r., czyli po zakończeniu obecnego rozdania środków UE. Decyzję w tej sprawie podjęła Komisja Europejska.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Rozwoju, w negocjacjach w sprawie kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej prawdopodobnie będą wykorzystane dane gospodarcze za lata 2014-2016 i ważne jest, żeby odnosiły się już do nowego podziału.

"W interesie Polski leży wykorzystanie danych przeliczonych na nowe jednostki statystyczne NUTS 2, gdyż pozostała mniej zamożna część województwa mazowieckiego ma szanse uzyskać dodatkowe środki z funduszy europejskich" - podkreślił resort rozwoju.

Ze wstępnych szacunków ministerstwa wynika, że PKB na mieszkańca Warszawy i okolicznych powiatów przekroczy 147 proc. średniej unijnej. Natomiast pozostała część Mazowsza, z PKB per capita na poziomie ok. 60 proc., znajdzie się wśród najsłabszych gospodarczo regionów UE.

Mazowsze do Wschodniej Polski?

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, które korzysta ze specjalnego wsparcia w ramach programu Polska Wschodnia, zauważył, że biedniejsza część województwa mazowieckiego niczym się nie różni od poziomu rozwoju Polski wschodniej. Zapytany, czy Mazowsze bez Warszawy ma w przyszłości szanse na korzystanie z programu Polska Wschodnia, odpowiedział, że taka decyzja może zapaść jedynie na poziomie kraju członkowskiego.

"Rząd zdecyduje, jak będzie wyglądał obszar, którym zostanie objęta - dziś mówimy umownie - Polska wschodnia. Na pewno będzie to pięć województw, które do tej pory są, i być może obszar skorygowany o wschodnie części województwa mazowieckiego. Z takimi postulatami i z takim myśleniem spotkałem się przed kilkoma laty, sam go też głoszę i popieram" – powiedział.

Ortyl jako członek polskiej delegacji do Komitetu Regionów UE, unijnego organu doradczego skupiającego samorządowców ze wszystkich państw członkowskich, zabiega w Brukseli o znaczące wsparcie unijne po 2020 r.

Apel w sprawie funduszy europejskich

Wszyscy polscy marszałkowie województw w stanowisku podjętym przez Zgromadzenie Ogólne Związku Województw RP i przekazanym Komitetowi Regionów UE zaapelowali o kontynuację polityki spójności, w ramach której do Polski trafiają fundusze unijne. Ten sam wniosek płynie z opinii Komitetu Regionów przekazanej unijnym instytucjom m.in. Komisji Europejskiej.

Jak podkreślił resort rozwoju, państwa członkowskie UE są obecnie na etapie formułowania swoich stanowisk na temat tego, jaki powinien być kształt polityki spójności po 2020 r., nie sposób więc określić, jaka może być alokacja środków unijnych dla Polski.

"Z całą pewnością cele, zasady prowadzenia i finansowania polityki spójności ulegną zmianie z uwagi na wiele nowych procesów i zjawisk m.in. brexit, starzejące się społeczeństwo, kryzys migracyjny i problem uchodźców, kryzys zaufania obywateli do instytucji unijnych. Są to wyzwania, które w istotny sposób determinują dalsze kształtowanie poszczególnych polityk UE i wskazują na konieczność wypracowania wspólnej wizji rozwoju Unii po 2020 r." – podkreślił resort.

Konsekwencją zmiany podziału Polski na jednostki NUTS 2 jest modyfikacja pozostałych dwóch poziomów. W efekcie liczba jednostek poziomu NUTS 1 w Polsce wzrasta z 6 do 7, natomiast jednostek poziomu NUTS 3 - z dotychczasowych 72 do 73.

Zobacz, jak planowano podział Mazowsza:

dap/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 12:58 ~kkkk

  MMM~MMM

  Przy obecnym podejściu rządu do UE i jego totalnym braku kompetencji do międzynarodowych negocjacji dyplomatycznych na większe środki bym nie liczył. Wielkim sukcesem będzie jak dostaniemy tyle co poprzednio.

  Może i dobrze bo kiedyś te pieniądze trzeba będzie oddać i już oddajemy ale na szczęście złodzieje odeszli z rządu i całkiem dobrze prosperujemy jako Polska w europie.

 • MMM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 10:38 ~MMM

  Przy obecnym podejściu rządu do UE i jego totalnym braku kompetencji do międzynarodowych negocjacji dyplomatycznych na większe środki bym nie liczył. Wielkim sukcesem będzie jak dostaniemy tyle co poprzednio.

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 08:14 ~real

  Jeżeli mieszkańcy tej nowej jednostki statystycznej już widzą dobrobyt w swoim regionie dzięki większym środkom z funduszy europejskich, to radziłbym wstrzemięźliwość. Mieszkam w jednym z województw polski wschodniej. Owszem, słyszałem o jakichś tam funduszach na wyrównywanie poziomu, ale nie spotkałem się z czymś takim w praktyce. Nic się nie dzieje w sferze aktywizacji zawodowej (poza wielkimi, marnotrawionymi środkami na szkolenia), tworzenia nowych miejsc pracy, poprawy infrastruktury. Buduje się jedynie drogi, ale to z zupełnie innych funduszy. Nic innego się nie dzieje. Może Polska takie środki dostaje, ale mieszkańcy Polski B ich nie widzą.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 08:09 ~iza

  O_MATULU~O_MATULU

  Tak ,na potęgę należy brać dofinansowania z Unii a potem je oddawać z odsetkami bo nie zostaną należycie wykorzystane

  Jest gorzej niż myślisz, zdobywanie kasy unijnej, to biznes
  czy wydawane są dobrze, to już nikogo nie obchodzi

 • NIE JEST ŻLE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2018 20:14 ~NIE JEST ŻLE

  O_MATULU~O_MATULU

  Mieszkam w Piastowie

  To sobie przynajmniej na pendolino z wiaduktu popatrzysz.Jak mknie. :-D

 • O_MATULU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2018 18:00 ~O_MATULU

  Tak ,na potęgę należy brać dofinansowania z Unii a potem je oddawać z odsetkami bo nie zostaną należycie wykorzystane Mieszkam w Piastowie i wiem jak są roztrwaniane pieniądze z dofinansowań robi się rzeczy niepotrzebne stawia bezużyteczne obiekty tylko po to aby wyrwać kasę Mało tego Miasto emituje obligacje bo przecież trzeba mieć jednak wkład własny niewielki wprawdzie ale jednak Mieszkań się nie buduje za to wydaje grube pieniądze na przycięcie paru gałęzi w parkach bo to poprawi powietrze w Mieście stawia punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych gdy miasto nie potrafi zapewnić odpowiednich pojemników a tych co są regularnie opróżniać

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »