Informacje

02.09.2014 18:58 246,5 mln zł z ministerstwa finansów

Mazowsze dostanie dużą pożyczkę na spłatę janosikowego

SERWISY:


W czwartek Ministerstwo Finansów podpisze z województwem mazowieckim umowę dotyczącą pożyczki z budżetu państwa, którą samorząd ma przeznaczyć na spłatę zaległych i bieżących rat janosikowego - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MF Wiesława Dróżdż.

Sejmik Mazowsza zdecydował w kwietniu o wystąpieniu do Ministerstwa Finansów o długoterminowe pożyczki (246 mln zł i 153 mln zł) na finansowanie planowanego tegorocznego deficytu województwa i na wpłaty janosikowego. W maju marszałek Adam Struzik poprosił ministra finansów Mateusza Szczurka o to, by pożyczka była nieoprocentowana. Minister zdecydował jednak o udzieleniu 246 mln 527 tys. 895 zł pożyczki, oprocentowanej na 3 proc. w skali roku.

Termin spłaty - 2039 rok

Rzeczniczka prasowa resortu finansów poinformowała, że podpisanie umowy w sprawie pożyczki zaplanowano na czwartek. W imieniu MF podpisze ją wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska.

- Pożyczka ma być oprocentowana w wysokości połowy stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego (obecnie wynosi ona 2,75 proc. - PAP), nie mniej jednak niż 3 proc. Ma zostać spłacona wraz z odsetkami do 30 czerwca 2039 r. - powiedziała Dróżdż.

Dodała, że pożyczka może być przeznaczona jedynie na spłatę janosikowego, w pierwszej kolejności na uregulowanie zaległości za lata 2013 i 2014, a następnie na kolejne, przypadające w bieżącym roku raty wpłaty do budżetu.

"Kuriozalnie wysokie oprocentowanie"

W połowie sierpnia Struzik poinformował, że zarząd województwa mazowieckiego - po analizie sytuacji finansowej i wpływów podatkowych - zadecydował, że mimo braku zgody Ministerstwa Finansów na obniżenie "kuriozalnie wysokiego oprocentowania", zgodzi się na pożyczkę na warunkach MF. Decyzję o wysokości oprocentowania nazwał "skrajnie niekorzystną".

Jego zdaniem koszty "niezawinionego przez samorząd województwa problemu systemowego" w dalszym ciągu są przerzucane na barki mazowieckiego samorządu.

- Uważamy, że ta pożyczka powinna być udzielona na bezprocentowych zasadach lub przy minimalnym obciążeniu procentowym - mówił marszałek. Przypomniał, że samorząd wnioskował do MF, by oprocentowanie wyniosło 0,01 proc.

116 mln zł odsetek

Według skarbnika województwa Marka Miesztalskiego przy kwocie blisko 246 mln zł odsetki wyniosą łącznie ok. 116 mln zł. Dodał, że za ubiegły rok zaległości w janosikowym wynoszą ok. 53 mln zł, a za ten rok ok. 220 mln zł.

Według MF oprocentowanie w wysokości 3 proc. w skali roku jest standardowym oprocentowaniem stosowanym dla tego typu pożyczek.

Danina na rzecz biedniejszych regionów

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego br. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł), zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Resort finansów uważa, że do czasu zmiany prawa woj. mazowieckie powinno wywiązywać się ze swoich obowiązków i płacić janosikowe.

Marszałek Struzik o istocie problemu:


PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rychu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 20:39 ~Rychu

  W Warszawie pracujesz to w Warszawie płacisz podatki - tę zasadę WPROWADZIĆ OD ZARAZ!!!!!!!!!!
  Nadto OD ZARAZ zlikwidować debilne janosikowe.
  Weźcie się (wreszcie) do roboty parlamentarzyści!

 • państwo prawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 18:44 ~państwo prawa

  Na taki genialny pomysł to nawet Al Capone nie wpadł-żeby udzielić pożyczki tym którzy mu nie byli w stanie zapłacić haraczu,zysk oczywisty,dostał by haracz a dłużnik musiał by mu spłacić pożyczke jaką na ten haracz zaciągnął(oczywiście z odsetkami)

 • ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 14:19 ~ania


  Andy~Andy

  Słoiki niech zaczną płacić podatki w wawie i od razy bedzie lepiej! Płaca podatki u siebie na wsiach a my jeszcze dokładamy, żenada
  kalambur~kalambur


  Jak czytam twoje i tobie podobnych wypociny to stwierdzam ze najwiekszą wiochą w tym kraju jest wlasnie twoje miasto warszawiaku.
  Pozatym pochwal sie mieszkancowi Londynu albo Berlina skad jestes i jaki to ty nie jestes warszawiak to chyba padnie ze śmiechu :)


  Po za tym Warszawę odbudowała cała Polska. Można to było tak zostawić a stolicę przenieść do Krakowa np. Nie- zrobiliśmy wam przysługę- ogromnie pieniądze - i nie przez rok, dwa ale latami !!!Trochę wdzięczności niedołęgi i pajace .

 • W koło Macieju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 14:09 ~W koło Macieju

  Warszawa, na spłatę janosikowego przeznacza publiczne pieniądze.
  Z publicznych pieniędzy dostanie pożyczkę, żeby spłacić sztucznie generowany dług.
  Publicznych pieniędzy (patrząc na deficyt budżetowy) brakuje, więc kraj będzie musiał zaciągnąć pożyczkę zagraniczną, albo dodrukuje pieniędzy, co zwiększy inflację.
  Inflacja uderza w najbiedniejszych, więc trzeba będzie zwiększyć "haracz" w postaci janosikowego...

 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 14:00 ~Zenek

  A ta pożyczka bez odsetek?

 • przyjezdny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 13:58 ~przyjezdny


  zWarszawy~zWarszawy

  To wszystkie województwa powinny płacić Warszawie, a nie Warszawa całej Polsce, bo właśnie do Warszawy przyjeżdżają pracować ludzie z całej Polski. Przyjezdni w Warszawie pracują, mieszkają, leczą się, jeżdżą masową komunikacją, produkują śmieci, ale podatków tu nie płącą ... Wprowadźcie wysoki podatek "Warszawski", tak jak zrobili to Amerykanie w Nowym Yorku.
  Paweł~Paweł

  Zgadzam się z tobą, warto wzorować się na innych. Jeśli pracujesz w NY, a mieszkasz gdzieś indziej to płacisz specjalny podatek NY.

  Jestem przyjezdnym, ale uważam że macie rację . Nikt dla tego miasta nie chce zle . Niech nawet taki podatek dla niezameldowanych a pracujących tu będzie. Ale niech dyskusja nad tym odbedzie się w sposób cywilizowany a nie na poziomie słoików i wylewaniu na siebie wzajemnie ich zawartości. i tu niestety tzw. rodowici dają plamę i pokaz prostactwa i prowincjonalizmu

 • debiland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 13:56 ~debiland

  zenio~zenio

  bo powinno byc tak: jestes zatrudniony w W-wie? Niewazne skad jestes i czy jestes tu zameldowany. Pracodawca zglasza takiego delikwenta do skarbowki i bulisz podatki tutaj. I sprawa zalatwiona. Wtedy kasy od razu by przybylo bo te wszystkie sloje nie beda placic w swoich wsiach tylko tu gdzie zarabiaja. Podatek powinien byc placony nie w miejscu zameldowania tylko w miejscu zatrudnienia.

  No widzisz, myślisz logicznie, tak po ludzku. Ale w POlandii wszystko jest na odwrót, pisane nie dla ludzi a dla rządzących. A zmiany, które same proszą się o wprowadzenie, zostają lekceważone. Bo zainteresowanym skończyłaby się kaska z takich różnych absurdów. pozdrawiam

 • Bingo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 13:29 ~Bingo

  Na co nam taki sejm i senat jeśli oni ustanawiają chore prawo jak np. "janosikowe" ???
  Może parlamentarzyści - w ramach kolejnego eksperymentu - zrobią janosikowe stu najbogatszym Polakom, albo Kościołowi Katolickiemu ????

 • Dona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 11:19 ~Dona

  A może Warszawa przestanie tak szastać pieniędzmi, to i długów nie będzie? Imprezki, festyny, marsze takie i owakie, odbudowa tęczy razy kilka - to wszystko kosztuje.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 10:06 ~Paweł

  zWarszawy~zWarszawy

  To wszystkie województwa powinny płacić Warszawie, a nie Warszawa całej Polsce, bo właśnie do Warszawy przyjeżdżają pracować ludzie z całej Polski. Przyjezdni w Warszawie pracują, mieszkają, leczą się, jeżdżą masową komunikacją, produkują śmieci, ale podatków tu nie płącą ... Wprowadźcie wysoki podatek "Warszawski", tak jak zrobili to Amerykanie w Nowym Yorku.

  Zgadzam się z tobą, warto wzorować się na innych. Jeśli pracujesz w NY, a mieszkasz gdzieś indziej to płacisz specjalny podatek NY.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »