Informacje

12.12.2013 14:27 teraz nowelą zajmie się sejm

Mazowsze dostanie pożyczkę na spłatę janosikowego? Senat za

SERWISY:

Senat opowiedział się w czwartek za poprawką do noweli ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zakłada ona, że w 2014 r. Mazowsze otrzyma z budżetu państwa pożyczkę na spłatę części janosikowego.

Zgodnie z przyjętą jednogłośnie przez Senat poprawką, zgłoszoną przez grupę senatorów: Kazimierza Kleinę, Aleksandra Pocieja, Stanisława Jurcewicza (PO) i Marka Borowskiego (niezależny) i zaaprobowaną w środę przez senackie komisje budżetu oraz samorządu terytorialnego, jeśli w 2014 r. województwo będzie musiało uiścić w ramach janosikowego więcej niż 400 mln zł, to może ubiegać się o pożyczkę z budżetu państwa na kwotę powyżej tej wartości. Chodzi tu o Mazowsze, które w przyszłym roku będzie musiało wyasygnować 640 mln zł janosikowego.

Janosikowe to systemem subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest Mazowsze.

Plan racjonalizacji wydatków

Jak mówił w środę przewodniczący komisji budżetu senator PO Kazimierz Kleina, warunkiem uzyskania pożyczki będzie zaprezentowanie programu ostrożnościowego, w którym województwo przedstawi plan racjonalizacji swoich wydatków. -Ta pożyczka będzie oprocentowana, ale jednocześnie rozłożona na bardzo wiele lat - dodał Kleina.

Wcześniejszy zapis w noweli uchwalonej przez Sejm, wprowadzony za sprawą poprawki zgłoszonej przez posłów PSL, przewidywał, że Mazowsze będzie mogło uiścić w latach 2015-2017 część kwoty janosikowego, powyżej 400 mln zł, czyli 240 mln zł. Zapisowi takiemu sprzeciwiały się jednak pozostałe województwa, gdyż odbyłoby się to ich kosztem. Poprawka wprowadzona przez Senat zmienia ten wcześniejszy zapis noweli.

Celem nowelizacji, którą przygotował rząd, jest uregulowanie kwestii dotyczącej podziału środków rezerwy subwencji ogólnej. W uzasadnieniu do przepisów wskazano, że przyjęte rozwiązania będą podstawą do przekazania jednostkom samorządu terytorialnego dodatkowych środków z budżetu państwa. Ustawa określa, dla jakich samorządów będzie przeznaczona rezerwa subwencji ogólnej. Zgodnie z nowymi przepisami będą mogły z niej skorzystać jednostki, w których dochody są niższe od średnich dochodów gmin, powiatów i województw.

Na dodatkowe pieniądze będą mogły liczyć też samorządy realizujące zadania własne z zakresu pomocy społecznej (np. na poprawę funkcjonowania domów pomocy społecznej) oraz jednostek, które zostały dotknięte stratami w infrastrukturze w wyniku zdarzeń losowych.

Uprawnione do uzyskania środków z rezerwy subwencji ogólnej będą też gminy, które w roku budżetowym dokonały wpłat do budżetu państwa.

Rezerwę subwencji ogólnej będzie dzielił minister finansów w porozumieniu z reprezentacją jednostek samorządu terytorialnego. Podstawą do wyliczenia rezerwy będą dane o wielkości subwencji ustalonej na rok budżetowy. Zgodnie z nowelą do podziału przyjmowane będą dochody i wydatki za rok bazowy wskazane w sprawozdaniach samorządów, z uwzględnieniem korekt złożonych do 30 czerwca roku budżetowego do właściwych regionalnych izb obrachunkowych.

Teraz nowelą zajmie się Sejm.


PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • g29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 05:55 ~g29

  Dlaczego ja i inni ludzie mieszkający na Mazowszu mamy płacić dodatkowo(odsetki od pożyczki)za indolencją i głupotę naszych polityków na szczeblu rządu i województwa?
  Przecież Ci wszyscy goście już powinni być w prokuraturze i odpowiadać z artykułu "o wyrządzeniu szkody wielkich rozmiarów". Dlaczego znowu w majestacie prawa okrada się mieszkańców Mazowsza

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »